Pierwszy strajk kobiet na Islandii odbył się w 1975 r.
Planowany strajk stanowi znaczący krok w walce o równe prawa kobiet na Islandii. Będzie to pierwszy całodniowy strajk kobiet od roku 1975. Wzywa się kobiety oraz osoby niebinarne do odmawiania zarówno płatnej, jak i bezpłatnej pracy, włączając w to prace domowe. Premier Islandii, Katrín Jakobsdóttir, dołączyła do protestu, deklarując publicznie, że nie będzie pracować w tym dniu. W wywiadzie dla mbl.is wyraziła nadzieję, że wszystkie kobiety w rządzie postąpią tak samo. Dodatkowo, premier zaznaczyła, że obecnie jej rząd prowadzi badania nad oceną wartości zawodów, w których dominują kobiety, w porównaniu z tradycyjnie męskimi dziedzinami.
Katrín Jakobsdóttir dołączyła do strajku
Statystyki pokazują wyraźne różnice w zatrudnieniu kobiet w niektórych sektorach. Na przykład, Islandzki Związek Nauczycieli donosi, że kobiety stanowią większość nauczycieli na wszystkich poziomach edukacji, stanowią one aż 94% nauczycieli przedszkoli. W Islandzkim Narodowym Szpitalu Uniwersyteckim, największym w kraju, aż 80% pracowników to kobiety. Od 14 lat Islandia utrzymuje pozycję lidera w światowej klasyfikacji równości płci według Światowego Forum Ekonomicznego. Mimo tego, kraj ten nie osiągnął jeszcze pełnej równości, otrzymując ogólny wynik 91,2%. To jednak wciąż znakomity wynik w porównaniu z innymi krajami. Historia strajku kobiet z 1975 roku stanowi kamień milowy na drodze do emancypacji kobiet na Islandii. Był to pierwszy krok, który pozwolił Islandii wybrać w 1980 roku pierwszą kobietę na głowę państwa w wyborach demokratycznych. Strajk zainspirował parlament kraju do przyjęcia ustawy o równości wynagrodzeń.
Strajk kobiet na Islandii stanowi wyraz determinacji w walce o równość i sprawiedliwość płciową. To ważny krok w kierunku likwidacji różnic w wynagrodzeniach oraz budowania świadomości społecznej na temat przemocy ze względu na płeć. Premier Katrín Jakobsdóttir, dołączając do protestu, pokazuje, że równość jest priorytetem również na najwyższym szczeblu władzy. Islandia, choć liderem w kwestii równouprawnienia, wciąż dąży do pełnej realizacji tego ideału.
Today we repeat the event of the first full day women’s strike since 1975, marking the day when 90% of Icelandic women took the day off from both work and domestic duties, leading to pivotal change including the world’s first female elected president of a country #kvennaverkfall pic.twitter.com/hBnSPSfahG
— MFA Iceland ???????? (@MFAIceland) October 24, 2023
Iceland is holding a full day women's strike on Tuesday. Women and non-binary people are urged not to do any paid or unpaid work, including domestic tasks at home, “to demonstrate the importance of their contribution to society”. https://t.co/tvK9v6ZJgG
— Amy Diehl, Ph.D. (@amydiehl) October 23, 2023
Źródło: BBC, Twitter, Facebook, Trybuna Polska