wtorek, 24 październik 2023 15:59

Islandia: Ogromny strajk kobiet!

Islandia protest kobiet Islandia protest kobiet facebook.com/VGKatrinJakobsdottir

Wtorek, na Islandii, stał się dniem wyjątkowym dla dziesiątek tysięcy kobiet, w tym samej premier Katrín Jakobsdóttir, które postanowiły odmówić pracy. W ramach protestu przeciwko nierównościom płacowym oraz przemocy ze względu na płeć, ogłoszono „kvennafrí” - dzień wolny kobiet. Tym razem szczególnie dotknięte są te dziedziny, w których kobiety są większością pracowników, takie jak opieka zdrowotna i edukacja.

 

Pierwszy strajk kobiet na Islandii odbył się w 1975 r.

Planowany strajk stanowi znaczący krok w walce o równe prawa kobiet na Islandii. Będzie to pierwszy całodniowy strajk kobiet od roku 1975. Wzywa się kobiety oraz osoby niebinarne do odmawiania zarówno płatnej, jak i bezpłatnej pracy, włączając w to prace domowe. Premier Islandii, Katrín Jakobsdóttir, dołączyła do protestu, deklarując publicznie, że nie będzie pracować w tym dniu. W wywiadzie dla mbl.is wyraziła nadzieję, że wszystkie kobiety w rządzie postąpią tak samo. Dodatkowo, premier zaznaczyła, że obecnie jej rząd prowadzi badania nad oceną wartości zawodów, w których dominują kobiety, w porównaniu z tradycyjnie męskimi dziedzinami.

Katrín Jakobsdóttir dołączyła do strajku

Statystyki pokazują wyraźne różnice w zatrudnieniu kobiet w niektórych sektorach. Na przykład, Islandzki Związek Nauczycieli donosi, że kobiety stanowią większość nauczycieli na wszystkich poziomach edukacji, stanowią one aż 94% nauczycieli przedszkoli. W Islandzkim Narodowym Szpitalu Uniwersyteckim, największym w kraju, aż 80% pracowników to kobiety. Od 14 lat Islandia utrzymuje pozycję lidera w światowej klasyfikacji równości płci według Światowego Forum Ekonomicznego. Mimo tego, kraj ten nie osiągnął jeszcze pełnej równości, otrzymując ogólny wynik 91,2%. To jednak wciąż znakomity wynik w porównaniu z innymi krajami. Historia strajku kobiet z 1975 roku stanowi kamień milowy na drodze do emancypacji kobiet na Islandii. Był to pierwszy krok, który pozwolił Islandii wybrać w 1980 roku pierwszą kobietę na głowę państwa w wyborach demokratycznych. Strajk zainspirował parlament kraju do przyjęcia ustawy o równości wynagrodzeń.

Strajk kobiet na Islandii stanowi wyraz determinacji w walce o równość i sprawiedliwość płciową. To ważny krok w kierunku likwidacji różnic w wynagrodzeniach oraz budowania świadomości społecznej na temat przemocy ze względu na płeć. Premier Katrín Jakobsdóttir, dołączając do protestu, pokazuje, że równość jest priorytetem również na najwyższym szczeblu władzy. Islandia, choć liderem w kwestii równouprawnienia, wciąż dąży do pełnej realizacji tego ideału. 

Źródło: BBC, Twitter, Facebook, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Islandia: Erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes! Islandia: Erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes!

    Po tygodniach intensywnych trzęsień ziemi na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii, nadszedł moment, na który wszyscy czekali z niepokojem – erupcja wulkanu. Ewakuacja tysięcy mieszkańców, zamknięcie pobliskiego spa geotermalnego Blue Lagoon i dramatyczne sceny lawowej erupcji – to wszystko stało się rzeczywistością.

  • Polska: Policjantki przyjechały z Islandii na szkolenie i zamówiły striptizera! Polska: Policjantki przyjechały z Islandii na szkolenie i zamówiły striptizera!

    Grupa islandzkich policjantek wzięła udział w szkoleniu w Polsce, które miało być poświęcone tematowi powstawania sił ekstremistycznych. Jednak wyjazd zyskał nieplanowaną dozę kontrowersji, gdy funkcjonariuszki zdecydowały się na dodatkowe atrakcje, które mocno zszokowały resztę uczestników i władze policji w Reykjaviku. To wydarzenie odbiło się szerokim echem, stawiając pytania o profesjonalizm i przestrzeganie zasad etyki przez przedstawicielki prawa.

  • Islandia: Niebezpieczeństwo erupcji wulkanu wciąż istnieje! Islandia: Niebezpieczeństwo erupcji wulkanu wciąż istnieje!

    Wulkaniczne napięcie w południowo-zachodniej Islandii budzi obawy naukowców, którzy, pomimo osłabienia sejsmicznej aktywności, przewidują nadchodzącą erupcję. Półwysep Reykjanes, nawiedzony przez ponad 500 trzęsień ziemi, doświadczył ich mniejszej intensywności w porównaniu do ostatnich dwóch dni. Niemniej jednak 15-kilometrowa rzeka magmy pod powierzchnią półwyspu pozostaje aktywna, stanowiąc zagrożenie dla miasta Grindavik, które obecnie jest ewakuowane.

  • Turcja: Wyrok w sprawie małżeństwa z 6 - latką! Turcja: Wyrok w sprawie małżeństwa z 6 - latką!

    Turcję obiegły doniesienia o wyroku dla rodziców i męża młodej kobiety, która została wydana za mąż w wieku zaledwie 6 lat. Sprawa ta wstrząsnęła całym społeczeństwem i rzuciła światło na wpływy organizacji religijnych w kraju. Oto kulisy tego dramatycznego wydarzenia. Historia H.K.G. to opowieść o młodej kobiecie, która odważyła się stawić czoło przymusowemu małżeństwu, które zostało jej narzucone już w dzieciństwie.

  • Islandia: Erupcja wulkanu Fagradalsfjall - mapa, zdjęcia i filmy Islandia: Erupcja wulkanu Fagradalsfjall - mapa, zdjęcia i filmy

    Erupcja wulkanu jest bardzo emocjonującym zjawiskiem, które dogłębnie pokazuje nam siłę natury. W pobliżu największego lotniska na Islandii rozpoczęła się właśnie szczelinowa erupcja jednego ze 130 wulkanów tej wyspy - Fagradalsfjall. Klipy wideo lotem błyskawicy obiegły social media, ponieważ widok wyskakującej ze szczeliny magmy zapiera dech w piersiach! 

load more hold SHIFT key to load all load all