Dramat H.K.G
Obecnie 25 - latka, która nie ujawnia swoich pełnych danych osobowych, zdołała zgłosić sprawę przeciwko rodzicom oraz mężowi. Jej determinacja i odwaga skłoniły tureckie władze do podjęcia kroków w celu wymierzenia sprawiedliwości. Sprawa H.K.G. rzuca również światło na specyficzne przywileje i wpływy, jakimi cieszą się organizacje religijne w Turcji. Kraj ten, rządzony przez konserwatywny, muzułmański rząd prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, musi się zmierzyć z problemem, który zakłóca życie wielu młodych kobiet.
Wyrok w sprawie zawarcia małżeństwa z dzieckiem
Nawet po pierwszej próbie skargi dotyczącej wykorzystywania seksualnego, gdy H.K.G. miała zaledwie 14 lat, sprawcy uniknęli kary. Tureckie prawo, choć nakłada pewne ograniczenia, wciąż pozostawia miejsce na takie przypadki. Młoda kobieta była zmuszona do pożycia małżeńskiego w oparciu o ślub religijny, który nie ma mocy prawnej w kraju. To tragiczne zderzenie tradycji z prawem sprawiło, że H.K.G. musiała stawić czoło wielu trudnościom w dążeniu do sprawiedliwości.
Nadszedł jednak czas na wyrok dla sprawców tego przerażającego czynu. Rodzice i mąż zostali skazani na surowe kary, co stanowi ważny krok w walce z przymusowymi małżeństwami i obronie praw młodych kobiet w Turcji. Po wielu latach walki o sprawiedliwość, H.K.G. może wreszcie odetchnąć z ulgą. Wyrok dla rodziców i męża stanowi przełom w walce z przymusowymi małżeństwami w Turcji. To także sygnał, że tradycja nie może stać ponad prawem i godnością jednostki.
#SONDAKİKA
— Solcu Gazete (@solcugazete) October 23, 2023
Hiranur Vakfı kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin davada KARAR AÇIKLANDI:
— "H.K.G'nin zorla evlendirildiği Kadir İstekli 30 yıl"
— "Baba Yusuf Ziya Gümüşel 20 yıl"
— "Anne… pic.twitter.com/ebXK4rFBNk
Źródło: PAP, Twitter, Trybuna Polska