czwartek, 29 luty 2024 12:10

Francja: Prawo do aborcji zostanie zapisane w konstytucji?

prawa aborcyjne we Francji prawa aborcyjne we Francji fot. pixabay

Francja zbliża się do historycznej zmiany w swojej konstytucji, która zapewniłaby trwałe prawo do aborcji. W środę francuscy senatorowie poparli tę zmianę większością głosów, przynosząc kraj o krok bliżej wprowadzenia tej istotnej poprawki. Decyzję poparło 267 senatorów, podczas gdy przeciw było 50. Teraz propozycja poprawki do konstytucji trafi przed ostateczny test na wspólnym kongresie parlamentu, który zbierze się w przyszły poniedziałek. Konieczne będzie uzyskanie poparcia co najmniej trzech piątych prawodawców, aby propozycja mogła przejść.

Zapisanie prawa do aborcji w konstytucji

Prezydent Emmanuel Macron wyraził swoje zaangażowanie w konstytucjonalizację prawa do aborcji, uznając to za ważny krok w zapewnieniu wolności kobiet. Dążenie do tej zmiany stało się priorytetem dla francuskiego rządu po decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie Roe przeciwko Wade, co podkreśliło potrzebę zabezpieczenia praw kobiet na poziomie konstytucyjnym.

 Prawa aborcyjne we Francji

Obecnie prawo do aborcji we Francji jest chronione ustawowo od 1975 roku. Jednak możliwość jego zmiany w drodze parlamentarnego głosowania zawsze pozostawała otwarta. Konstytucjonalizacja miałaby na celu zapewnienie trwałego i nieodwracalnego charakteru tych praw, chroniąc je przed ewentualnymi przyszłymi zmianami politycznymi.

Społeczne poparcie i krytyka

Propozycja konstytucjonalizacji praw reprodukcyjnych cieszy się ogromnym poparciem społecznym we Francji, ale spotyka się z krytyką ze strony prawicowych ugrupowań politycznych. Zwolennicy zmiany twierdzą, że konstytucyjne zabezpieczenie praw do aborcji jest konieczne w obliczu rosnącego zagrożenia dla tych praw w Europie. Decyzja Francji ma miejsce w kontekście globalnego trendu ograniczania praw reprodukcyjnych. Kraje takie jak Węgry i Polska wprowadzają coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące aborcji, co podkreśla potrzebę silniejszej ochrony tych praw na szczeblu konstytucyjnym.

Konstytucjonalizacja prawa do aborcji we Francji stanowi istotny krok w zapewnieniu trwałej ochrony praw reprodukcyjnych kobiet. Ta decyzja odzwierciedla zobowiązanie do równości płci i poszanowania wolności jednostki. Jednakże, jej wprowadzenie będzie wymagało dalszych działań i poparcia, aby zapewnić pełną skuteczność i akceptację społeczną.

Źródło: CNN, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty

    Kolonializm był sposobem uzależniania krajów mniej rozwiniętych przez te o wiele lepiej rozwinięte, które będą tym słabiej rozwiniętym narzucać swoją lepszą pozycję i swoje własne zdanie. Później te słabsze kraje wykorzystywane były pod kątem ekonomicznym, gospodarczym, surowcowym, ale też i ludnościowym. Dużym przeskokiem było to, co działo się w drugiej połowie wieku XIX, czyli zakaz handlu ludźmi. Skoro nie można było ludzmi handlować to w zamian wykorzystywano ich do pracy i podczas konfliktów kolonialnych.

  • Mike Jeffries: Były prezes Abercrombie & Fitch aresztowany za handel ludźmi Mike Jeffries: Były prezes Abercrombie & Fitch aresztowany za handel ludźmi

    Mike Jeffries, były dyrektor generalny znanej marki modowej Abercrombie & Fitch, został aresztowany we wtorek pod zarzutami handlu ludźmi i prostytucji międzystanowej. Wraz z nim aresztowano jego partnera, Matthew Smitha, oraz trzeciego podejrzanego, Jamesa Jacobsona. Śledztwo prowadzone przez FBI i prokuraturę obejmuje działalność trwającą od 2008 do 2015 roku.

  • Francja: Powstał nowy rząd! Francja: Powstał nowy rząd!

    Francja zakończyła polityczny impas, który trwał dwa miesiące, ogłaszając nowy skład rządu. Prezydent Emmanuel Macron zatwierdził propozycje premiera Michela Barniera dotyczące obsady kluczowych stanowisk ministerialnych. Nowy gabinet to kombinacja doświadczonych ministrów oraz nowych twarzy, a pierwsze posiedzenie ma się odbyć już w najbliższy poniedziałek.

  • Francja: Atak na synagogę, aresztowano podejrzanego Francja: Atak na synagogę, aresztowano podejrzanego

    W sobotę francuskie służby aresztowały mężczyznę podejrzanego o wywołanie pożarów i eksplozji w pobliżu synagogi w kurorcie La Grande-Motte na południu Francji. Minister Spraw Wewnętrznych Gérald Darmanin potwierdził, że podejrzany został zatrzymany, a policja wykazała się "wielkim profesjonalizmem".

  • Wielka Brytania: Szczątki w walizkach w Bristolu i Londynie Wielka Brytania: Szczątki w walizkach w Bristolu i Londynie

    W Londynie i Bristolu znaleziono szczątki ludzkie, co doprowadziło do postawienia zarzutów morderstwa 34-letniemu mężczyźnie.

load more hold SHIFT key to load all load all