czwartek, 29 luty 2024 12:04

Czad: Atak na służby wywiadowcze

Atak na służby wywiadowcze w Czadzie Atak na służby wywiadowcze w Czadzie fot. pixabay

W środkowoafrykańskim Czadzie napięcie wzrosło po rzekomym ataku na służby wywiadowcze, który został udaremniony w nocy. Ministerstwo komunikacji kraju określiło sytuację jako dramatyczną po tym, jak rzekomo członkowie opozycyjnej Partii Socjalistycznej bez Granic (PSF) zaatakowali siedzibę Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Państwowego (ANSE) w stolicy N'Djamena.

 

Atak w Czadzie

Według ministerstwa komunikacji, atak miał być celowy i przeprowadzony przez członków PSF. Jednak lider tej partii, Yaya Dillo, skontaktował się z CNN, zaprzeczając tym zarzutom. Informacje na temat rzekomego otoczenia przez wojsko siedziby partii zostały podane przez Dillo w poście na Facebooku. Choć ministerstwo twierdzi, że atak został skutecznie udaremniony, napięcie pozostaje wysokie. Rząd oskarżył sekretarza finansów PSF o zorganizowanie zamachu na prezesa Sądu Najwyższego. Niejasne jest, czy to był odrębny incydent, czy prezes sądu był obecny podczas ataku na siedzibę ANSE.

Zakłócenia internetowe w Czadzie

Te wydarzenia mają miejsce w kontekście zbliżających się majowych wyborów prezydenckich w Czadzie, pierwszych od czasu objęcia władzy przez generała Mahamata Idrissa Deby'ego w 2020 roku po śmierci ojca. Rząd ostrzega, że każda próba zakłócenia procesu demokratycznego zostanie surowo potraktowana. Nie podano szczegółów na temat ofiar ataku, a dane dotyczące śmiertelnych ofiar mają zostać podane w późniejszym terminie. Firma monitorująca Internet, Netblocks, odnotowała zakłócenia w łączności internetowej po doniesieniach o ataku na siedzibę agencji wywiadowczej. To kolejny element eskalacji napięcia w kraju.

Wydarzenia w Czadzie rzucają cień na zbliżające się wybory prezydenckie, podczas których kraj musi stawić czoła nie tylko wyzwaniom politycznym, ale także napięciom społecznym. Udaremnienie rzekomego ataku na służby wywiadowcze i oskarżenia wobec opozycji tylko pogłębiły atmosferę niepokoju. Niezbędne jest, aby władze podjęły kroki mające na celu zachowanie stabilności i zapewnienie uczciwego przebiegu wyborów

Źródło: CNN, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą: Krwawy zamach - filmy Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą: Krwawy zamach - filmy

  W tragicznych okolicznościach sala koncertowa Crocus City Hall w Krasnogorsku, niedaleko Moskwy, stała się miejscem krwawej strzelaniny i eksplozji, które pochłonęły liczne ofiary. Do tych krwawych wydarzeń doszło 22 marca 2023. 

 • USA: Strzelanina na przystanku w Filadelfii USA: Strzelanina na przystanku w Filadelfii

  Ośmioro licealistów stało się ofiarami przemocy w Filadelfii w stanie Pensylwania. Trzech zamaskowanych sprawców zaatakowało uczniów szkoły średniej Northeast High School, gdy ci oczekiwali na autobus po zakończonych lekcjach. Według doniesień policji, strzelanina miała miejsce w środę około godziny 15, czasu lokalnego, gdy sprawcy otworzyli ogień na grupę uczniów w wieku od 15 do 17 lat na przystanku autobusowym przy skrzyżowaniu ulic Rising Sun i Cottman.

 • Ukraina: 12 osób zginęło w wyniku ataku na Odessę Ukraina: 12 osób zginęło w wyniku ataku na Odessę

   W Odessie na południu Ukrainy, w wyniku sobotniego ataku rosyjskiego drona, mieszkanie pewnej rodziny zamieniło się w stertę betonu i cegieł. Tylko wąski pokój, w którym spali Serhij i ich córka Lisa, pozostał nienaruszony. Jego żona i synek zginęli, podobnie jak 10 innych osób tego dnia. Mord na ludności cywilnej Ukrainy trwa.

 • Warszawa: 25-letnia Liza, która padła ofiarą brutalnego gwałtu, nie żyje Warszawa: 25-letnia Liza, która padła ofiarą brutalnego gwałtu, nie żyje

  W szpitalu zmarła 25-letnia kobieta, która padła ofiarą brutalnego napadu w centrum Warszawy. Została zaatakowana przez zamaskowanego mężczyznę, a jej ciało znaleziono nagie na klatce schodowej jednego z domów przy ulicy Żurawiej. Pomimo walki lekarzy o jej życie, nie odzyskała przytomności, a dzisiaj stwierdzono jej śmierć mózgową.

 • Czad: Polską lekarkę porwano ze szpitala w miejscowości Dono Manga Czad: Polską lekarkę porwano ze szpitala w miejscowości Dono Manga

  W ostatnich dniach świat obiegła informacja o porwaniu lekarki pochodzącej z Polski oraz jej meksykańskiego kolegi ze szpitala Saint-Michel w miejscowości Dono Manga, prowadzonego przez międzynarodową katolicką organizację humanitarną Caritas. To pierwszy incydent tego typu w tym regionie, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa wolontariuszy oraz personelu medycznego działającego na terenach dotkniętych konfliktami i ubóstwem.

load more hold SHIFT key to load all load all