Przebieg zdarzenia
W domu było pięć osób. Znajdowało się tam: miesięczne dziecko, chłopcy: 9 i 12 lat, dwie osoby dorosłe w wieku 42 i 45 lat. Jak podają strażacy dzieci nie udało się uratować, a osoby poszkodowane trafiły do szpitali. Przyczyną złego stanu zdrowia było zatrucie się tlenkiem węgla. Na miejscu zdarzenia pojawił się śmigłowiec LPR-u. Strażacy zostali poinformowani tuż przed 18:00. Zdaniem fachowców przyczyną zatrucia był źle działający piec gazowy lub system odprowadzający spaliny.
Co dalej z poszkodowanymi?
Niemowlę trafiło do szpitala w Kutnie. Mama została przewieziona do szpitala w Łodzi. Tato trafił do szpitala w Warszawie. Zdaniem ekspertów do zatrucia doszło z poniedziałku na wtorek. To lekarz przebywający na miejscu stwierdził zgon obydwu chłopców. Śledczy nadal zbierają materiały dowodowe oraz ustalają przyczyny zdarzenia pod nadzorem prokuratora. Specjaliści sprawdzą, czy urządzenia były poddawane serwisom oraz czy były przeprowadzana przeglądy kominiarskie.
Jakie są konsekwencje zatrucie się tlenkiem węgla?
Tlenek węgla to cichy zabójca. Najpoważniejsze objawy to: zaburzenia koncentracji, zawroty i bóle głowy, osłabienie, wymioty, drgawki, zwolniony oddech oraz zaburzenia tętna. Czad to bezwonny, bezbarwny i niewidoczny gaz. Czad wiąże się z hemoglobiną w czerwonych krwinkach znacznie silniej niż tlen. Zatrucie czadem jest poważnym zagrożeniem. Można mu skutecznie zapobiegać, stosując odpowiednie środki ostrożności i dbając o regularne kontrole urządzeń grzewczych. Trzeba edukować innych na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą obecność czadu w otoczeniu.
źródło: Polsat News, TVN, Trybuna Polska