środa, 25 październik 2023 11:16

Meksyk: Huragan Otis uderzył z wielką siłą

Huragan Otis uderzył w Meksyk Huragan Otis uderzył w Meksyk fot: pixabay

Meksyk nie ma ostatnio szczęścia do huraganów. Po tym, jak w sobotę w południowy kraniec stanu Kalifornia uderzyła Norma, teraz nieopodal kurortu Acapulco w stanie Guerrero uderzył Otis. Sęk w tym, że jest on o wiele potężniejszy niż Norma - jest bowiem huraganem najwyższej, 5. kategorii w skali Saffira-Simpsona, generując wiatr o prędkości 270 km/h i porywy przekraczające 320 km/h.

 

Burza tropikalna Otis, czyli jak sie narodził ten huragan

W środę 18 października nad wodami Wschodniego Pacyfiku, obejmującego m.in. pacyficzne wybrzeże Meksyku i zachodnią część Ameryki Środkowej, uformował się rozległy układ niskiego ciśnienia. W związku z kiepskimi warunkami atmosferycznymi przez kilka dni ze wspomnianym niżem nic się nie działo. Cztery dni później - rankiem 22 października - amerykańska agencja National Hurricane Center (NHC), która monitoruje cyklony tropikalne na Atlantyku i Wschodnim Pacyfiku, poinformowała o utworzeniu się depresji tropikalnej.

Gwałtowna intensyfikacja Otisa

Tego samego dnia, ale kilkanaście godzin później, depresja tropikalna zintensyfikowała do burzy tropikalnej i otrzymała imię Otis. Cyklon znajdował się wówczas ok. 805 km na południowy-wschód od kurortu Acapulco w meksykańskim stanie Guerrero. Meteorolodzy jednak nie przewidzieli, co stanie się dalej.
Agencja NHC definiuje "gwałtowną intensyfikację" jako wzrost prędkości wiatru ciągłego o 55 km/h w ciągu 24 godzin. W przypadku Otisa prędkość wiatru ciągłego w 24 godziny wzrosła o... 175 km/h! To ponad trzykrotnie więcej, niż wynika z definicji NHC.

Otis bliski rekordu

Jeśli chodzi o tempo wzrostu wiatru ciągłego, Otis był blisko rekordu; na czele wciąż jest Patricia z 2015 roku, której wiatr w ciągu 24 godzin wzmógł się o 190 km/h (ze 140 km/h do 330 km/h). W efekcie Otis z burzy tropikalnej błyskawicznie stał się huraganem najwyższej, 5. kategorii w skali Saffira-Simpsona. W takiej postaci nadciągnął nad wybrzeże Meksyku.

Niespodziewane uderzenie w Maksyk

Agencja NHC poinformowała, że ok. godz. 08:25 czasu w Polsce (godz. 00:25 czasu lokalnego) Otis uderzył nieopodal kurortu Acapulco. W momencie uderzenia w ląd huragan generował wiatr ciągły o prędkości 270 km/h i porywy dochodzące do 325 km/h. Ciśnienie w oku spadło do 923 hektopaskali.
Nie dość, że spustoszenie może siać ekstremalnie silny wiatr, to ogromnym zagrożeniem - być może największym - jest wysoki przypływ sztormowy. To nic innego, jak wdzierające się w głąb lądu zwały wody. Przypływ sztormowy jest największym zagrożeniem w przypadku cyklonów tropikalnych; zawsze odpowiada za największą liczbę ofiar. Obawy wzbudzają również intensywne opady deszczu - w niektórych miejscach w krótkim czasie może spaść aż 380 mm deszczu. Mogą one prowadzić i do powodzi błyskawicznych, i do osuwisk.

Otis osłabnie

Co ważne, tak jak gwałtownie Otis przybrał na sile, tak po uderzeniu w ląd zacznie błyskawicznie słabnąć. Dzieje się tak w przypadku wszystkich cyklonów tropikalnych - są one odcinane od swoistego paliwa, jakim są ciepłe wody i zasobne w wilgoć powietrze.

Aktywny sezon huraganowy

Otis to 18. cyklon tropikalny, który uformował się nad wodami Wschodniego Pacyfiku podczas trwającego sezonu huraganowego. 10 z nich osiągnęło status huraganu, a 8 - huraganu co najmniej 3. kategorii w skali Saffira-Simpsona (ang. major hurricane). Najsilniejszy jest właśnie Otis. Sezon huraganowy na Wschodnim Pacyfiku rozpoczął się 15 maja i potrwa do 30 listopada.

Huragan Otis to nie tylko opowieść o niespodziewanej intensyfikacji cyklonu tropikalnego, ale także przypomnienie o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą siła przyrody. Meksyk musi teraz stawić czoła swojemu najpotężniejszemu przeciwnikowi i mobilizować wszystkie siły, aby zmniejszyć skutki tej katastrofy. Warto pamiętać, że sezon huraganowy to czas, kiedy niespodziewane i groźne zjawiska atmosferyczne mogą zagrażać życiu i mieniu mieszkańców obszarów nadmorskich.

 

Artykuły powiązane

  • Meksyk: Odkryto starożytne miasto Majów! Meksyk: Odkryto starożytne miasto Majów!

    Archeolodzy dokonali fascynującego odkrycia w południowym Meksyku. Dzięki zaawansowanej technologii laserowej udało się zidentyfikować pozostałości starożytnego miasta Majów, które przez wieki pozostawało ukryte pod gęstą dżunglą. Odkrycie, nazwane Valeriana, wskazuje, że osada mogła być tak samo gęsto zaludniona jak słynne prekolumbijskie miasto Calakmul, co znacząco zmienia perspektywę na historię osadnictwa Majów w tym regionie.

  • Floryda: Milton uderzył przynosząc powodzie i tornada Floryda: Milton uderzył przynosząc powodzie i tornada

    Huragan Milto uderzył w zachodnie wybrzeża Florydy i spowodował znaczne zniszczenia w regionie. Wiatr osiągający prędkość ponad 165 km/h, groźne tornada i zagrożenie powodziami dotknęły większość stanu, a woda w Zatoce Meksykańskiej wzrosła o ponad 2,4 metra. Loty zostały odwołane, a miliony osób zostało pozbawionych prądu.

  • Floryda: Dlaczego Zatoka Tampa jest narażona na huragany? Floryda: Dlaczego Zatoka Tampa jest narażona na huragany?

    Zatoka Tampa, położona na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, przez dekady unikała bezpośrednich uderzeń potężnych huraganów. Jednak zmieniające się warunki klimatyczne i specyficzna topografia regionu powodują, że zagrożenie staje się coraz bardziej realne. Nadciągający huragan Milton, który wzmocnił się do kategorii 5, stawia przed mieszkańcami ogromne wyzwanie.

  • Milton: Formuje się nowy huragan - Floryda znów zagrożona Milton: Formuje się nowy huragan - Floryda znów zagrożona

    Nad Zatoką Meksykańską utworzyła się tropikalna burza Milton, która w najbliższych dniach może nasilić się do siły huraganu. Mieszkańcy zachodniego wybrzeża Florydy zostali ostrzeżeni o potencjalnym zagrożeniu. Stan wyjątkowy został ogłoszony w 35 hrabstwach. Wiele z tych terenów nie zdołało jeszcze odbudować się po poprzednim huraganie, co dodatkowo zwiększa ryzyko. W artykule omówimy szczegóły dotyczące burzy oraz prognozy meteorologiczne.

  • Huragan Kirk: Atak na Europę! Gdzie uderzy? Huragan Kirk: Atak na Europę! Gdzie uderzy?

    Okres burz tropikalnych na północnym Atlantyku zbliża się do końca, ale to właśnie teraz następuje ich szczyt. Wody Atlantyku wciąż są bardzo ciepłe, co dostarcza energii do formowania się potężnych cyklonów tropikalnych. Po przejściu niszczycielskiego huraganu Helene, meteorolodzy obserwują Kirk, który obecnie przemieszcza się nad Atlantykiem i zmierza w stronę Europy. Choć kontynent europejski rzadko staje się celem takich zjawisk, istnieje możliwość, że Kirk dotrze na zachodnie wybrzeże Europy.

load more hold SHIFT key to load all load all