Burza tropikalna Otis, czyli jak sie narodził ten huragan
W środę 18 października nad wodami Wschodniego Pacyfiku, obejmującego m.in. pacyficzne wybrzeże Meksyku i zachodnią część Ameryki Środkowej, uformował się rozległy układ niskiego ciśnienia. W związku z kiepskimi warunkami atmosferycznymi przez kilka dni ze wspomnianym niżem nic się nie działo. Cztery dni później - rankiem 22 października - amerykańska agencja National Hurricane Center (NHC), która monitoruje cyklony tropikalne na Atlantyku i Wschodnim Pacyfiku, poinformowała o utworzeniu się depresji tropikalnej.
#Otis, one of the fastest-intensifying hurricanes in world history, is minutes away from making landfall on Acapulco, Mexico as a Category 5 storm with sustained winds of 165 mph (266 km/h) and gusts to nearly 200 mph (322 km/h).
— Colin McCarthy (@US_Stormwatch) October 25, 2023
Catastrophic damage will occur as this… pic.twitter.com/tYI2pme3cR
Gwałtowna intensyfikacja Otisa
Tego samego dnia, ale kilkanaście godzin później, depresja tropikalna zintensyfikowała do burzy tropikalnej i otrzymała imię Otis. Cyklon znajdował się wówczas ok. 805 km na południowy-wschód od kurortu Acapulco w meksykańskim stanie Guerrero. Meteorolodzy jednak nie przewidzieli, co stanie się dalej.
Agencja NHC definiuje "gwałtowną intensyfikację" jako wzrost prędkości wiatru ciągłego o 55 km/h w ciągu 24 godzin. W przypadku Otisa prędkość wiatru ciągłego w 24 godziny wzrosła o... 175 km/h! To ponad trzykrotnie więcej, niż wynika z definicji NHC.
#acapulco #OTIS#HuracanOtis pic.twitter.com/ge9tDya9Tx
— Ing. David Hall (@ClintonHaVi) October 25, 2023
???????? #BREAKING: Citizens request help against floods in their neighborhoods. It looks like it's getting worse. #HURACÁN #HurricaneOtis #Otis #Acapulco #Guerrero #Mexico pic.twitter.com/aGCtaRbR8v
— David Cu (@davidcu97) October 25, 2023
Así estamos en hotel Copacabana #acapulco #otis pic.twitter.com/jtjHUPY4zB
— Zaso (@Zaso68514017) October 25, 2023
Otis bliski rekordu
Jeśli chodzi o tempo wzrostu wiatru ciągłego, Otis był blisko rekordu; na czele wciąż jest Patricia z 2015 roku, której wiatr w ciągu 24 godzin wzmógł się o 190 km/h (ze 140 km/h do 330 km/h). W efekcie Otis z burzy tropikalnej błyskawicznie stał się huraganem najwyższej, 5. kategorii w skali Saffira-Simpsona. W takiej postaci nadciągnął nad wybrzeże Meksyku.
Niespodziewane uderzenie w Maksyk
Agencja NHC poinformowała, że ok. godz. 08:25 czasu w Polsce (godz. 00:25 czasu lokalnego) Otis uderzył nieopodal kurortu Acapulco. W momencie uderzenia w ląd huragan generował wiatr ciągły o prędkości 270 km/h i porywy dochodzące do 325 km/h. Ciśnienie w oku spadło do 923 hektopaskali.
Nie dość, że spustoszenie może siać ekstremalnie silny wiatr, to ogromnym zagrożeniem - być może największym - jest wysoki przypływ sztormowy. To nic innego, jak wdzierające się w głąb lądu zwały wody. Przypływ sztormowy jest największym zagrożeniem w przypadku cyklonów tropikalnych; zawsze odpowiada za największą liczbę ofiar. Obawy wzbudzają również intensywne opady deszczu - w niektórych miejscach w krótkim czasie może spaść aż 380 mm deszczu. Mogą one prowadzić i do powodzi błyskawicznych, i do osuwisk.
Otis osłabnie
Co ważne, tak jak gwałtownie Otis przybrał na sile, tak po uderzeniu w ląd zacznie błyskawicznie słabnąć. Dzieje się tak w przypadku wszystkich cyklonów tropikalnych - są one odcinane od swoistego paliwa, jakim są ciepłe wody i zasobne w wilgoć powietrze.
Aktywny sezon huraganowy
Otis to 18. cyklon tropikalny, który uformował się nad wodami Wschodniego Pacyfiku podczas trwającego sezonu huraganowego. 10 z nich osiągnęło status huraganu, a 8 - huraganu co najmniej 3. kategorii w skali Saffira-Simpsona (ang. major hurricane). Najsilniejszy jest właśnie Otis. Sezon huraganowy na Wschodnim Pacyfiku rozpoczął się 15 maja i potrwa do 30 listopada.
Huragan Otis to nie tylko opowieść o niespodziewanej intensyfikacji cyklonu tropikalnego, ale także przypomnienie o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą siła przyrody. Meksyk musi teraz stawić czoła swojemu najpotężniejszemu przeciwnikowi i mobilizować wszystkie siły, aby zmniejszyć skutki tej katastrofy. Warto pamiętać, że sezon huraganowy to czas, kiedy niespodziewane i groźne zjawiska atmosferyczne mogą zagrażać życiu i mieniu mieszkańców obszarów nadmorskich.