środa, 25 październik 2023 11:16

Meksyk: Huragan Otis uderzył z wielką siłą

Huragan Otis uderzył w Meksyk Huragan Otis uderzył w Meksyk fot: pixabay

Meksyk nie ma ostatnio szczęścia do huraganów. Po tym, jak w sobotę w południowy kraniec stanu Kalifornia uderzyła Norma, teraz nieopodal kurortu Acapulco w stanie Guerrero uderzył Otis. Sęk w tym, że jest on o wiele potężniejszy niż Norma - jest bowiem huraganem najwyższej, 5. kategorii w skali Saffira-Simpsona, generując wiatr o prędkości 270 km/h i porywy przekraczające 320 km/h.

 

Burza tropikalna Otis, czyli jak sie narodził ten huragan

W środę 18 października nad wodami Wschodniego Pacyfiku, obejmującego m.in. pacyficzne wybrzeże Meksyku i zachodnią część Ameryki Środkowej, uformował się rozległy układ niskiego ciśnienia. W związku z kiepskimi warunkami atmosferycznymi przez kilka dni ze wspomnianym niżem nic się nie działo. Cztery dni później - rankiem 22 października - amerykańska agencja National Hurricane Center (NHC), która monitoruje cyklony tropikalne na Atlantyku i Wschodnim Pacyfiku, poinformowała o utworzeniu się depresji tropikalnej.

Gwałtowna intensyfikacja Otisa

Tego samego dnia, ale kilkanaście godzin później, depresja tropikalna zintensyfikowała do burzy tropikalnej i otrzymała imię Otis. Cyklon znajdował się wówczas ok. 805 km na południowy-wschód od kurortu Acapulco w meksykańskim stanie Guerrero. Meteorolodzy jednak nie przewidzieli, co stanie się dalej.
Agencja NHC definiuje "gwałtowną intensyfikację" jako wzrost prędkości wiatru ciągłego o 55 km/h w ciągu 24 godzin. W przypadku Otisa prędkość wiatru ciągłego w 24 godziny wzrosła o... 175 km/h! To ponad trzykrotnie więcej, niż wynika z definicji NHC.

Otis bliski rekordu

Jeśli chodzi o tempo wzrostu wiatru ciągłego, Otis był blisko rekordu; na czele wciąż jest Patricia z 2015 roku, której wiatr w ciągu 24 godzin wzmógł się o 190 km/h (ze 140 km/h do 330 km/h). W efekcie Otis z burzy tropikalnej błyskawicznie stał się huraganem najwyższej, 5. kategorii w skali Saffira-Simpsona. W takiej postaci nadciągnął nad wybrzeże Meksyku.

Niespodziewane uderzenie w Maksyk

Agencja NHC poinformowała, że ok. godz. 08:25 czasu w Polsce (godz. 00:25 czasu lokalnego) Otis uderzył nieopodal kurortu Acapulco. W momencie uderzenia w ląd huragan generował wiatr ciągły o prędkości 270 km/h i porywy dochodzące do 325 km/h. Ciśnienie w oku spadło do 923 hektopaskali.
Nie dość, że spustoszenie może siać ekstremalnie silny wiatr, to ogromnym zagrożeniem - być może największym - jest wysoki przypływ sztormowy. To nic innego, jak wdzierające się w głąb lądu zwały wody. Przypływ sztormowy jest największym zagrożeniem w przypadku cyklonów tropikalnych; zawsze odpowiada za największą liczbę ofiar. Obawy wzbudzają również intensywne opady deszczu - w niektórych miejscach w krótkim czasie może spaść aż 380 mm deszczu. Mogą one prowadzić i do powodzi błyskawicznych, i do osuwisk.

Otis osłabnie

Co ważne, tak jak gwałtownie Otis przybrał na sile, tak po uderzeniu w ląd zacznie błyskawicznie słabnąć. Dzieje się tak w przypadku wszystkich cyklonów tropikalnych - są one odcinane od swoistego paliwa, jakim są ciepłe wody i zasobne w wilgoć powietrze.

Aktywny sezon huraganowy

Otis to 18. cyklon tropikalny, który uformował się nad wodami Wschodniego Pacyfiku podczas trwającego sezonu huraganowego. 10 z nich osiągnęło status huraganu, a 8 - huraganu co najmniej 3. kategorii w skali Saffira-Simpsona (ang. major hurricane). Najsilniejszy jest właśnie Otis. Sezon huraganowy na Wschodnim Pacyfiku rozpoczął się 15 maja i potrwa do 30 listopada.

Huragan Otis to nie tylko opowieść o niespodziewanej intensyfikacji cyklonu tropikalnego, ale także przypomnienie o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą siła przyrody. Meksyk musi teraz stawić czoła swojemu najpotężniejszemu przeciwnikowi i mobilizować wszystkie siły, aby zmniejszyć skutki tej katastrofy. Warto pamiętać, że sezon huraganowy to czas, kiedy niespodziewane i groźne zjawiska atmosferyczne mogą zagrażać życiu i mieniu mieszkańców obszarów nadmorskich.

 

Artykuły powiązane

  • Meksyk: Metro tonie przez subsydencję Meksyk: Metro tonie przez subsydencję

    Meksyk, znany ze swojego rozbudowanego systemu metra, stoi przed poważnym wyzwaniem. Miasto tonie w wyniku zjawiska zwanego subsydencją, czyli obniżaniem się poziomu gruntu, co ma miejsce szczególnie w stolicy tego kraju. Od czasów, kiedy konkwistadorzy osuszyli jezioro Texcoco dla rozbudowy miejskiej infrastruktury, grunt pod Meksykiem stale się zapada pod ciężarem rozbudowanych konstrukcji miejskich. Subsydencja sprawia, że niektóre części miasta opadają nierównomiernie, co staje się przyczyną licznych problemów dla rozbudowanego systemu publicznych środków transportu.

  • Ameryka Północna: Całkowite zaćmienie Słońca Ameryka Północna: Całkowite zaćmienie Słońca

    W poniedziałek miliony ludzi w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spojrzały w niebo, obserwując z zachwytem, jak dzień zamienia się w noc podczas całkowitego zaćmienia Słońca. To niezwykłe zjawisko, podczas którego Księżyc przesuwa się między Ziemię a Słońce, zasłaniając jego światło, było widoczne na ścieżce o szerokości 155 mil, ale rozciągającej się na ponad 4000 mil. Ścieżka całkowitości rozpoczęła się nad meksykańskim kurortem Mazatlán, by zakończyć się na brzegach Nowej Fundlandii w Kanadzie, pozostawiając za sobą uczucie zadziwienia i przypomnienie o miejscu naszej planety we wszechświecie.

  • Chiny: Ekstremalne zjawiska pogodowe Chiny: Ekstremalne zjawiska pogodowe

    W ostatnich dniach Chiny zmagały się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, które spowodowały znaczne zniszczenia i przyniosły tragiczne konsekwencje. Wichura, z siłą porównywalną do tajfunu, przetoczyła się przez kraj, wyrywając okna, niszcząc tysiące domów i prowadząc do ewakuacji wielu mieszkańców.

  • Meksyk, Taxco: Kobieta zlinczowana za rzekome porwanie i morderstwo - film 18+ Meksyk, Taxco: Kobieta zlinczowana za rzekome porwanie i morderstwo - film 18+

    W mieście Taxco w Meksyku doszło do szokującego linczu, gdzie tłum zabił kobietę podejrzaną o porwanie i zamordowanie ośmioletniej dziewczynki. To brutalne wydarzenie miało miejsce tuż przed tradycyjnymi procesjami wielkanocnymi.

  • Meksyk: Wojna gangów w La Sierra de Guerrero Meksyk: Wojna gangów w La Sierra de Guerrero

    Pustynia w południowo-zachodnim stanie Guerrero w Meksyku stała się miejscem przerażającej konfrontacji między dwiema grupami przestępczymi. Władze informują o dochodzeniu w sprawie ataku drona, który miał miejsce w miejscowości La Sierra de Guerrero. Tragedia ta, skoncentrowana wokół sporu między grupami Familia Michoacana i Los Tlacos, pozostawia za sobą ponure spojrzenie na brutalność przestępczości zorganizowanej w regionie.

load more hold SHIFT key to load all load all