wtorek, 31 sierpień 2021 15:05

Nowy Orlean: Jakie straty spowodował huragan Ida? Video

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Huragan Ida i skutki dla Nowego Orleanu Huragan Ida i skutki dla Nowego Orleanu fot: pixabay

Huragan Ida uderzył w Stany Zjednoczone. Największe zniszczenia odnotowano na terenie Luizjany. Wiatr dmuchał z prędkością do 257 km/h. Taka siła spowodowała znaczne zniszczenia mienia oraz odcięcie Nowego Orleanu od prądu. Niestety huragan spowodował także śmierć jednego mężczyzny.

Huragan Ida atakuje…

Huragan zaatakował Stany Zjednoczone od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Pierwsze podmuchy pojawiły się w niedzielę około godzin południowych. Badacze określili Idę jako huragan 4 kategorii. Ida przetoczyła się przez Luizjanę. Ogromna prędkość wiatru osiągała nawet 257 km/h. Około godziny 21.00 wiatr osłabł do 177 km/h.

Stany Zjednoczone walczą ze skutkami Idy

Nowy Orlean najdrastyczniej odczuł skutki huraganu. Wiadomo, że miasto opanowała ciemność. Około 800 tysięcy domostw odcięte jest od prądu. Brak elektryczności spowodował, że większość mieszkańców Orleanu opuściła miasto. Huragan pozbawił wiele domostw dachów oraz poniszczył samochody. Dodatkowo połamane drzewa i występujące z brzegów wody spowodowały poważne utrudnienia w poruszaniu się po drogach. Duża ich ilość jest zablokowana.

Stanu Zjednoczone walczą ze skutkami huraganu Ida

Sprawne działanie władz uratowało tysiące żyć

Informacja o zbliżającym się huraganie na szczęście pojawiła się dość szybko. Dzięki temu lokalne władze wraz z rządem Stanów Zjednoczonych mogły podjąć odpowiednie kroki. Stan nadzwyczajny został ogłoszony dla Luizjany, Missisipi i Alabamy. Przeprowadzono ewakuację ludności, oraz odpowiednio przygotowano się do sytuacji po przejściu huraganu poprzez rozlokowanie odpowiedniego sprzętu i produktów niezbędnych do życia - „Obejmują one dwa i pół miliona posiłków i trzy miliony litrów wody. Mamy na miejscu generatory, zmobilizowaliśmy ekipy energetyczne, które zajmą się przywracaniem elektryczności” - mówił prezydent Joe Biden

Skutki ekonomiczne huraganu Ida

Już dziś rząd Stanów Zjednoczony zastanawia się nad skutkami niedzielnego huraganu Ida. Obecnie najbardziej problematyczny jest brak elektryczności. Ta sytuacja najbardziej dotkliwie odbija się na przemyśle żeglugowym, energetycznym oraz chemicznym. Im dłuższy będzie jego brak, tym bardziej. Firmy naftowe i gazowe nie mają możliwości wznowić swej działalności, co może w najbliższym czasie spowodować wzrost paliwa oraz gazu. Na chwilę obecną są to tylko plotki, ponieważ cena ropy nie wzrosła. Richard Joswick, analityk ds. ropy w S&P Global Platts powiedział „Istnieje dużo ropy naftowej, która może uzupełnić niektóre z tych strat”. Wiadomo, że rafinerie umiejscowione wzdłuż Zatoki Meksykańskiej dostały bardzo wcześnie informację o zbliżającym się huraganie, dlatego zdążyły odpowiednio przygotować się na nadejście Idy. Żadna rafineria nie zgłosiła poważnych zniszczeń obiektów. Jednak dokładne informacje pojawią się po ponownym uruchomieniu rafinerii.

Skutki ekonomiczne huraganu Ida - Nowy Orlean
Spustoszenie wywołane wiatrem będą odczuwały firmy ubezpieczeniowe. Analitycy szacują, że firmy te stracą około 10 miliardów dolarów.
Specjaliści w branży finansowej porównują huragan Ida do huraganu Katrina, który nawiedził USA 16 lat temu. Okazuje się, że zasięg obecnych zniszczeń jest dużo mniejszy niż przed 16 laty. Wtedy to firmy ubezpieczeniowe straciły blisko 90 miliarda dolarów. Huragan Katrina miał dużo większy zasięg. Podkreśla się także znaczenie ulepszonego systemu wałów przeciwpowodziowych, które powstały w Nowym Orleanie.

Perspektywy Nowego Orleanu po ataku huraganu Ida

Mówiąc o stratach związanych z przejściem huraganu, warto zwrócić uwagę na rynek pracy. Zazwyczaj klęski żywiołowe pojawiające się w USA nie powodują taki zniszczeń, aby trudno było się po niej podnieść. Niestety w sytuacji Nowego Orleanu jest trochę inaczej. Po uderzeniu huraganu Katrina dużo osób nie wróciło już do miasta. Znacznie pogorszyła się sytuacja ekonomiczna aglomeracji. Ilość miejsc pracy zmniejszyła się o około 15%, co spowodowało gwałtowny wzrost bezrobocia. Niestety kolejne uderzenie huraganu sytuacji nie poprawi. Droga do uzdrowienia jest zatem bardzo długa i wyboista. Na razie wszyscy czekają na przywrócenie elektryczności, bez której niemal każda branża stoi w martwym punkcie.

 • Cypr: Udaremniono atak nożownika na papieża Franciszka
  Cypr: Udaremniono atak nożownika na papieża Franciszka

  Papież Franciszek 2 grudnia rozpoczął swoją 35 podróż apostolską, zaś kierunkiem destylacji jest wyspa Cypr i Grecja. Po okresie epidemicznym, pojawienie się papieża na wyspie Cypr gromadzi rzesze wiernych. Do światowych mediów dobiegają jednakże dość niepokojące informacje o udaremnionym ataku na papieża. Co wiemy o tej sytuacji na ten moment?

  Napisano piątek, 03 grudzień 2021 17:42
 • Koronawirus: Odkryto nowy wariant Sars-Cov-2 . Omicron zwany wcześniej "Nu" w natarciu
  Koronawirus: Odkryto nowy wariant Sars-Cov-2 . Omicron zwany wcześniej "Nu" w natarciu

  Czwarta fala pandemii Covid-19 wydaje się być już w piku, zaś ilość osób zaszczepionych stale wzrasta. Dlatego też odkrycie nowego wariantu Sars-Cov-2 dość mocno zaniepokoiło naukowców. Co więcej, wariant Omicron wydaje się być znacznie groźniejszy od rozpowszechnionej dziś w Europie i na świecie Delty. Co wiemy na ten moment wariancie Omicron?

  Napisano piątek, 26 listopad 2021 19:21
 • Joanna Stern: Spędziła 24 godziny w Metawersum - efekty są mocno niepokojące
  Joanna Stern: Spędziła 24 godziny w Metawersum - efekty są mocno niepokojące

  Pogłoski o tym, że Facebook zmienia swoją nazwę krążyły od tegorocznej wielkiej awarii i wycieków o algorytmie. Wraz ze zmianą nazwy na Meta, światu zostało zaprezentowane Metawersum, czyli interaktywna wersja Internetu. Dziennikarka Wall Street Journal postanowiła spędzić w wirtualnym świecie 24 godziny - jakie są jej spostrzeżenia i odczucia?

  Napisano poniedziałek, 22 listopad 2021 15:59
 • [Edit 23.11] USA, Waukesha: Kierowca SUVa wjeżdża w tłum na paradzie bożonarodzeniowej - są zabici i ranni
  [Edit 23.11] USA, Waukesha: Kierowca SUVa wjeżdża w tłum na paradzie bożonarodzeniowej - są zabici i ranni

  Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło na corocznej paradzie bożonarodzeniowej w Wisconsin w USA. Kierowca SUVa wjechał w tłum uczestników parady. Rośnie liczba ofiar tragedii.

  Napisano poniedziałek, 22 listopad 2021 11:28
 • Indie: Gęsty smog nad Delhi - chemiczna chmura zagraża miastu
  Indie: Gęsty smog nad Delhi - chemiczna chmura zagraża miastu

  Zanieczyszczenie powietrza staje się coraz większym problemem w różnych częściach świata. Co więcej, dotyczy to nie tylko Europy, ale także Azji czy Ameryki. Na szczególnie duży poziom zanieczyszczenia powietrza cierpi wiele krajów Azji, takich jak Chiny i Indie. W ciągu ostatnich trzech dni poziom smogu w indyjskim mieście Delhi był bardzo wysoki. Co spowodowało tak duże zanieczyszczenie powietrza?

  Napisano czwartek, 11 listopad 2021 19:25
 • Biskup Eric de Moulins-Beaufort: Francuski kościół wyprzedaje majątek, aby wypłacić odszkodowania ofiarom pedofilii
  Biskup Eric de Moulins-Beaufort: Francuski kościół wyprzedaje majątek, aby wypłacić odszkodowania ofiarom pedofilii

  Głośnym echem odbija się francuski raport dotyczący pedofilii. Ukazał on ogromną skalę przestępstw seksualnych wśród duchownych oraz świeckich osób związanych z kościołem. Francuski kościół ogłosił, że surowo potępia wszystkich księży, którzy dopuścili się tych haniebnych czynów. Co więcej, francuski kościół zaczął wyprzedawać majątek, aby zadośćuczynić ofiarom.

  Napisano środa, 10 listopad 2021 16:04
 • USA: Nastolatka uratowana dzięki symbolowi pomocy z Tik Toka!
  USA: Nastolatka uratowana dzięki symbolowi pomocy z Tik Toka!

  Porwania w dzisiejszym świecie zdarzają się bardzo często. Najbardziej narażone są oczywiście młode dziewczyny, które stają się celem przestępców, morderców i gwałcicieli. Warto dodać, że coraz częściej zdarzają się także pozytywne zakończenia tak traumatycznych wydarzeń, o czym świadczy uratowanie 16-latki z USA.

  Napisano wtorek, 09 listopad 2021 16:31
 • Australia: My name is Cleo - policja udostępniła nagranie z akcji odnalezienia zagubionej dziewczynki
  Australia: My name is Cleo - policja udostępniła nagranie z akcji odnalezienia zagubionej dziewczynki

  Zaginięciem 4-letniej Cleo żyła przez ostatnie dwa tygodnie cała Australia. Do zaginięcia dziewczynki doszło 16 października – na szczęście policji udało się wpaść na trop dziecka i uratować je z rąk porywacza. Warto dodać, że australijska policja udostępniła także nagranie audio z akcji odnalezienia dziewczynki. Jakie były jej pierwsze słowa po odnalezieniu?

  Napisano poniedziałek, 08 listopad 2021 17:53
 • Metawersum: Facebook zmienia nazwę - od dziś to Meta
  Metawersum: Facebook zmienia nazwę - od dziś to Meta

  Facebook jest zdecydowanie najpopularniejszym portalem społecznościowym. Warto podkreślić, że plany włodarzy Facebooka już dawno wykraczały poza social media. Dziś, podczas konferencji Mark Zuckerberg ogłosił zmianę nazwy Facebooka na Meta. Co oznacza nowa nazwa Facebooka?

  Napisano piątek, 29 październik 2021 18:58
 • Japonia: Zmarł Sunao Tsuboi, czyli mężczyzna, który przetrwał wybuch bomby atomowej
  Japonia: Zmarł Sunao Tsuboi, czyli mężczyzna, który przetrwał wybuch bomby atomowej

  Atak na Hiroszimę i Nagasaki, był pierwszym przypadkiem zastosowania broni jądrowej, przeciwko cywilom. Dziś zmarł jeden ze świadków tego wydarzenia, czyli 96-letni Sunao Tsuboi. Mężczyzna do końca swoich dni walczył o rozbrojenie atomowe całego świata. W jaki sposób Sunao Tsuboi uratował się z tak ogromnej katastrofy?

  Napisano środa, 27 październik 2021 20:35
 • Blue Origin: Kosmiczne imperium twórcy Amazona się rozkręca
  Blue Origin: Kosmiczne imperium twórcy Amazona się rozkręca

  Najbogatsi tego świata już od jakiegoś czasu spoglądają w kosmos. Świadczą o tym ich kosmiczne firmy, takie jak Spacex Elona Muska, czy Virgin Galactic Richarda Bransona. W kosmicznym peletonie jest także Jeff Bezos, czyli twórca Amazona – jego tajemniczy projekt Blue Origin zaczyna nabierać kształtów. Czym zatem będzie Blue Origin?

  Napisano wtorek, 26 październik 2021 19:43
 • Istambuł: Pies Boji, który jeździ komunikacją miejską!
  Istambuł: Pies Boji, który jeździ komunikacją miejską!

  Pies bywa nazywany najlepszym przyjacielem człowieka, ponieważ zwierzęta te szczególnie mocno wiążą się z ludźmi i ich zwyczajami. Nagrania z psami na social mediach potrafią uzyskiwać miliony lajków, jednakże o jednym psie jest ostatnio zdecydowanie głośniej – mowa o Boji, czyli stambulskim psie, który sam jeździ komunikacją miejską!

  Napisano poniedziałek, 25 październik 2021 19:42
 • Ian Brackenbury Channell: Nowozelandzkie miasto Christchurch żegna swojego oficjalnego czarodzieja
  Ian Brackenbury Channell: Nowozelandzkie miasto Christchurch żegna swojego oficjalnego czarodzieja

  Czarodzieje kojarzą nam się zazwyczaj z baśniami i legendami, jednakże są jeszcze miejsca na świecie, które mają swoich czarodziejów. Jednym z takich miejsc jest nowozelandzkie miasto Christchurch. Dlaczego zatem miasto rozstaje się z czarodziejem, z którym związane jest od wielu lat?

  Napisano piątek, 15 październik 2021 19:15
 • Kongsberg: Atak łucznika w Norwegii - są ofiary śmiertelne
  Kongsberg: Atak łucznika w Norwegii - są ofiary śmiertelne

  Do dość nietypowego ataku doszło 13 października w norweskim Kongsbergu. Sprawcą ataku był mężczyzna uzbrojony w łuk – zaczął on strzelać do przypadkowych ludzi. Zabił 7 osób, dlatego akcja obławy na tego groźnego przestępcę podniosła na nogi całe miasto. Kim jest napastnik i dlaczego zabijał?

  Napisano czwartek, 14 październik 2021 19:51
 • Los Angeles: Prawdziwy RoboCop patroluje ulice
  Los Angeles: Prawdziwy RoboCop patroluje ulice

  Robot patrolujący ulice był jeszcze chwilę temu wizją rodem z filmów fantastyczno-naukowych. Postęp technologiczny pozwala nam jednak na to, że fantastyka staje się nasza rzeczywistością. Przekonali się o tym mieszkańcy Los Angeles, którzy na co dzień spotykają robota patrolującego ulice. Jak sprawuje się prototyp współczesnego RoboCopa?

  Napisano poniedziałek, 11 październik 2021 22:15