piątek, 26 luty 2021 19:52

Czechy: Polsko na pomoc!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Polska pomoże Czechom Polska pomoże Czechom Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Czesi bardzo dotkliwie odczuwają efekty pandemii. Dodatkowo nadal notuje się tam dużą dzienną liczbę zachorowań. Nasi sąsiedzi zwrócili się ostatnio z prośbą o pomoc do polskiego rządu.

 

Jesteśmy gotowi pomóc

Minister zdrowia Jan Mlatny poinformował, że rząd czeski zwrócił się z prośbą o bezpłatną pomoc w leczeniu zakażeń Covid-19. Dodatkowo Czesi skierowali podobną prośbę do rządu Niemiec. Jak do tej pory jeszcze pomoc ta nie była potrzebna, ale istnieje prawdopodobieństwo, że pacjenci z Czech będą transportowani i leczeni w sąsiednich państwach.
Niemcy prowadzą od stycznia dyskusję z Czechami. O potrzebie pomocy poinformowali lekarze z terenów przygranicznych, to też Niemcy wyrazili chęć przewozu chorych do szpitali w Saksonii i Bawarii. Wolne miejsca Niemcy wykazują do dyspozytorni w danych centralnej dyspozytury szpitalnej w Czechach.
Pomoc wyraził też Polski rząd, jednak na razie żaden pacjent z Czech nie trafił do naszych szpitali.

Trudna sytuacja Czech

Wiceminister zdrowia Vladimir Czerny zapowiada, że chętnie skorzystają z pomocy, jednak tylko w sytuacji zapełnienia szpitali- gdy łóżka zapełnione będą w 90%. Obecnie na intensywnej terapii zajęte jest 86% łóżek, zaś łóżek do podawania tlenu w 77%.
Czesi podkreślają, że najtrudniejsza sytuacja jest w miastach Hradec Kralove oraz Karlowe Wary. Co będzie dalej, czas pokaże. Jednak Czesi mogą liczyć na sąsiedzką pomocy!