wtorek, 25 styczeń 2022 18:30

Blackout: Miliony ludzi bez prądu w Azji Centralnej tj. Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie

Blackout w Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie Blackout w Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie fot: pixabay

Wtorkowy poranek w kilku krajach Azji Centralnej zaczął się od masywnego braku prądu na tych terenach. Miliony osób zostały bez elektryczności, co spowodowało wiele wypadków, opóźnień komunikacyjnych. Blackout dotknął Kirgistan, Kazachstan i Uzbekistan.

 

Jak długo Azja Centralna pozostawała bez prądu?

Według oficjalnych doniesień, do blackout doszło we wtorek 25 stycznia przed południem, zaś zasilanie zaczęło wracać po wczesnych godzinach popołudniowych. Powrót zasilania był stopniowy, dlatego wiele placówek publicznych, jak szpitale, musiało przejść na zasilanie generatorami, aby utrzymać stałe działanie najważniejszych urządzeń podtrzymujących życie, a także prowadzić trwające operacje.

Blackout powodem wielu wypadków drogowych

Brak zasilania w trzech krajach Azji Centralnej przyczynił się także do wielu wypadków drogowych, a to poprzez niedziałającą sygnalizację świetlną. Opóźnienia w transporcie były znaczące, zaś lotniska odwoływały kolejne loty.
Dotychczas jednoznacznie nie stwierdzono, co było przyczyną tak masywnego blackoutu, jednakże sieć energetyczna w Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie pochodzi jeszcze z czasów Związku Radzieckiego, dlatego infrastruktura energetyczna w Azji Centralnej podatna jest na takie awarie.
Niemniej jednak, dość dużą przyczyną nagłego braku zasilania, może być kryptowalutowy szał, ponieważ wielu crypto-kopaczy przeniosło się do Azji Centralnej, kiedy Chiny zabroniły kopania kryptowalut.

Artykuły powiązane

  • Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób

    Niezwykle intensywne topnienie śniegu spowodowało dramatyczne podniesienie się poziomu wody w rzece Ural, co doprowadziło do jednej z największych powodzi w historii Rosji i Kazachstanu. W wyniku tego zjawiska, blisko 8 tysięcy mieszkańców obwodu orenburskiego w Rosji oraz ponad 96 tysięcy osób w sąsiednim Kazachstanie musiało opuścić swoje domy.

  • Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo

    W związku z rosnącymi trudnościami w zaopatrzeniu w paliwo, wynikającymi głównie z ukraińskich ataków na infrastrukturę naftową, Rosja zwróciła się z nietypowym zapytaniem do swojego sąsiada, Kazachstanu. Reuters podaje, że rosyjskie władze poprosiły o dostarczenie 100 tys. ton metrycznych paliwa, co ma być środkiem zapobiegawczym na wypadek pogłębiających się niedoborów benzyny w kraju.

    Czego się dowiesz:

    • Czy Rosja poprosiła Kazachstan o dostarczenie 100 tys. ton paliwa w odpowiedzi na niedobory spowodowane ukraińskimi atakami na rafinerie?
    • Jaki procent rosyjskiej produkcji paliwa został zmniejszony przez ukraińskie ataki?
    • Jak Rosja utrzymuje stabilność rynku paliw pomimo uszczerbków w infrastrukturze?
    • Jakie reakcje wywołała prośba Rosji o pomoc w Kazachstanie i czy doszło do jakiegoś porozumienia?
    • Jak kryzys energetyczny w Rosji wpływa na geopolitykę i regionalne układy?
  • Kazachstan: Eksplozja metanu w kopalni Kostenko Kazachstan: Eksplozja metanu w kopalni Kostenko

    W Kazachstanie doszło do tragedii w kopalni, która pochłonęła życie co najmniej 45 górników. Eksplozja metanu, która wywołała pożar, miała miejsce w kopalni Kostenko w obwodzie karagandzkim. Wydarzenie to wstrząsnęło opinią publiczną, a władze podjęły intensywne wysiłki w celu zabezpieczenia ewakuacji oraz odnalezienia zaginionych.

  • Uzbekistan: 162 ofiary eksplozji w magazynie! Uzbekistan: 162 ofiary eksplozji w magazynie!

    W stolicy Uzbekistanu, Taszkencie, doszło do potężnego wybuchu w pobliżu lotniska. W wyniku eksplozji 162 osoby zostały ranne, a jedna zginęła. Eksplozja doprowadziła do potężnego pożaru i rozbicia się okien w budynkach w pobliżu. O incydencie poinformowało Ministerstwo Zdrowia, które wydało oświadczenie.

  • Kazachstan: Coraz większa liczba ofiar zamieszek - służby rozpoczęły „Operację Czyszczenie”. Wchodzi Rosja. Filmy Kazachstan: Coraz większa liczba ofiar zamieszek - służby rozpoczęły „Operację Czyszczenie”. Wchodzi Rosja. Filmy

    Zamieszki w Kazachstanie całkowicie wymknęły się spod kontroli, o czym świadczy liczba zabitych protestujących oraz policjantów. Sytuacja w kraju zaczyna się coraz mocniej zaogniać, czego efektem jest transport pojazdów wojskowych na główny plac Ałmaty, czyli stolicy Kazachstanu.

load more hold SHIFT key to load all load all