piątek, 17 listopad 2023 15:56

Birma: W ataku na szkołę zginęło ośmioro dzieci

Birma atak na szkołę Birma atak na szkołę fot. pixabay

Wioska Vuilu w południowym stanie Czin w Birmie stała się areną dramatycznych wydarzeń, które wstrząsnęły lokalną społecznością. Informacje o zbombardowaniu szkoły przez wojskowy odrzutowiec obiegły media, a liczba ofiar, w tym dzieci, wzrosła do tragicznej liczby jedenastu osób. To kolejny akt przemocy w kontekście trwającej wojny domowej, w której liczne grupy zbrojne walczą z juntą wojskową, obalającą wybrany rząd w 2021 roku.

 

Tragedia w Vuilu

Według relacji mieszkańców, strajk w Vuilu, górzystej i odległej wiosce, miał miejsce w środę. Mimo że miejscowi twierdzą, że w ich społeczności nie było rebeliantów, samoloty wojskowe zbombardowały wieś, niszcząc prowizoryczną szkołę.W wyniku ataku śmierć poniosło ośmioro dzieci w wieku od siedmiu do jedenastu lat oraz trójka dorosłych, w tym nauczyciel Ha Luang i jego matka.

Wojna domowa w Birmie

Birma obecnie znajduje się w trudnym położeniu, gdy wojna domowa pomiędzy juntą wojskową a grupami opozycyjnymi wywołuje chaos i cierpienie ludności.  W obszarze stanu Czin, zwłaszcza w okolicach miasta Paletwa, miały miejsce walki pomiędzy wojskiem a dobrze uzbrojonymi powstańcami Armii Arakan. Bojownicy etniczni Czin zdobywają bazę wojskową, co świadczy o wzmożonej aktywności oporu przeciwko centralnemu rządowi. Społeczność Czin, głównie wyznawcy chrześcijaństwa, od dawna odczuwała zaniedbania i niesprawiedliwość ze strony rządu centralnego.

Eskalacja konfliktów w Birmie

Ostatnie tygodnie przyniosły serię porażek dla rządu wojskowego w obliczu ofensywnych działań opozycji. Walki toczone są w różnych częściach kraju, a presja na siły powietrzne staje się jednym z głównych narzędzi odwetowych juntu. Skala konfliktu sprawia, że obecna sytuacja w Birmie jest głęboko zaniepokojąca, z milionami przesiedleńców i groźbą rozpadu kraju. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził głębokie zaniepokojenie eskalacją konfliktu w Birmie. Społeczności międzynarodowej zaleca się baczne śledzenie sytuacji i podejmowanie działań mających na celu zakończenie przemocy oraz zapewnienie bezpieczeństwa dotkniętym regionom.

Tragedia w wiosce Vuilu staje się jednym z wielu aktów przemocy w kraju, gdzie los milionów ludzi zależy od zakończenia trwającej wojny domowej.To kolejny smutny rozdział w dramatycznej historii wojny domowej w Birmie. Śmierć jedenaściorga mieszkańców, w tym ośmioro dzieci, stanowi bezduszny rezultat konfliktu, który szarżuje przez cały kraj. 

Źródło: BBC, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Strefa Gazy: 25 000 ofiar konfliktu z Izraelem Strefa Gazy: 25 000 ofiar konfliktu z Izraelem

  Ofensywa izraelska w Gazie, trwająca od 7 października, osiągnęła przerażający punkt. Ministerstwo zdrowia podległe Hamasowi donosi, że liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 25 000, z czego 178 osób straciło życie w ciągu ostatnich 24 godzin. Walki są intensywne, a sytuacja humanitarna staje się coraz bardziej dramatyczna.

 • Mjanma: W nalocie na wioskę Kanan zginęło 17 osób Mjanma: W nalocie na wioskę Kanan zginęło 17 osób

  W wyniku brutalnych nalotów junty wojskowej w Mjanmie na wioskę Kanan na północnym zachodzie kraju, co najmniej 17 cywilów, w tym 9 dzieci, straciło życie. Relacje mieszkańców miejscowości opisują potężne bomby uderzające w budynek szkoły. To właśnie tam śmierć poniosły niewinne dzieci.

 • Strefa Gazy: Wojsko Izraela weszło do szpitala Al-Shifa Strefa Gazy: Wojsko Izraela weszło do szpitala Al-Shifa

  Izraelskie siły zbrojne ogłosiły rozpoczęcie ukierunkowanej operacji przeciwko Hamasowi w największym szpitalu w Gazie, Al-Shifa. Szpital,w  którym warunki pogorszyły się z powodu intensywnych walk i braku paliwa, stał się miejscem operacji, generując międzynarodowe oburzenie.

 • Niemcy, Blankenese: Uzbrojeni ludzie wtargnęli do szkoły! Niemcy, Blankenese: Uzbrojeni ludzie wtargnęli do szkoły!

  W Hamburgu doszło do dramatycznego incydentu w jednej ze szkół, gdy uzbrojeni napastnicy wtargnęli do budynku. Według wstępnych doniesień, atakujących jest dwóch. Obecnie przebywają w jednej z klas, co wywołuje obawy i konieczność pilnej interwencji służb. Zaraz po otrzymaniu zgłoszenia o uzbrojonych mężczyznach w szkole, niemiecka policja podjęła błyskawiczną akcję.

 • Wałbrzych: Ostrzelano budynek szkolny! Wałbrzych: Ostrzelano budynek szkolny!

  W spokojnej dzielnicy Podzamcze w Wałbrzychu rozbrzmiały strzały. Metalowe kule huknęły w szyby Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6, wzbudzając powszechne zaniepokojenie. Do zdarzenia doszło w niedzielne popołudnie, rzucając cień niepewności nad losem uczniów i personelu placówki. Policja prowadzi intensywne dochodzenie, starając się ustalić co stało się naprawdę.

load more hold SHIFT key to load all load all