Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
piątek, 17 listopad 2023 15:56

Birma: W ataku na szkołę zginęło ośmioro dzieci

Birma atak na szkołę Birma atak na szkołę fot. pixabay

Wioska Vuilu w południowym stanie Czin w Birmie stała się areną dramatycznych wydarzeń, które wstrząsnęły lokalną społecznością. Informacje o zbombardowaniu szkoły przez wojskowy odrzutowiec obiegły media, a liczba ofiar, w tym dzieci, wzrosła do tragicznej liczby jedenastu osób. To kolejny akt przemocy w kontekście trwającej wojny domowej, w której liczne grupy zbrojne walczą z juntą wojskową, obalającą wybrany rząd w 2021 roku.

 

Tragedia w Vuilu

Według relacji mieszkańców, strajk w Vuilu, górzystej i odległej wiosce, miał miejsce w środę. Mimo że miejscowi twierdzą, że w ich społeczności nie było rebeliantów, samoloty wojskowe zbombardowały wieś, niszcząc prowizoryczną szkołę.W wyniku ataku śmierć poniosło ośmioro dzieci w wieku od siedmiu do jedenastu lat oraz trójka dorosłych, w tym nauczyciel Ha Luang i jego matka.

Wojna domowa w Birmie

Birma obecnie znajduje się w trudnym położeniu, gdy wojna domowa pomiędzy juntą wojskową a grupami opozycyjnymi wywołuje chaos i cierpienie ludności.  W obszarze stanu Czin, zwłaszcza w okolicach miasta Paletwa, miały miejsce walki pomiędzy wojskiem a dobrze uzbrojonymi powstańcami Armii Arakan. Bojownicy etniczni Czin zdobywają bazę wojskową, co świadczy o wzmożonej aktywności oporu przeciwko centralnemu rządowi. Społeczność Czin, głównie wyznawcy chrześcijaństwa, od dawna odczuwała zaniedbania i niesprawiedliwość ze strony rządu centralnego.

Eskalacja konfliktów w Birmie

Ostatnie tygodnie przyniosły serię porażek dla rządu wojskowego w obliczu ofensywnych działań opozycji. Walki toczone są w różnych częściach kraju, a presja na siły powietrzne staje się jednym z głównych narzędzi odwetowych juntu. Skala konfliktu sprawia, że obecna sytuacja w Birmie jest głęboko zaniepokojąca, z milionami przesiedleńców i groźbą rozpadu kraju. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził głębokie zaniepokojenie eskalacją konfliktu w Birmie. Społeczności międzynarodowej zaleca się baczne śledzenie sytuacji i podejmowanie działań mających na celu zakończenie przemocy oraz zapewnienie bezpieczeństwa dotkniętym regionom.

Tragedia w wiosce Vuilu staje się jednym z wielu aktów przemocy w kraju, gdzie los milionów ludzi zależy od zakończenia trwającej wojny domowej.To kolejny smutny rozdział w dramatycznej historii wojny domowej w Birmie. Śmierć jedenaściorga mieszkańców, w tym ośmioro dzieci, stanowi bezduszny rezultat konfliktu, który szarżuje przez cały kraj. 

Źródło: BBC, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Strefa Gazy: Wojsko Izraela weszło do szpitala Al-Shifa Strefa Gazy: Wojsko Izraela weszło do szpitala Al-Shifa

  Izraelskie siły zbrojne ogłosiły rozpoczęcie ukierunkowanej operacji przeciwko Hamasowi w największym szpitalu w Gazie, Al-Shifa. Szpital,w  którym warunki pogorszyły się z powodu intensywnych walk i braku paliwa, stał się miejscem operacji, generując międzynarodowe oburzenie.

 • Niemcy, Blankenese: Uzbrojeni ludzie wtargnęli do szkoły! Niemcy, Blankenese: Uzbrojeni ludzie wtargnęli do szkoły!

  W Hamburgu doszło do dramatycznego incydentu w jednej ze szkół, gdy uzbrojeni napastnicy wtargnęli do budynku. Według wstępnych doniesień, atakujących jest dwóch. Obecnie przebywają w jednej z klas, co wywołuje obawy i konieczność pilnej interwencji służb. Zaraz po otrzymaniu zgłoszenia o uzbrojonych mężczyznach w szkole, niemiecka policja podjęła błyskawiczną akcję.

 • Wałbrzych: Ostrzelano budynek szkolny! Wałbrzych: Ostrzelano budynek szkolny!

  W spokojnej dzielnicy Podzamcze w Wałbrzychu rozbrzmiały strzały. Metalowe kule huknęły w szyby Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6, wzbudzając powszechne zaniepokojenie. Do zdarzenia doszło w niedzielne popołudnie, rzucając cień niepewności nad losem uczniów i personelu placówki. Policja prowadzi intensywne dochodzenie, starając się ustalić co stało się naprawdę.

 • Afganistan: Pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi Afganistan: Pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi

  W Afganistanie doszło do jednego z najpoważniejszych w skutkach trzęsień ziemi od lat. Szacuje się, że ponad 2000 osób poniosło śmierć. Do kraju zjeżdżają się międzynarodowe grupy pomocowe, ratownicy mówią głośno, że Afgańczykom brakuje prawie wszystkiego.. Niezliczona ilość osób jest rannych, a ten kraj, nawet bez trzęsienia ziemi, zmaga się z ogromnym kryzysem gospodarczym.

 • Birma: Cyklon Mocha uderzył w kraj i sieje spustoszenie Birma: Cyklon Mocha uderzył w kraj i sieje spustoszenie

  Co najmniej 145 osób zginęło w Mjanmie (Birmie) w wyniku przejścia zapowiadanego cyklonu Mocha. Większość ofiar cyklonu, który uderzył w niedzielę, należała do mniejszości Rohingya. Równocześnie z katastrofalnymi skutkami huraganu, do wielu miast wkroczyła armia, która atakuje opierających się jej mieszkańców Birmy.

load more hold SHIFT key to load all load all