czwartek, 08 kwiecień 2021 18:14

Jordania: W kraju panuje napięta atmosfera

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
napięta atmosfera w Jordanii napięta atmosfera w Jordanii Fot:Pixabay / CCO Public Domain

W sobotę następca tronu Jordanii Hamzah został umieszczony w areszcie domowym i oskarżony o podważanie bezpieczeństwa narodowego po uczestnictwie w spotkaniach plemiennych, podczas których król Abdullah, jego przyrodni brat, był otwarcie krytykowany. Książę Hamzah puścił w eter dwa filmy, na których nazywa rząd swojego kraju skorumpowanym i niekompetentnym. Mówi też, że ludzie boją się mówić o tym z obawy przed nękaniem ze strony sił bezpieczeństwa.

 

Arabia Saudyjska zabrała głos

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Faisal bin Farhan, poleciał do stolicy Jordanii - Ammanu z delegacją, aby, jak mówią saudyjscy urzędnicy, wyrazić całkowitą solidarność z królem Jordanii Abdullahem i jego rządem. Mówili, że jest to jedyne, ujednolicone stanowisko Arabii Saudyjskiej, a każda sugestia, że ​​Arabia Saudyjska była zaangażowana w próbę zdestabilizowania swojego znacznie mniejszego sąsiada, była naciąganym nonsensem.

Jakie jest powiązanie kryzysu z Arabią Saudyjską?

Jedną z postaci aresztowanych w sobotę był Bassem Awadallah, były szef Jordańskiego Dworu Królewskiego, a obecnie doradca ekonomiczny następcy tronu Arabii Saudyjskiej Mohammeda bin Salmana. Posiada podwójne obywatelstwo saudyjsko-jordańskie i występował jako moderator na prestiżowych forach Future Investment Initiative w Arabii Saudyjskiej. Delegacja ministra spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej odmawia opuszczenia Jordanii bez zabrania Bassema Awadallaha z powrotem do Rijadu. Bassem Awadullah ma wiele potężnych połączeń międzynarodowych. Oprócz pozycji blisko tronu Arabii Saudyjskiej, ma on powiązania z faktycznym władcą ZEA, księciem Mohammedem bin Zayedem. Podobno był zaangażowany w niedawne wspierane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie zakupy ziemi palestyńskiej wokół Jerozolimy.