czwartek, 08 kwiecień 2021 17:51

Balcerowicz: 500+ było wielką propagandową hucpą!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Balcerowicz o 500+ i frankowiczach Balcerowicz o 500+ i frankowiczach Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Leszek Balcerowicz, przewodniczący forum obywatelskiego, były wicepremier oraz były minister finansów był gościem w programie “poranek TOK FM”, prowadzącego przez Jana Wróbla. Odpowiadał na pytania między innymi o 500+ czy frankowiczów.

 

500+ nie wypaliło

Balcerowicz stwierdził, że 500 + to “jedna wielka propagandowa hucpa”. Powiedział, że duża część z 40 mld złotych przeznaczonych na finansowanie programu 500+ tak naprawdę trafia do bogatszych rodzin, które radzą sobie dobrze bez pomocy. Uważa, że 500+ wcale nie przyczynia się do pomocy z ubóstwem ani nie jest zachętą do posiadania większej ilości dzieci przez społeczeństwo.

Pomoc dla frankowiczów jest konieczna

Leszek Balcerowicz uważa, że frankowicze są jedynie elementem ogólnej sprawiedliwości społecznej. Były wiceprezes rady ministrów uważa, że niesprawiedliwe jest to, że osoby, które uległy łatwym i kuszącym kredytom frankowym, zaciągnęli zobowiązania w złotym, teraz mają za to cierpieć. Jego zdaniem doszło do złej interpretacji prawa, a także częściowego ignorowania istniejących już zapisów w przypadku frankowiczów. Przywołał artykuł 32. konstytucji oraz dwie przesłanki pozwalające na uznanie klauzuli za abuzywną.