Wyzwania dla Drezdeńskiego Festiwalu Muzycznego
W tym roku festiwal wyróżnia się wykonaniem "Pierścienia Nibelunga" Richarda Wagnera, prezentowanym w ramach współpracy z Concerto Köln pod batutą dyrygenta Kenta Nagano. Projekt ten, reinterpretujący dzieło w historycznym wykonaniu, jest kontynuowany z dużą dbałością o szczegóły naukowe. "Walkiria", będąca pierwszym dniem tetralogii, zostanie przedstawiona jako dzień przedoficjalny, z koncertem otwarcia zaplanowanym na dzień późniejszy, 10 maja. Koncert będzie punktem kulminacyjnym festiwalu, podczas którego Concertgebouworkest z Amsterdamu pod dyrekcją przyszłego dyrektora muzycznego, Klausa Mäkelä, wykona Symfonię Nr 5 Brucknera.
Międzynarodowy rozgłos i osiągnięcia
Inicjatywa ta przyciągnęła uwagę nie tylko wśród miłośników Wagnera, ale i na arenie międzynarodowej, zdobywając uznanie publiczności i krytyków za wykonania "Walkirii" w miastach takich jak Praga, Amsterdam, Kolonia i Hamburg. Klaus Mäkelä, zaledwie 28-letni dyrygent, został okrzyknięty przez międzynarodowe media jako "nowy Leonard Bernstein". W przeddzień festiwalu sprzedano już 42 000 z 58 000 dostępnych biletów, z dziesięcioma koncertami całkowicie wyprzedanymi, przewiduje się, że frekwencja sięgnie 90 do 95 procent, a przychody osiągną około dwóch milionów euro, jak informuje Ulrike Jessel, dyrektor zarządzający i zastępca dyrektora festiwalu.
Festiwal Muzyczny w Dreźnie to nie tylko okazja do prezentacji klasyki. W programie znajduje się również jazz i muzyka świata, a wśród wykonawców wymienia się artystów takich jak Simon Oslender Trio, Stacey Kent, Jane Monheit, Jazzrausch Bigband oraz Anoushka Shankar. Festiwal oferuje także występy międzynarodowych gwiazd rocka, w tym Stinga. Program wypełniają znane nazwiska klasycznej muzyki, takie jak Hélène Grimaud, Lang Lang i Igor Levit, a Jan Vogler, dyrektor festiwalu, wystąpi pięciokrotnie, między innymi z Orkiestrą Filharmonii i jako współprowadzący program "Noc młodych gwiazd".