piątek, 06 listopad 2020 13:57

Czy wybory w USA zmienią oblicze świata? Debata - video

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Debata prezydencka USA 2020 Debata prezydencka USA 2020

Stany Zjednoczone ponownie znalazły się na językach dosłownie wszystkich ludzi na świecie, ponieważ 3 listopada nastąpił w nich dzień wyborów na prezydenta, choć głosować korespondencyjnie można było już dużo wcześniej. Urzędujący prezydent, republikanin Donald J. Trump, mierzy się z demokratą Joe Bidenem i wszystko wskazuje na to, że będzie to jedno z najbardziej emocjonujących starć w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Czwartego dnia, kiedy głosy nadal nie są zliczone w całości, wiadomo już, że Joe Biden zebrał największą liczbę głosów w historii, ale to wcale nie rozwiewa wątpliwości, bo ostatecznie o wszystkim przesądzi system elektorski, który czasami daje szansę nawet temu kandydatowi, który w wyborach powszechnych miał mniej głosów od kontrkandydata. Nadmienić należy przy tym, że zwycięzca wyborów będzie miał do czynienia z wieloma różnymi, nieszablonowymi wyzwaniami i zadaniem zjednoczenia podzielonego na pół narodu, a to, w jaki sposób poszczególni kandydaci sobie mogą sobie z tym wszystkim poradzić, będzie w ogromnym stopniu wpływało na obraz współczesnego świata.

Embed from Getty Images

 

Keep America Great, czyli Trump znowu Prezydentem?

 

Druga kadencja Donalda Trumpa jako prezydenta Stanów Zjednoczonych przyniesie nam wyłącznie gwarancję tego, że nie będziemy w stanie zbyt wiele przewidzieć. Dotychczasowa prezydentura przedstawiciela Republikanów charakteryzowała się stosunkowo dużym dynamizmem i nieprzewidywalnością, a potwierdzenie tego możemy znaleźć chociażby w wydarzeniach z początku roku, kiedy władze USA znikąd wydały wyrok śmierci na cenionego irańskiego generała, doprowadzając w ten sposób do wrzenia i prowokując konflikt, do którego nie doszło w zasadzie wyłącznie dlatego, że władze Iranu postanowiły schować dumę do kieszeni i odpowiedzieć umyślnie chybionym atakiem rakietowym, który wykorzystano w ramach działań propagandowych w państwowych mediach. Możemy wstępnie przewidywać, że starcie z Chinami zaostrzy się jeszcze bardziej, ponieważ Państwo Środka poradziło sobie z pandemią zdecydowanie najlepiej ze wszystkich światowych mocarstw i najpewniej będzie powoli przymierzało się do prób przejęcia roli supermocarstwa dominującego nad całym światem, a Stany Zjednoczone oczywiście nigdy nie pozwolą sobie na dopuszczenie do tego bez jakiejkolwiek walki. Koniec kadencji Trumpa przyniósł również nieoczekiwane złagodzenie relacji z Niemcami, co może sygnalizować, że po okresowym ochłodzeniu stosunków dyplomatycznych z Unią Europejską USA i UE powrócą do pełnej współpracy. Jeśli chodzi natomiast o sprawy wewnętrzne, polityka Donalda Trumpa z pewnością stanie się mniej pobłażliwa i zapewne nakieruje się na zaostrzenie konfliktów wewnętrznych. W pierwszej połowie roku mówiło się w końcu dosyć zgodnie, że prezydent prawie zupełnie nie reaguje na protesty i zamieszki w ramach akcji Black Lives Matter, ponieważ obawia się, że stanowcze reakcje odbiją się negatywnie na jego poparciu. Druga kadencja sprawi, że nie będzie miał się już czego obawiać.

 

No Malarkey! A może jednak Joe Baiden Prezydentem?

 

Prezydentura Joe Bidena zaowocuje najpewniej złagodzeniem radykalnych narracji, które za czasów Donalda Trumpa były preferowane przez rząd Stanów Zjednoczonych. Kandydat Demokratów postawi najpewniej na próby zażegnania sporów wewnętrznych i podejmie się wyzwania zaleczenia ogromnej rany, jaką na społeczeństwie obywatelskim USA wyrządziło ogólne poczucie systemowej niesprawiedliwości, którego rezultatem były zamieszki z pierwszej połowy roku. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, to tutaj również można się spodziewać złagodzenia narracji. Demokraci nie ukrywają bowiem, że Chiny są przez nich traktowane jako uczciwy rywal na arenie międzynarodowej, a trwanie w nieustannym klinczu i szachowanie się sankcjami gospodarczymi zapewne nie będzie leżeć w gronie zainteresowań ich kandydata. Biden jest również gwarancją powrotu do ścisłej współpracy z Unią Europejską, zwłaszcza, że siły USA i UE w podobnym stopniu zostały nadszarpnięte przez pandemię koronawirusa.
Niektórzy dopatrują się w prezydenturze Bidena szansy na odwrócenie trendu, który w 2015 roku zapoczątkował Donald Trump, czyli ogólnoświatowego zwrotu ku prawicy. Można się spodziewać, że złagodzenie tonu Stanów Zjednoczonych zaowocuje podobnymi nastrojami w krajach takich jak Wielka Brytania, Włochy, Francja, Polska czy Australia. We wszystkich tych państwach prawicowe rządy zebrały srogie cięgi za politykę walki z koronawirusem, która przyniosła gospodarkom stosunkowo duże straty. Oczywiście nie sposób było się do tego przygotować w sposób bezbłędny, ale naturalnym i niemożliwym do uniknięcia obrotem spraw jest wzrost poparcia wszelkich sił opozycyjnych. Jeśli rządy się natomiast utrzymają, to z całą pewnością będą miały duże trudności z utrzymaniem stosunków dyplomatycznych na dawnym poziomie - zażyłość Borisa Johnsona czy polskiej partii rządzącej z Donaldem Trumpem z całą pewnością została przez Demokratów zapamiętana, a Polskę Bidenowi zdarzyło się otwarcie krytykować i stawiać w jednym szeregu z Białorusią. Na ten moment można śmiało przyznać, że polityka w najbliższych miesiącach stanie się niebywale interesująca.

 

Zobacz debatę prezydencką między Joe Bidenem a Donaldem Trumpem

 

 • Meksyk: Duży wzrost liczby dzieci migrantów na granicy meksykańsko-amerykańskiej
  Meksyk: Duży wzrost liczby dzieci migrantów na granicy meksykańsko-amerykańskiej

  Liczba dzieci imigrantów próbujących dotrzeć do USA z Meksyku wzrosła dziewięciokrotnie od początku 2021 r., Mówi agencja ONZ ds. Dzieci Unicef. Jak podaje, wzrost z 380 do prawie 3500 przytłoczył liczbę obiektów w ośrodkach recepcyjnych w Meksyku.

  Napisano wtorek, 20 kwiecień 2021 17:40
 • Szymon Hołownia staje w obronie Ewy Kopacz
  Szymon Hołownia staje w obronie Ewy Kopacz

  Politycy podzielili się na grupę osób atakujących i grupę osób broniących Ewy Kopacz. Założyciel Polski 2025 - Szymon Hołownia znalazł się w grupie drugiej. Cała sprawa zaczęła się od zdjęć, które pojawiły się w filmie Ewy Stankiewicz.

  Napisano wtorek, 20 kwiecień 2021 17:32
 • Polska: Najnowszy sondaż partyjny CBOS - kwiecień 2021
  Polska: Najnowszy sondaż partyjny CBOS - kwiecień 2021

  Poznaliśmy kwietniowe wyniki sondażu CBOS. Gdyby wybory odbyły się w kwietniu to powyżej progu wyborczego znalazłaby się Zjednoczona Prawica z ponad 32 procentowym poparciem, Polska 2050 Szymona Hołowni z 16 procentowym poparciem, Koalicja Obywatelska z 14 procentowym poparciem, oraz Lewica i Konfederacja. PSL i Kukiz'15 poza sejmem.

  Napisano wtorek, 20 kwiecień 2021 14:54
 • Rosja: Nawalny umrze w ciągu kilku dni!
  Rosja: Nawalny umrze w ciągu kilku dni!

  Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny został przeniesiony do szpitala więziennego, tamtejsze władze mówią, że jego stan jest zadowalający. Nawalny od 20 dni prowadzi strajk głodowy, skarżąc się na niewystarczającą opiekę medyczną. Znajduje się w kolonii karnej Pokrov 100 km na wschód od Moskwy. Służba więzienna FSIN twierdzi, że jest codziennie badany przez lekarza i zgodził się przyjmować witaminy.

  Napisano poniedziałek, 19 kwiecień 2021 20:43
 • Konflikt Ukraina-Rosja: „Wściekły pies jest znów u naszych bram”
  Konflikt Ukraina-Rosja: „Wściekły pies jest znów u naszych bram”

  Od jakiegoś czasu dochodzą nas niepokojące słuchy o wznowieniu działań militarnych na terenach Ukrainy przez Rosyjskie wojska. Obecnie sprawa dotyczy terenu Donbasu, gdzie zaczęło gromadzić się coraz więcej rosyjskich żołnierzy. Podobnie liczne wojska skupiają się też na Krymie. Czy Rosja znów chce zaatakować?

  Napisano piątek, 16 kwiecień 2021 18:15
 • Wiejska: Rzecznik Praw Obywatelskich wybrany przez Sejm
  Wiejska: Rzecznik Praw Obywatelskich wybrany przez Sejm

  W czwartek po raz kolejny Sejm zebrał się w sprawie ustanowienia nowego Rzecznika Spaw Obywatelskich. Do tej pory, było kilkoro kandydatów, jednak nikt nie został obsadzony na stanowisku. W czwartek Sejm podjął decyzję i wybrał nowego RPO

  Napisano piątek, 16 kwiecień 2021 18:00
 • USA: Amerykanie nakładają sankcje na Rosję za cyberataki
  USA: Amerykanie nakładają sankcje na Rosję za cyberataki

  Stany Zjednoczone ogłosiły, że nakładają sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na, jak mówią, cyberataki i inne wrogie działania. Środki, które są wymierzone w dziesiątki rosyjskich podmiotów i urzędników, mają na celu powstrzymanie szkodliwej działalności zagranicznej Rosji- powiedział Biały Dom. W oświadczeniu stwierdzono, że rosyjski wywiad stał za zeszłorocznym ogromnym hackiem „SolarWinds” i oskarża Moskwę o ingerencję w wybory w 2020 roku.

  Napisano czwartek, 15 kwiecień 2021 21:07
 • Pakistan: Antyfrancuskie protesty. Ewakuacja obywateli Francji.
  Pakistan: Antyfrancuskie protesty. Ewakuacja obywateli Francji.

  Francja wezwała wszystkich swoich obywateli w Pakistanie do tymczasowego opuszczenia kraju w związku z gwałtownymi antyfrancuskimi protestami w całym kraju. Ambasada tego kraju w Pakistanie ostrzegła przed poważnymi zagrożeniami dla francuskich interesów w tym kraju, mówiąc, że w całym kraju nasilają się protesty. Przypominamy, że dwóch policjantów zginęło w tym tygodniu w wyniku ponownych starć z demonstrantami.

  Napisano czwartek, 15 kwiecień 2021 20:47
 • Wystąpienie lidera Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni w sprawie wyroku TK o RPO
  Wystąpienie lidera Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni w sprawie wyroku TK o RPO

  Drodzy państwo spotykamy się dzisiaj z oczywistego powodu, z powodu tego, co stało się dzisiaj rano w Trybunale Konstytucyjnym. To dowód naprawdę wielkiej powściągliwości, kultury osobistej i klasy Adama Bodnara, że nazywał tę partyjną zbieraninę Wysokim Trybunałem, zgodnie z tym, co kazała mu robić pani Julia Przyłębska.

  Napisano czwartek, 15 kwiecień 2021 17:55
 • Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara
  Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara

  W dniu 9 września 2020 roku zakończyła się kadencja Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Od tego czasu, na jego miejsce zgłaszanych było kilkoro kandydatów. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz została odrzucona przez Sejm głosami PiSu. Piotr Wawrzyk (z ramienia PiSu) został odrzucony przez Senat.

  Napisano czwartek, 15 kwiecień 2021 17:08
 • Rosja: Kreml rozważa propozycję Bidena
  Rosja: Kreml rozważa propozycję Bidena

  Kilka godzin po tym, jak prezydent USA Joe Biden zaproponował spotkanie na szczycie z Władimirem Putinem, Kreml zapowiedział, że przeanalizuje ten pomysł. „Jest wcześnie, aby rozmawiać o tym spotkaniu w kategoriach szczegółowych” - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

  Napisano środa, 14 kwiecień 2021 17:53
 • Profesor Maksymowicz opuszcza klub PIS
  Profesor Maksymowicz opuszcza klub PIS

  Profesor Maksymowicz to działacz związany od jakiegoś czasu z partią rządzącą. Dziś zdecydował się opuscić klub PiS po tym, jak oskarżono go o czyny niezgodne z prawem.

  Napisano środa, 14 kwiecień 2021 17:09
 • Prezydent RP: Nie wykluczam zmiany konstytucji
  Prezydent RP: Nie wykluczam zmiany konstytucji

  W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie prezydenckiego zespołu do spraw sędziów pokoju. W trakcie dyskusji prezydent Rzeczypospolitej, Andrzej Duda stwierdził, że myśli nad zmianą konstytucji, jeśli będzie ona konieczna do powołania sędziów pokoju.

  Napisano wtorek, 13 kwiecień 2021 18:27
 • USA: Amerykańskie agencje wzywają do wstrzymania podawania szczepionki Johnson & Johnson
  USA: Amerykańskie agencje wzywają do wstrzymania podawania szczepionki Johnson & Johnson

  Amerykańskie władze zdrowotne wzywają do wstrzymania stosowania szczepionki Johnson & Johnson Covid-19 po doniesieniach o niezwykle rzadkich przypadkach krzepnięcia krwi. Agencja ds. Żywności i Leków stwierdziła, że ​​odnotowano sześć takich przypadków przypadków. Johnson & Johnson powiedział, że opóźnia wprowadzenie szczepionek w Europie.

  Napisano wtorek, 13 kwiecień 2021 18:17
 • Iran: Przysięga zemstę za izraelski atak na elektrownię jądrową w Natanz
  Iran: Przysięga zemstę za izraelski atak na elektrownię jądrową w Natanz

  Irański minister spraw zagranicznych powiedział, że jego kraj zemści się za atak na podziemne miejsce jądrowe, za który obwinia Izrael. Irańscy urzędnicy powiedzieli, że zakład wzbogacania uranu w Natanz był w niedzielę celem terroryzmu nuklearnego, po tym, jak początkowo poinformowano o awarii zasilania. Właśnie tam uruchomiono nowe zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu. Izrael nie skomentował tego, ale radio publiczne przytoczyło źródła wywiadowcze, mówiąc, że była to cyber operacja Mossadu.

  Napisano poniedziałek, 12 kwiecień 2021 20:27
 • Chiny: Mówimy NIE politycznym sceptykom. Obywatele mają donosić!
  Chiny: Mówimy NIE politycznym sceptykom. Obywatele mają donosić!

  W tym roku wypadnie setna rocznica powstania Komunistycznej Partii Chin. Partia powstała dokładnie 1 lipca 1921 roku. Z tego powodu władze Chin chcą rozprawić się z politycznymi sceptykami i uruchamiają specjalną infolinię dla obywateli.

  Napisano poniedziałek, 12 kwiecień 2021 20:12
 • Wielka Brytania: Obywatele Hongkongu otrzymają wsparcie jeżeli zechcą przyjechać do UK
  Wielka Brytania: Obywatele Hongkongu otrzymają wsparcie jeżeli zechcą przyjechać do UK

  Królestwo Brytyjskie zapowiada, że setki tysięcy obywateli Hongkongu, którzy mają w planach przenieść się do Wielkiej Brytanii w ramach nowego systemu wizowego, otrzymają pomoc w uzyskaniu dostępu do mieszkań, szkół i pracy. Około 27 000 wniosków o wizy złożone zostało po wprowadzeniu przez Pekin ustawy o bezpieczeństwie narodowym w byłej kolonii brytyjskiej. Dzięki wizom obywatele Hongkongu mogą mieszkać w Wielkiej Brytanii przez pięć lat.

  Napisano czwartek, 08 kwiecień 2021 18:27
 • Jordania: W kraju panuje napięta atmosfera
  Jordania: W kraju panuje napięta atmosfera

  W sobotę następca tronu Jordanii Hamzah został umieszczony w areszcie domowym i oskarżony o podważanie bezpieczeństwa narodowego po uczestnictwie w spotkaniach plemiennych, podczas których król Abdullah, jego przyrodni brat, był otwarcie krytykowany. Książę Hamzah puścił w eter dwa filmy, na których nazywa rząd swojego kraju skorumpowanym i niekompetentnym. Mówi też, że ludzie boją się mówić o tym z obawy przed nękaniem ze strony sił bezpieczeństwa.

  Napisano czwartek, 08 kwiecień 2021 18:14
 • Balcerowicz: 500+ było wielką propagandową hucpą!
  Balcerowicz: 500+ było wielką propagandową hucpą!

  Leszek Balcerowicz, przewodniczący forum obywatelskiego, były wicepremier oraz były minister finansów był gościem w programie “poranek TOK FM”, prowadzącego przez Jana Wróbla. Odpowiadał na pytania między innymi o 500+ czy frankowiczów.

  Napisano czwartek, 08 kwiecień 2021 17:51
 • Były senator PiS-u Waldemar B. usłyszy zarzuty
  Były senator PiS-u Waldemar B. usłyszy zarzuty

  Waldemar B. były senator z ramienia partii rządzącej został zatrzymany. Ciążą na nim zarzuty znęcania się nad psem. Do zdarzenia miało dojść 1 kwietnia 2021 roku.

  Napisano piątek, 02 kwiecień 2021 18:45