Komputery z programu "Laptop dla ucznia" pozostają w magazynach
W styczniu 2023 roku rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział, że wszyscy uczniowie czwartych klas otrzymają bezpłatnie laptopy w ramach programu "Laptop dla ucznia". Niestety, mimo przetargu, który ruszył w październiku 2022 roku, sprzęt wciąż nie trafił do uczniów. W lutym bieżącego roku wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował o podejrzeniach naruszenia przepisów karnych w trakcie przetargu, co skłoniło do zgłoszenia sprawy do prokuratury. Według Marka Gieorgicy z Ministerstwa Cyfryzacji, kilkanaście tysięcy laptopów wróciło do magazynów z powodu błędów w oszacowaniu liczby potrzebnych urządzeń oraz braku regulacji co do dalszego postępowania z niewykorzystanym sprzętem. Obecnie trwają prace nad zmianami legislacyjnymi, które umożliwią dystrybucję tych laptopów do szkół.
„Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami” – biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej.
"Cyfrowy uczeń" i jego przyszłość
Nowy program "Cyfrowy uczeń" ma być bardziej wszechstronny niż jego poprzednik. Biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej podkreśla, że nie chodzi tylko o laptopy. Ministerstwo planuje również wprowadzenie innych urządzeń, takich jak tablety, które mogą lepiej spełniać potrzeby edukacyjne uczniów. Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji, która będzie podstawą przyszłych projektów cyfryzacji w edukacji. Program "Cyfrowy uczeń" ma obejmować zarówno komponent sprzętowy, jak i kompetencyjny. Ministerstwo Cyfryzacji, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, pracuje nad założeniami, które mają na celu poprawę kompetencji cyfrowych uczniów oraz wsparcie nauczycieli w codziennej pracy.
„Już wiemy, że urządzenia w nowym programie, to nie tylko laptopy, ale mogą to być inne urządzenia mobilne na przykład tablety” – Marek Gieorgica, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.
„Dlatego trzeba wprowadzić zmiany w ustawie. Jej projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Będziemy mieć możliwość rozdysponowania laptopów do szkół, tak żeby one nie marnowały się w magazynie. To wciąż dobry technologicznie sprzęt. Przecież dziś nikt nie kupuje laptopa na rok. Zależy nam, żeby mogły one trafić do szkół. Do placówek oświatowych, które wykorzystają ten sprzęt do swojej działalności edukacyjnej. Proces legislacyjny planujemy zamknąć w czwartym kwartale tego roku” – Marek Gieorgica, Ministerstwo Cyfryzacji.
Zawiadomienie do prokuratury i wyzwania przed nowym programem
W związku z podejrzeniami naruszenia przepisów przy realizacji przetargu na laptopy, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski złożył zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokurator Piotr Skiba poinformował, że z uwagi na dobro postępowania nie mogą udzielać dodatkowych informacji na temat toczącego się śledztwa.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało, że wyniki konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych będą miały kluczowe znaczenie dla kształtu nowego programu. Planowane jest, aby zakończyć proces legislacyjny do końca 2024 roku, co pozwoli na uruchomienie programów wsparcia cyfryzacji w szkołach w najbliższym czasie. Mimo obecnych trudności, rząd jest zdeterminowany, by zapewnić uczniom dostęp do nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, które pomogą im rozwijać kompetencje niezbędne w dzisiejszym cyfrowym świecie.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, TVN24,