Spis treści:
- Oddział neurologii wyłączony, inne oddziały działają
- Praca szpitala w warunkach ograniczeń
- Wypowiedź ministra Cyfryzacji
- Działania naprawcze i dalsze kroki
Oddział neurologii wyłączony, inne oddziały działają
Atak spowodował zakłócenie pracy systemów informatycznych, co wpłynęło na rejestrację, przyjmowanie i wypisywanie pacjentów. Nie ma możliwości przyjmowania chorych na oddział neurologii, co stanowi największe utrudnienie dla szpitala.
Pozostałe oddziały funkcjonują normalnie. Planowe zabiegi odbywają się na:
- oddziale okulistycznym,
- oddziale chirurgicznym,
- oddziale ginekologicznym,
- oddziale urazowo-ortopedycznym.
Ponadto, blok operacyjny pozostaje w gotowości na wypadek nagłych przypadków zagrażających życiu pacjentów.
Praca szpitala w warunkach ograniczeń
Dyrektor Michał Zabojszcz poinformował, że wiele procedur medycznych wykonuje się obecnie ręcznie, bez użycia systemów komputerowych. Dotyczy to głównie dokumentacji pacjentów oraz diagnostyki laboratoryjnej. Mimo tego, zapewnił, że nie ma zagrożenia dla zdrowia ani życia pacjentów.
Nie jest jeszcze jasne, czy w wyniku ataku doszło do wycieku danych osobowych pacjentów. Śledztwo w tej sprawie prowadzą odpowiednie służby, które analizują zakres incydentu i jego skutki.
Wypowiedź ministra Cyfryzacji
"Ataki cybernetyczne mogą poważnie zagrozić funkcjonowaniu kluczowych instytucji, zwłaszcza szpitali. W przypadku szpitala MSWiA w Krakowie mieliśmy do czynienia z atakiem, który miał zaszyfrować dane. Wstrzymał systemy administracyjne i częściowo ograniczył przyjmowanie pacjentów, ale zdrowie i życie osób hospitalizowanych nie było zagrożone. Dzięki zaangażowaniu zespołu szpitala, sprawnej koordynacji z Ministerstwem Zdrowia, ministrem Tomaszem Siemoniakiem, a także profesjonalizmowi naszych służb - policji - kryzys został szybko opanowany” – poinformował minister Krzysztof Gawkowski.
Działania naprawcze i dalsze kroki
Zespół specjalistów IT pracuje nad przywróceniem pełnej funkcjonalności systemu. Na razie szpital skupia się na doraźnych rozwiązaniach, aby zapewnić pacjentom możliwie sprawną obsługę.
Jednocześnie bez zakłóceń funkcjonują poradnie specjalistyczne oraz zakłady rehabilitacji w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.
Nie wiadomo, jak długo potrwa naprawa systemów, ale dyrekcja szpitala zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą.
Źródło: RMF24