czwartek, 20 maj 2021 20:10

Paszporty covidowe: Polska gotowa na wprowadzenie „zielonych certyfikatów”

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Paszporty covidowe już w czerwcu w Polsce Paszporty covidowe już w czerwcu w Polsce fot: pixabay

O paszportach covidowych krążą w mediach informację już od jakiegoś czasu. Okazuje się, że ów „paszport” ma być aplikacją generującą kod QR, po którego odczytaniu uzyskamy informację na temat danej osoby.

 

Jak ma działać kod w paszporcie covidowym?

Cyfrowy Zielony Certyfikat ma za zadanie ułatwienie obywatelom Unii Europejskiej swobodne podróżowanie. Ma być to łatwy do odczytanie kod QR. Powinien być dostępny w specjalnej aplikacji albo w formie papierowej. Kod ma dawać informację czy dana osoba jest bezpieczna pod kątem wirusa Covid-19. Oznacza to, że informacja wskaże, czy człowiek należy do grona ozdrowieńców, czy był szczepiony zatwierdzonym przez UE preparatem lub czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego (antygenowego lub PCR)
Osoby obawiające się o swoją prywatność, mogą być spokojne-informacje zawarte w „certyfikatach” nie będą informacją medyczną, a jedynie mają dać wiadomość, czy osoba jest bezpieczna pod względem koronawirusa.

Polska wkracza w etap testowania systemu zielonych covidowych certyfikatów

Wiceminister zdrowia Anna Goławska podkreśla, że system dopiero będzie testowany. Okres testowania zaczyna się w Polsce 21 maja, lub 25 maja 2021 roku. W testach będzie weryfikowane dostosowanie polskiego systemu elektronicznej certyfikacji do standardu wyznaczonego dla wszystkich państw UE. Goławska informuje także, że polski system certyfikatów ma rozpocząć swoje funkcjonowanie już w czerwcu.