środa, 19 maj 2021 17:55

Michał Dworczyk: Szczepienia dzieci od 12 roku życia i paszporty covidowe

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Michał Dworczyk o szczepieniu dzieci Michał Dworczyk o szczepieniu dzieci fot: konto na Twitterze Michała Dworczyka

Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk był gościem radia, RMF FM. Podczas rozmowy poruszał temat szczepień dla dzieci od 12 roku życia, paszportów covidowych oraz znaczenia szczepień dla naszego kraju.

 

Dzieci będą się szczepić?

W kwestii zagadnienia szczepień dla dzieci od 12 do 15 roku życia, Dworczyk zasugerował, że ważna jest opinia Europejskiej Agencji Leków. Jeśli ona zdecyduje o takiej możliwości, to Polska będzie chciała poddać szczepieniom i takie młode osoby. Dworczyk powiedział "na pewno będziemy analizować te możliwości i jeżeli nie będzie przeciwwskazań, to pewnie będziemy chcieli skorzystać z takiej możliwości". Z racji na wagę sytuacji Agencja prawdopodobnie dość szybko podejmie decyzję w tej sprawie. Dalej opinia ma trafić do rządu i Rady Medycznej. Po przeanalizowaniu za i przeciw, rząd podejmie decyzje ostateczną

Co z paszportami covidowymi?

Dworczak zapytany o paszporty covidowe zaznaczył, że: „To pilotaż. To rozwiązanie unijne i do niego wchodzi część krajów Unii i na początku nie wejdą wszyscy zainteresowani do tego system”. W takiej aplikacji mają być informację na temat szczepień, ozdrowieńców oraz osób, które mają aktualne testy covidowe. Funkcjonowanie „paszportów” ma zacząć się około 20-25 maja.

Obywatele! Szczepcie się!

Dworczak przyznał, że obecnie najtrudniejsze jest i najbardziej pracochłonne przekonanie Polaków do szczepień. Z badań wynika, że około 48% dorosłych Polaków otrzymało pierwszą dawkę szczepionki. To nadal za mało, aby można było wrócić do normalności! Zdaniem Dworczaka, szczepienia przynoszą rezultaty. Czyżby sugerowała o tym spadająca liczba osób zakażonych i hospitalizowanych? W dniu dzisiejszym liczba ta jest najniższa od 209 dni. Okazuje się, że w szpitalach przebywa już 11 tysięcy osób chorych, co jest wynikiem bardzo dobrym. Obecnie likwidowane są łódzka covidowe, a jedynie 1377 osób wymaga podłączenia do respiratora. To bardzo dobre wyniki. Miejmy nadzieję, że tym razem koronawirus nie wróci w postaci IV fali.

Dane covidowe na dzień 19 maja 2021

  • zakażonych +2344
  • liczba szczepień +314185
  • zmarło +329
  • wyzdrowiało +1716
  • wykonano testów +58528