Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
poniedziałek, 17 maj 2021 19:41

Starlink: Niezwykłe zjawisko nad polskim niebem

Starlink nad polskim niebem Starlink nad polskim niebem fot: youtube.com

W weekendową noc, z soboty na niedzielę wysłano na okołoziemską orbitę, aż 52 satelity Starlink. Kto tego dokonał?... firma SpaceX, kierowana, przez Elona Muska. Satelity były widoczne także nad Polską, dzięki czemu obserwatorzy mogli obejrzeć prawdziwy kosmiczny pokaz. Satelity jednak, nie miały na celu zachwycić. Ich cel jest zdecydowanie bardziej prozaiczny.

 

Elon Musk ma plan. Czyli czym są satelity Starlink?

Amerykański Miliarder Elon Musk jest człowiekiem zafascynowanym kosmosem, ale także technologią. Jego firma SpaceX czynnie wspomaga NASA. Niedawno ich rakieta Falcon9 wzniosła na okołoziemską orbitę zestaw 52 satelit Starlink. Satelity mają za zadanie dostarczyć Internet satelitarny w najdalsze części świata. Głównie do krajów tzw. Globalnego Południa pozbawionych infrastruktury naziemnej. Internet Muska dostępny jest także w Polsce, jednak jego cena jest bardzo wysoka. Abonament miesięczny wynosi 448 zł, a urządzenie niezbędne do odbioru to koszt 2269 zł.

Kosmiczny pociąg Starlink w Polsce: Niezwykły pokaz na nocnym niebie

Mimo, iż satelity to zdecydowanie produkt, który ma ułatwić życie na ziemi, to ich wypuszczenie na orbitę wyglądało spektakularnie. Zjawisko było widoczne gołym okiem na nocnym niebie. Satelity 20 godzin po wypuszczeniu wyglądały jak jasna, świetlista linia (powodem było pozostawanie satelity w równym szyku). Niektórzy nazywają zjawisko „pociągiem Starlinków”. Zjawisko widoczne jest od około 5 do 15 minut. Nad Polską było zauważalne w trzech porach:16 maja, godz. 21.53,16 maja, godz. 23:33 i 17 maja, godz. 01:14.

Artykuły powiązane