środa, 24 listopad 2021 17:45

Częstochowa: Ksiądz dał oszukać się na 600 tys. złotych - policja szuka sprawców

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ksiądz z Częstochowy oszukany "na policjanta" Ksiądz z Częstochowy oszukany "na policjanta" fot: pixabay

Oszustwa przez telefon stają się dziś prawdziwą plagą i okazuje się, że potrafią trafiać głównie do starszych ludzi. Do niecodziennego oszustwa doszło ostatnio w Częstochowie, gdzie ksiądz dał się oszukać metodą „na policjanta” na zawrotną sumę aż 600 tysięcy złotych. Jak oszustom udało się przekonać duchownego do tak dużej sumy?

Bezczelna kradzież pieniędzy, czyli efekt metody „na policjanta”

Siła perswazji oraz sztuczki manipulacyjne przestępców wyłudzających pieniądze przez telefon zaczynają wchodzić na zupełnie nowy poziom. Funkcjonariusze policji z Częstochowy dostali 17 listopada zgłoszenie o oszustwie 48-letniego kapłana na sumę aż 600 tysięcy złotych. Warto podkreślić, że oszuści działali niezwykle sprawnie, ponieważ oszustwo udało im się w przeciągu naprawdę krótkiego czasu.

Zobacz także: Jak złodzieje chcieli wyłudzić pieniądze od dziadka Adama Zdrójkowskiego

Ksiądz z Częstochowy dostał telefon od warszawskiej policji - oczywiście było to kłamstwo

Wszystko zaczęło się od telefonu do 48-letniego księdza, w którym oszuści podszywali się pod funkcjonariuszy policji z warszawskiej jednostki. Oszust poinformował swoją ofiarę, o tym, że obecnie prowadzone jest postępowanie przeciwko hakerom włamującym się na konta bankowe. Aby zweryfikować swój telefon policjant poprosił o telefon na numer policji - wówczas drugi oszust potwierdził informację, po czym z powrotem przełączył rozmowę.
Oszuści przystąpili następnie do ataku, ponieważ poprosili o numer IMEI, który jest numerem identyfikacyjnym telefonu komórkowego. Nie jest jasne, w jaki sposób oszustom udało się przekonać duchownego do przelania 600 tysięcy złotych na konto oszustów.
Policja wszczęła postępowanie, jednakże odnalezienie oszustów może być trudniejsze niż się zdaje.