Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 24 listopad 2021 17:45

Częstochowa: Ksiądz dał oszukać się na 600 tys. złotych - policja szuka sprawców

Ksiądz z Częstochowy oszukany "na policjanta" Ksiądz z Częstochowy oszukany "na policjanta" fot: pixabay

Oszustwa przez telefon stają się dziś prawdziwą plagą i okazuje się, że potrafią trafiać głównie do starszych ludzi. Do niecodziennego oszustwa doszło ostatnio w Częstochowie, gdzie ksiądz dał się oszukać metodą „na policjanta” na zawrotną sumę aż 600 tysięcy złotych. Jak oszustom udało się przekonać duchownego do tak dużej sumy?

Bezczelna kradzież pieniędzy, czyli efekt metody „na policjanta”

Siła perswazji oraz sztuczki manipulacyjne przestępców wyłudzających pieniądze przez telefon zaczynają wchodzić na zupełnie nowy poziom. Funkcjonariusze policji z Częstochowy dostali 17 listopada zgłoszenie o oszustwie 48-letniego kapłana na sumę aż 600 tysięcy złotych. Warto podkreślić, że oszuści działali niezwykle sprawnie, ponieważ oszustwo udało im się w przeciągu naprawdę krótkiego czasu.

Zobacz także: Jak złodzieje chcieli wyłudzić pieniądze od dziadka Adama Zdrójkowskiego

Ksiądz z Częstochowy dostał telefon od warszawskiej policji - oczywiście było to kłamstwo

Wszystko zaczęło się od telefonu do 48-letniego księdza, w którym oszuści podszywali się pod funkcjonariuszy policji z warszawskiej jednostki. Oszust poinformował swoją ofiarę, o tym, że obecnie prowadzone jest postępowanie przeciwko hakerom włamującym się na konta bankowe. Aby zweryfikować swój telefon policjant poprosił o telefon na numer policji - wówczas drugi oszust potwierdził informację, po czym z powrotem przełączył rozmowę.
Oszuści przystąpili następnie do ataku, ponieważ poprosili o numer IMEI, który jest numerem identyfikacyjnym telefonu komórkowego. Nie jest jasne, w jaki sposób oszustom udało się przekonać duchownego do przelania 600 tysięcy złotych na konto oszustów.
Policja wszczęła postępowanie, jednakże odnalezienie oszustów może być trudniejsze niż się zdaje.

Artykuły powiązane

 • Katowice: Wybuch gazu w kamienicy, wśród rannych dzieci!
  Katowice: Wybuch gazu w kamienicy, wśród rannych dzieci!

  Do wybuchu w kamienicy przy ul. Bednorza w Szopienicach, dzielnicy Katowic doszło 27.01.2023 ok. 8:30 rano. Szczęśliwie nikt nie zginął, jednak są ranni, a wśród nich dzieci.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 11:07
 • Rzeszów: Zwłoki 36-latka znaleziono w zaparkowanym samochodzie pod budynkiem poczty
  Rzeszów: Zwłoki 36-latka znaleziono w zaparkowanym samochodzie pod budynkiem poczty

  Ciało 36-letniego mężczyzny zostało znalezione w samochodzie, około godziny 13:40 na parkingu, pod budynkiem Poczty Polskiej. Taką wiadomość przekazała mediom rzeszowska policja, która pod nadzorem prokuratury zajęła się wyjaśnieniem śmierci młodego mężczyzny.

  Napisano środa, 25 styczeń 2023 12:36
 • Warszawa: Prawniczka Karolina B. skazana za morderstwo 21-letniego radnego!
  Warszawa: Prawniczka Karolina B. skazana za morderstwo 21-letniego radnego!

  Do wstrząsającej zbrodni doszło w 2021 r. 21 latek, radny Igor Wyszyński - Karłoski zginął po ciosie nożem w brzuch zadanym przez jego partnerkę. Kilka dni temu sąd wydał wyrok w tej sprawie.

  Napisano wtorek, 24 styczeń 2023 11:10
 • Gdańsk: Wypadek promu, na pokładzie 150 osób!
  Gdańsk: Wypadek promu, na pokładzie 150 osób!

  Prom Wawel płynący ze Szwecji uległ wypadkowi. Prawdopodobną przyczyną był silny wiatr, który zepchnął prom na nadbrzeże. W wyniku tego poszycie kadłuba uległo zniszczeniu.

  Napisano sobota, 21 styczeń 2023 15:23
 • Zgorzelec: Na stacji benzynowej doszło do poważnego wybuchu!
  Zgorzelec: Na stacji benzynowej doszło do poważnego wybuchu!

  W Zgorzelcu, na stacji Lotos około godz. 13 doszło do poważnego wybuchu. W jego wyniku zginął pracownik wykonywujący prace przy zbiorniku paliwa. Dwaj pozostali pracownicy zostali ranni.

  Napisano piątek, 20 styczeń 2023 18:49
 • Poznań: Zatrzymano chirurga robiącego operacje plastyczne bez uprawnień!
  Poznań: Zatrzymano chirurga robiącego operacje plastyczne bez uprawnień!

  Na terenie Poznania, w jeden z klinik oferujących operacje plastyczne i zabiegi upiększające policja zatrzymała trzy osoby podejrzane przeprowadzanie operacji plastycznych bez stosownych uprawnień w nie spełniającej warunków klinice.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 14:05
 • Droga ekspresowa S74: Karambol 40 samochodów, 8 osób rannych!
  Droga ekspresowa S74: Karambol 40 samochodów, 8 osób rannych!

  Do zdarzenia doszło w poniedziałek  ok. 6 rano w województwie świętokrzyskim na drodze ekspresowej nr 74między Cedzyną a Kielcami. Droga pozostaje nieprzejezdna, na miejscu karambolu pracują służby.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 10:31
 • Lublin: Nieprawdopodobny atak na Ukrainkę w ciąży i jej rodzinę!
  Lublin: Nieprawdopodobny atak na Ukrainkę w ciąży i jej rodzinę!

  Do szokujących scen doszło w ubiegłą sobotę w Lublinie. Pochodząca z Ukrainy Oksana wraz ze swoim 13-letnim synem oraz dorosłą, ciężarną córką spacerowali ulicami Lublina. W pewnym momencie rodzinę zaczepiło dwóch mężczyzn, prosząc o papierosy. Kiedy mężczyźni usłyszeli odpowiedź z ukraińskim akcentem od razu stali się agresywni. 

  Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 18:45
 • Informatyka śledcza: Policja sprawdzi, co lajkujesz oraz pozna usunięte treści - nowe narzędzia zakupione
  Informatyka śledcza: Policja sprawdzi, co lajkujesz oraz pozna usunięte treści - nowe narzędzia zakupione

  Jak ustalił reporter RMF FM Komenda Główna Policji uzyskała licencję na nowe, specjalistyczne oprogramowania z zakresu informatyki śledczej. Policjanci bez problemu sprawdzą, co lajkujesz w sieci, a także prześledzą historię Twoich komunikatorów na portalach społecznościowych. Jakie jeszcze możliwości ma nowa broń do walki z przestępczością? 

  Napisano środa, 11 styczeń 2023 14:51
 • Dawidy Bankowe: Skandaliczne doniesienia świadków na miejscu zdarzenia
  Dawidy Bankowe: Skandaliczne doniesienia świadków na miejscu zdarzenia

  Choć od wypadku radiowozu w miejscowości Dawidy Bankowe minął ponad tydzień sprawa wciąż budzi ogromne kontrowersje. Przypomnijmy, że w momencie gdy kierowca radiowozu uderzył w drzewo w samochodzie znajdowały się dwie nastolatki, które nie zostały oficjalnie za nic zatrzymane.

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 20:46
 • Rzeszów: Ciało 25-latka znalezione nad Wisłokiem. Zabójstwo?
  Rzeszów: Ciało 25-latka znalezione nad Wisłokiem. Zabójstwo?

  Późnym niedzielnym popołudniem, około godziny 17:30, przy ulicy Podwisłocze w Rzeszowie przechodzień zauważył mężczyznę leżącego przy ławce. Kiedy podszedł on do niego, okazało się, że ma on ranę ciętą w okolicach szyi. Na miejscu szybko zjawiła się policja i potwierdziła śmierć młodego mężczyzny. Szybka identyfikacja potwierdziła, że był to 25-latek. Prokuratura nie wyklucza zabójstwa

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 18:35
 • Nowy Sącz: SOR nie daje rady, zbyt wiele pacjentów
  Nowy Sącz: SOR nie daje rady, zbyt wiele pacjentów

  W całej Polsce od połowy grudnia dochodzi do sytuacji kiedy szpitale przestają być w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów. 2.01.2023 r. oddział ratunkowy w Nowym Sączu dosłownie się zakorkował z powody zbyt dużej ilości potrzebujących pomocy medycznej.

  Napisano środa, 04 styczeń 2023 16:09
 • Dawidy Bankowe: Wypadek radiowozu, a w środku 2 nastolatki?
  Dawidy Bankowe: Wypadek radiowozu, a w środku 2 nastolatki?

  W miejscowości Dawidy Bankowe, w województwie mazowieckim rozbił się radiowóz. W środku poza policjantami znajdowały się dwie młode dziewczyny, które nie miały powodu, by tam być. Trwa ustalanie przyczyn wypadku i okoliczności.

  Napisano wtorek, 03 styczeń 2023 18:06
 • Katowice: Poćwiartował ojca?! Zarzuty dla 37-latka
  Katowice: Poćwiartował ojca?! Zarzuty dla 37-latka

  W środę w godzinach popołudniowych policjanci z Katowic znaleźli w piwnicy jednego z bloków poćwiartowane zwłoki 62-letniego mężczyzny. Medialne doniesienia już od wczoraj sugerowały, że zabójcą mógł być syn ofiary. 37-latek usłyszał dziś dwa zarzuty, jednakże nie przyznaje się do winy. Zostanie teraz poddany badaniom i szczegółowej obserwacji psychiatrycznej. 

  Napisano czwartek, 22 grudzień 2022 20:53
 • Oblodzenie: 2 ofiary śmiertelne, oblężone SORy i brak karetek
  Oblodzenie: 2 ofiary śmiertelne, oblężone SORy i brak karetek

  Ogromne podmuchy wiatru i marznący deszcz - wtorkowy poranek przywitał południe i wschód Polski gołoledzią na drogach i chodnikach. Oblodzenie było tak duże, że służby porządkowe nie nadążały z rozsypywaniem soli i piasku. Co więcej, stale padający marznący deszcz skutecznie torpedował działanie soli. W Warszawie i innych miastach odnotowano rekordową liczbę interwencji zespołów ratownictwa medycznego. W okolicach południa sytuacja w Warszawie był tak zła, że nie było ani jednego wolnego ambulansu. 

  Napisano wtorek, 20 grudzień 2022 17:22
 • Warszawa: Wybuch w Komendzie Głównej Policji - eksplodował prezent dla Komendanta
  Warszawa: Wybuch w Komendzie Głównej Policji - eksplodował prezent dla Komendanta

  Według informacji przekazanych przez MSWiA, w budynku Komendy Głównej Policji w Warszawie doszło do eksplozji. Specjalny komunikat ministerstwa potwierdził doniesienia mediów o nietypowym wybuchu. Okazało się, że eksplodował jeden z prezentów dla Komendanta, otrzymany podczas roboczej wizyty na Ukrainie. Sprawę bada prokuratura. 

  Napisano czwartek, 15 grudzień 2022 16:21
 • Isakowicz-Zaleski: Ksiądz Stanisław P. miał molestować 80 chłopców!
  Isakowicz-Zaleski: Ksiądz Stanisław P. miał molestować 80 chłopców!

  Zgodnie z informacjami od prokuratury, ks. Stanisław P. z diecezji tarnowskiej skrzywdził 80 małych chłopców w 11 parafiach - taka wiadomość na łamach mediów społecznościowych przekazał ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w niedzielę. Mimo zarzutów tarnowska prokuratura postanowiła umorzyć śledztwo ze względu na jego przedawnienie. 

  Napisano wtorek, 13 grudzień 2022 17:23
 • Sochaczew: Brutalne zabójstwo 35-letniej ekspedientki sklepu!
  Sochaczew: Brutalne zabójstwo 35-letniej ekspedientki sklepu!

  W jednym ze sklepów Żabka w Sochaczewie znaleziono kobietę z licznymi ranami kłutymi. Policja przekazała informacje, że kobieta nie żyje. Obecnie trwa obława za nożownikiem. Policja twierdzi, że jest on prawdopodobnie mieszkańcem powiatu sochaczewskiego, zaś jego motywy nie są. 

  Napisano czwartek, 08 grudzień 2022 18:32
 • Tomisławice: Kobieta z amnezją znaleziona na terenie kopalni
  Tomisławice: Kobieta z amnezją znaleziona na terenie kopalni

  W czwartek 23 listopada, policja opublikowała na social mediach dość nietypowy post. Chodziło o pomoc w zidentyfikowaniu kobiety, która została odnaleziona na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Konin w Tomisławicach. 30-latka mówi w języku polskim, jednakże nie pamięta ani tego, jak się nazywa, ani tego, gdzie mieszka i skąd pochodzi. Pomysł z prośbą o identyfikację kobiety w social mediach okazał się strzałem w 10-tkę, ponieważ jeszcze tego samego dnia ustalono, kim jest tajemnicza kobieta. 

  Napisano czwartek, 24 listopad 2022 20:11
 • Łuków: Nożownik ranił dwie osoby z kancelarii komorniczej!
  Łuków: Nożownik ranił dwie osoby z kancelarii komorniczej!

  Agresywny i uzbrojony w nóż 42-letni mężczyzna wkroczył do jednej z kancelarii komorniczych w Łukowie (województwo lubelskie). Policjanci użyli wobec agresora broni palnej, gdyż ten rzucił się także na funkcjonariuszy. Do zdarzenia doszło w piątek, przed godziną 13:00. 

  Napisano niedziela, 20 listopad 2022 14:17