Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
poniedziałek, 04 październik 2021 16:45

Pandora Papers: Największy wyciek informacji o najbogatszych od czasów WikiLeaks!

Pandora Papers Pandora Papers

Mitologiczna puszka Pandory zawierała w sobie całe zło tego świata, jednakże projekt Pandora Papers miał na celu całkiem inne zadanie, czyli ujawnienie dokumentów i informacji na temat najbogatszych ludzi świata. Warto podkreślić, że w Pandora Papers brali udział dziennikarze ze 117 krajów świata, aby ujawnić nieuczciwe zagrania najbogatszych. Kto okazał się kreatywnym podatnikiem i czy polscy przedsiębiorcy także zostali prześwietleni?

 

Szwajcaria, Bahamy, Cypr i Dubai, czyli szlaki wiodące do rajów podatkowych

Benjamin Franklin zwykł mawiać, że w życiu są pewne tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Duże pieniądze, to także duże podatki, o czym doskonale wiedzą najbogatsi. Nie jest tajemnicą także fakt, iż wpływowi biznesmeni i magnaci globalnych koncernów oraz korporacji, chcą płacić najmniejsze podatki, dlatego wyprowadzają swoje finanse do różnych miejsc, w których podatki są na minimalnym poziomie. Co ciekawe projekt Pandora Papers dociera także do wpływowych polityków i ich bliskiego otoczenia – dziennikarze wertując miliony dokumentów trafili nawet do premiera Czech Andreja Babisza, czy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Najciekawsze postaci wymieniane w Pandora Papers

  • prezydent Rosji Władimir Putin
  • prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
  • były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair
  • premier Pakistanu Imran Khan
  • premier Czech Andrej Babisz
  • prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew
  • król Jordanii Abdullah II
  • prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso

 

Polskie wątki w Pandora Papers

W Pandora Papers nie zabrakło także polskich wątków, wśród których przewija się nazwisko Rafała Brzoski, czyli prezesa InPost. Firma InPost jest obecnie niezwykle popularna, zaś w trakcie pandemii i boomu na e-commerce, notowania firmy poszybowały na rekordowe wartości. Dziennikarze z Gazety Wyborczej doszli do dokumentów ( 12,5 miliona) wskazujących, że prezes miał dokonywać transakcji finansowych na Cypr. Prezes InPostu zdementował stawiane mu zarzuty i zadeklarował, że wszystkie podatki płaci w Polsce, a także będzie pozywał dziennikarzy za głoszenie nieprawdy wobec niego i jego firmy. 

Ekspert od podatków i GW o podatkach Rafała Brzoski

"Z jednej strony obniża to dochód spółki macierzystej, a z drugiej - podwyższa dochody firmy zarejestrowanej na Cyprze, gdzie opodatkowanie jest niższe"


"Kapitał niby krąży między różnymi spółkami, ale właścicielem jest ta sama osoba, więc w istocie są to transfery z jednej kieszeni spodni do drugiej"


"Wśród blisko 2,8 tys. dokumentów, w których przewija się nazwisko Brzoski, znaleźliśmy takie, które świadczą o tym, że jego spółka mogła unikać pełnego opodatkowania w Polsce"

 

Rafał Brzoska odniósł się do sytuacji z Pandora Papers

"Niestety, zamiast skupiać się na rozwoju biznesu, nieść polską flagę na mapie Europy, udowadniać, że Polak potrafi nie tylko być pracownikiem najemnym w krajach UE, ale może tworzyć miejsca pracy w tych krajach - muszę spędzać czas swój i swoich pracowników na odpieraniu niezrozumiałego i taniego ataku. Ale taka też rola i minusy prowadzenia biznesu"