Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
czwartek, 07 grudzień 2023 16:11

 USA: Helikoptery V-22 Osprey uziemione!

 V-22 Osprey uziemione  V-22 Osprey uziemione fot. pixabay

Stany Zjednoczone zdecydowały o zatrzymaniu całej floty helikopterów V-22 Osprey po tragicznej katastrofie u wybrzeży Japonii, w wyniku której zginęło ośmiu członków załogi. Decyzja ta została podjęta po przedstawieniu raportu wskazującego awarię jako przyczynę wypadku. Zanim jednak szczegóły zostaną wyjaśnione, Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna postanowiły ograniczyć ryzyko i uziemić flotę, również w Japonii.

 

 V-22 Osprey uziemione

Obecnie trwa dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofy, a przedstawiciele Sił Powietrznych zapewniają, że podjęte zostaną wszelkie niezbędne kroki, aby zminimalizować ryzyko podczas prowadzenia dalszych badań. W katastrofie, która miała miejsce podczas lotu szkoleniowego, zginęło ośmiu żołnierzy, a ciał kilku z nich nadal nie odnaleziono. Siły Powietrzne wyraziły oczekiwanie, że flota helikopterów V-22 Osprey pozostanie uziemiona do czasu zakończenia dochodzenia. Brak jednak precyzyjnej informacji na temat tego, jak długo może trwać ta sytuacja. Wstrzymanie działań ma umożliwić dokładne zbadanie okoliczności katastrofy i wprowadzenie środków mających na celu przywrócenie floty do pełnej sprawności.

Mnogość incydentów związanych z Osprey

V-22 Osprey, będący hybrydą helikoptera i samolotu ze śmigłem, budził kontrowersje od momentu wprowadzenia do służby w 2007 roku. Dotychczasowe incydenty, w tym śmiertelne wypadki podczas testów i ćwiczeń wojskowych, sprawiły, że pojazd był przedmiotem analizy pod kątem bezpieczeństwa.

Decyzja o wstrzymaniu floty V-22 Osprey podkreśla konieczność bezpiecznego prowadzenia działań lotniczych. Spodziewane jest, że wyniki dochodzenia dostarczą konkretnych informacji na temat przyczyn katastrofy, co pozwoli na podjęcie odpowiednich środków zaradczych. W tym trudnym czasie dla rodzin ofiar oraz społeczności wojskowej, wszyscy oczekują, że środki te przyczynią się do uniknięcia podobnych tragedii w przyszłości.

Źródło: BBC, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • USA: Poszukiwania żołnierzy po katastrofie śmigłowca USA: Poszukiwania żołnierzy po katastrofie śmigłowca

  Pięciu żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej jest poszukiwanych po tym, jak w środę odnaleziono wrak ich śmigłowca na odludziu na wschód od San Diego. Maszyna CH-53E Super Stallion spadła na ziemię w wyniku silnych opadów deszczu ze śniegiem, co spowodowało dramatyczną akcję ratunkową.

 • Rosja, Karelia: Śmigłowiec Mi-8 wpadł do jeziora Onega Rosja, Karelia: Śmigłowiec Mi-8 wpadł do jeziora Onega

  W poniedziałek rosyjskie władze poinformowały o tragicznym wypadku, w którym śmigłowiec Mi-8, należący do rosyjskiego ministerstwa sytuacji nadzwyczajnych, rozbił się w regionie Karelii, graniczącym z Finlandią. Maszyna wpadła do jeziora Onega, a wszyscy trzej obecni na pokładzie stracili życie. Szczegóły tego dramatycznego zdarzenia rzucają światło na okoliczności lotu i przyczyny katastrofy.

 • Korea Południowa: Katastrofa amerykańskiego F16 Korea Południowa: Katastrofa amerykańskiego F16

  W dramatycznych okolicznościach doszło do kolejnej katastrofy myśliwca F-16 nad Morzem Żółtym u zachodniego wybrzeża Korei Południowej. Incydent ten, który miał miejsce w środę rano, już po raz trzeci w ciągu ostatnich kilku miesięcy zatrzęsł bezpieczeństwem amerykańskich sił powietrznych w tym regionie. Niemniej jednak, tym razem udało się uratować pilota, który bezpiecznie katapultował się z maszyny.

 • Rosja: Samolot Ił-76 rozbił się przy granicy z Ukrainą Rosja: Samolot Ił-76 rozbił się przy granicy z Ukrainą

  W dramatycznych okolicznościach doszło do katastrofy rosyjskiego wojskowego samolotu transportowego Ił-76 w obwodzie biełgorodzkim, graniczącym z Ukrainą. Według informacji podanych przez agencję RIA, na pokładzie maszyny znajdowało się 65 ukraińskich żołnierzy, uznawanych za jeńców wojennych. Incydent ten przykuł uwagę ze względu na doniesienia o możliwym dostarczaniu przez samolot rakiet S-300, co stawia tę tragedię w kontekście geopolitycznych napięć między Rosją a Ukrainą.

 • USA, Weatherford: Katastrofa śmigłowca ratunkowego USA, Weatherford: Katastrofa śmigłowca ratunkowego

  Wstrząsające wydarzenia miały miejsce w stanie Oklahoma, gdzie śmigłowiec medyczny, przewożący wcześniej pacjentów do szpitala, rozbił się w sobotni wieczór. Tragedia dotknęła członków załogi, którzy nie przeżyli katastrofy. Firma Air Evac Lifeteam, dostawca usług EMS i pogotowia lotniczego, poinformowała o zdarzeniu, a teraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu przystępuje do ustalania okoliczności tej bolesnej katastrofy.

load more hold SHIFT key to load all load all