poniedziałek, 05 luty 2024 14:28

Rosja, Karelia: Śmigłowiec Mi-8 wpadł do jeziora Onega

 katastrofa śmigłowca Mi-8 katastrofa śmigłowca Mi-8 fot. pixabay

W poniedziałek rosyjskie władze poinformowały o tragicznym wypadku, w którym śmigłowiec Mi-8, należący do rosyjskiego ministerstwa sytuacji nadzwyczajnych, rozbił się w regionie Karelii, graniczącym z Finlandią. Maszyna wpadła do jeziora Onega, a wszyscy trzej obecni na pokładzie stracili życie. Szczegóły tego dramatycznego zdarzenia rzucają światło na okoliczności lotu i przyczyny katastrofy.

 

Lot szkoleniowy skończył się tragedią

Śmigłowiec Mi-8 realizował lot szkoleniowy z Pietrozawodska do miejscowości Wytegra, gdzie znajduje się naukowo-badawczy ośrodek służb ratowniczych. Informację tę przekazało rosyjskie ministerstwo, podkreślając, że załoga była doświadczona, z tysiącami godzin lotów na swoim koncie. Pomimo tego, maszyna zniknęła z radarów w niedzielę wieczorem, prowokując intensywne poszukiwania.

Dramatyczne upadek do jeziora Onega

Śmigłowiec został odnaleziony w wodach jeziora Onega, drugiego co do wielkości jeziora w Europie. Szczątki maszyny znajdują się na głębokości 50 metrów, około 11 km od brzegu. Rosyjskie władze podjęły działania ratownicze, wysyłając nurków i zdalnie sterowany pojazd podwodny, aby zbadać miejsce katastrofy. Gubernator regionu, Artur Parfenczikow, potwierdził, że wszyscy trzej członkowie załogi stracili życie.

Region Karelii: podział na dwie części

Region Karelii, gdzie doszło do tej tragedii, jest podzielony na dwie części: fiński region Karelii i Rosyjską Republikę Karelii. Miejsce katastrofy leży w północno-zachodniej części Rosji, pomiędzy Morzem Białym a Bałtyckim. To malownicze, ale i wymagające terytorium stało się miejscem, gdzie tragedia przerwała rutynowy lot szkoleniowy, pozostawiając rodzinę ofiar i społeczność w żałobie.

Tragiczne wydarzenie w Karelii stawia pytania dotyczące bezpieczeństwa lotów szkoleniowych i zobowiązuje do zbadania przyczyn tej katastrofy, aby uniknąć podobnych tragedii w przyszłości.  Losy trzech osób, doświadczonych lotników, zatrzymały się nagle w dramatyczny sposób. Warto zastanowić się nad przyczynami tego tragicznego wypadku i podjąć wszelkie kroki mające na celu poprawę bezpieczeństwa lotów nadzwyczajnych służb ratowniczych.

Źródło: Reuters, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

    W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

  • Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób

    Niezwykle intensywne topnienie śniegu spowodowało dramatyczne podniesienie się poziomu wody w rzece Ural, co doprowadziło do jednej z największych powodzi w historii Rosji i Kazachstanu. W wyniku tego zjawiska, blisko 8 tysięcy mieszkańców obwodu orenburskiego w Rosji oraz ponad 96 tysięcy osób w sąsiednim Kazachstanie musiało opuścić swoje domy.

  • Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo

    W związku z rosnącymi trudnościami w zaopatrzeniu w paliwo, wynikającymi głównie z ukraińskich ataków na infrastrukturę naftową, Rosja zwróciła się z nietypowym zapytaniem do swojego sąsiada, Kazachstanu. Reuters podaje, że rosyjskie władze poprosiły o dostarczenie 100 tys. ton metrycznych paliwa, co ma być środkiem zapobiegawczym na wypadek pogłębiających się niedoborów benzyny w kraju.

    Czego się dowiesz:

    • Czy Rosja poprosiła Kazachstan o dostarczenie 100 tys. ton paliwa w odpowiedzi na niedobory spowodowane ukraińskimi atakami na rafinerie?
    • Jaki procent rosyjskiej produkcji paliwa został zmniejszony przez ukraińskie ataki?
    • Jak Rosja utrzymuje stabilność rynku paliw pomimo uszczerbków w infrastrukturze?
    • Jakie reakcje wywołała prośba Rosji o pomoc w Kazachstanie i czy doszło do jakiegoś porozumienia?
    • Jak kryzys energetyczny w Rosji wpływa na geopolitykę i regionalne układy?
  • Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film

    Ukraińska 25 Brygada powietrznodesantowa udostępniła nagranie, na którym rosyjski czołg przewożący na swoim pancerzu co najmniej 25 żołnierzy piechoty wpada na minę. Ten niecodzienny sposób transportu wojsk pokazuje nie tylko brawurę, ale i problemy logistyczne armii rosyjskiej.

  • Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie! Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie!

    W ostatnich tygodniach Rosja doświadcza serii ataków na swoje kluczowe obiekty naftowe. Według doniesień "Ukraińskiej Prawdy", precyzyjne uderzenia dronami w rafinerię w Kujbyszewie, obwód samarski, zagrażają bezpieczeństwu paliwowemu Rosji i wpływają na jego zdolności wojenne. Pomimo sprzeciwu USA Ukraina nadal niszczy rafinerie.

load more hold SHIFT key to load all load all