piątek, 26 styczeń 2024 14:50

USA: Dokonano egzekucji więźnia nową metodą

nowa metoda kary śmierci nowa metoda kary śmierci fot. pixabay

W ostatnich dniach w więzieniu Atmore w stanie Alabama doszło do egzekucji Kennetha Smitha, skazanego na karę śmierci za morderstwo. Co jednak sprawia, że ta egzekucja wyróżnia się spośród innych? Otóż, władze stanowe zdecydowały się na zastosowanie nowej metody - uduszenia azotem. Nazywają ją "najbardziej bezbolesną i humanitarną procedurą egzekucji". Niemniej jednak, ta innowacyjna metoda budzi kontrowersje i wywołuje pytania dotyczące etyki oraz bezpieczeństwa.

 

Nowa metoda egzekucji - uduszenie azotem

Egzekucja Kennetha Smitha miała miejsce przy użyciu azotu, który wpompowano do maski zakładanej na twarz skazańca, pozbawiając go tlenu. Oficjalnie potwierdzony zgon nastąpił o godzinie 20.25 lokalnego czasu. Władze stanowe przekonują, że to najbardziej humanitarna metoda, jednak niektórzy eksperci i prawnicy ds. praw człowieka twierdzą, że nowa procedura jest ryzykowna, a toksyczność azotu może spowodować niepotrzebne cierpienie skazańca.

Historia sprawy Kennetha Smitha

Kenneth Smith był jednym z trzech mężczyzn skazanych za morderstwo kobiety, wynajętych przez jej męża, pastora, w 1988 roku. Sąd Najwyższy USA zdecydował większością głosów o zezwoleniu na egzekucję Smitha. Wcześniejsza próba uśmiercenia go poprzez wstrzyknięcie zastrzyku z trucizną w listopadzie 2022 roku zakończyła się niepowodzeniem z powodu braku odpowiedniej żyły.

Kontrowersyjna decyzja Sądu Najwyższego

Orzeczenie Sądu Najwyższego zezwalające na zastosowanie nowej metody egzekucji nie zawierało uzasadnienia, co wzbudziło dodatkowe kontrowersje. Trzy liberalne członkinie sądu nie zgodziły się z decyzją większości, a jedną z najbardziej zdecydowanych przeciwniczek nowej metody była Sonia Sotomayor. Zdaniem tej sędzi, Alabama wybrała Smitha na swoją "świnkę doświadczalną", testując metodę egzekucji, której wcześniej nie stosowano.

Niecodzienna metoda egzekucji 

Zastosowana w Alabamie metoda, określana jako "niedotlenienie azotem", nie jest nowością w kontekście samobójstw wspomaganych, praktykowanych m.in. w Europie. Prawnicy stanowi podkreślają, że śmierć przy użyciu tej procedury jest bezbolesna, a utrata przytomności następuje w ciągu kilku sekund, po czym zachodzi zatrzymanie akcji serca.

W świetle tej kontrowersyjnej egzekucji, debata nad etyką i humanitaryzmem stosowanych metod karania nabiera nowego wymiaru, podważając granice akceptowalności w systemie sprawiedliwości karno-śmierci. Egzekucja Kennetha Smitha w więzieniu Atmore w Alabamie przy użyciu metody uduszenia azotem budzi liczne kontrowersje i stawia pod znakiem zapytania etyczne aspekty systemu karania. Choć władze stanowe podkreślają jej humanitarny charakter, to decyzja Sądu Najwyższego oraz mocne sprzeciwy ekspertów i prawników świadczą o głębokim podziale w społeczeństwie w kwestii kary śmierci.

Źródło: PAP, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Joe Biden: Prezydent zgadza się na użycie ATACMS przez Ukrainę do głębszych ataków w Rosji Joe Biden: Prezydent zgadza się na użycie ATACMS przez Ukrainę do głębszych ataków w Rosji

    Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o pozwoleniu Ukrainie na użycie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS może zmienić dynamikę konfliktu z Rosją. To kolejny krok w polityce dostarczania Ukrainie zaawansowanego uzbrojenia, który łagodzi wcześniejsze ograniczenia i pozwala na skuteczniejsze działania obronne. Jak podają źródła, ta decyzja jest odpowiedzią na rosnące wsparcie wojskowe Rosji przez Koreę Północną. Przedstawiamy szczegóły tego przełomowego kroku i jego konsekwencje.

  • USA: Dlaczego ceny produktów i usług gwałtownie wzrosły? USA: Dlaczego ceny produktów i usług gwałtownie wzrosły?

    W ostatnich latach mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zmagają się z rosnącymi kosztami utrzymania, szczególnie jeśli chodzi o podstawowe produkty spożywcze, energię i mieszkalnictwo. Skala podwyżek jest znaczna i obejmuje wiele kategorii, które mają duży wpływ na codzienne życie.

  • USA: Trump pewny triumfu! Wystąpienie po zwycięstwie - film USA: Trump pewny triumfu! Wystąpienie po zwycięstwie - film

    Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2024 roku przyniosły dynamiczną rywalizację między Kamalą Harris a Donaldem Trumpem. Proces liczenia głosów w wielu stanach nadal trwa, a oba sztaby pilnie śledzą zmieniającą się sytuację. Kluczowe znaczenie ma zdobycie odpowiedniej liczby głosów elektorskich, których potrzeba co najmniej 270, by odnieść zwycięstwo. Senat juz zdobyty. Kto obejmie fotel prezydenta na najbliższe cztery lata? Przedstawiamy aktualne wyniki oraz komentarze kandydatów.

  • USA: Republikanie przejmują kontrolę nad Senatem i odnotowują zyski w Izbie Reprezentantów USA: Republikanie przejmują kontrolę nad Senatem i odnotowują zyski w Izbie Reprezentantów

    Wyborcza noc w Stanach Zjednoczonych zakończyła się zwycięstwami Republikanów, którzy przejęli kontrolę nad Senatem oraz osiągnęli istotne zyski w Izbie Reprezentantów. Dzięki sukcesom w Wirginii Zachodniej i Ohio Republikanie zapewnili sobie przewagę 51 do 49 miejsc w Senacie, co znacząco wpłynie na ich możliwości legislacyjne i obsadę sądów federalnych. Chociaż ostateczne wyniki wyborów do Izby Reprezentantów wciąż są nieznane, Republikanie mają realną szansę na zwiększenie swojej przewagi.

  • USA: Elon Musk i platforma X jako epicentrum dezinformacji przed wyborami USA: Elon Musk i platforma X jako epicentrum dezinformacji przed wyborami

    Raport organizacji Center for Countering Digital Hate wykazał, że platforma X, zarządzana przez Elona Muska, znacząco przyczynia się do rozprzestrzeniania dezinformacji na temat wyborów prezydenckich w USA. Eksperci ds. wyborów i dezinformacji ostrzegają, że wprowadzenie przez Muska ograniczeń w moderacji treści oraz promowanie fałszywych informacji może wpływać na kluczowe stany, które zdecydują o wyniku wyborów.

load more hold SHIFT key to load all load all