Nowa metoda egzekucji - uduszenie azotem
Egzekucja Kennetha Smitha miała miejsce przy użyciu azotu, który wpompowano do maski zakładanej na twarz skazańca, pozbawiając go tlenu. Oficjalnie potwierdzony zgon nastąpił o godzinie 20.25 lokalnego czasu. Władze stanowe przekonują, że to najbardziej humanitarna metoda, jednak niektórzy eksperci i prawnicy ds. praw człowieka twierdzą, że nowa procedura jest ryzykowna, a toksyczność azotu może spowodować niepotrzebne cierpienie skazańca.
Historia sprawy Kennetha Smitha
Kenneth Smith był jednym z trzech mężczyzn skazanych za morderstwo kobiety, wynajętych przez jej męża, pastora, w 1988 roku. Sąd Najwyższy USA zdecydował większością głosów o zezwoleniu na egzekucję Smitha. Wcześniejsza próba uśmiercenia go poprzez wstrzyknięcie zastrzyku z trucizną w listopadzie 2022 roku zakończyła się niepowodzeniem z powodu braku odpowiedniej żyły.
Kontrowersyjna decyzja Sądu Najwyższego
Orzeczenie Sądu Najwyższego zezwalające na zastosowanie nowej metody egzekucji nie zawierało uzasadnienia, co wzbudziło dodatkowe kontrowersje. Trzy liberalne członkinie sądu nie zgodziły się z decyzją większości, a jedną z najbardziej zdecydowanych przeciwniczek nowej metody była Sonia Sotomayor. Zdaniem tej sędzi, Alabama wybrała Smitha na swoją "świnkę doświadczalną", testując metodę egzekucji, której wcześniej nie stosowano.
Niecodzienna metoda egzekucji
Zastosowana w Alabamie metoda, określana jako "niedotlenienie azotem", nie jest nowością w kontekście samobójstw wspomaganych, praktykowanych m.in. w Europie. Prawnicy stanowi podkreślają, że śmierć przy użyciu tej procedury jest bezbolesna, a utrata przytomności następuje w ciągu kilku sekund, po czym zachodzi zatrzymanie akcji serca.
W świetle tej kontrowersyjnej egzekucji, debata nad etyką i humanitaryzmem stosowanych metod karania nabiera nowego wymiaru, podważając granice akceptowalności w systemie sprawiedliwości karno-śmierci. Egzekucja Kennetha Smitha w więzieniu Atmore w Alabamie przy użyciu metody uduszenia azotem budzi liczne kontrowersje i stawia pod znakiem zapytania etyczne aspekty systemu karania. Choć władze stanowe podkreślają jej humanitarny charakter, to decyzja Sądu Najwyższego oraz mocne sprzeciwy ekspertów i prawników świadczą o głębokim podziale w społeczeństwie w kwestii kary śmierci.
BREAKING: Alabama convicted murderer Kenneth Smith has been executed via nitrogen gas
— Eric Spracklen???????? (@EricSpracklen) January 26, 2024
I don’t know who needs to hear this but HE DESERVED TO DIE.
The only problems are that it took 35 years, and that it wasn’t more painful.
Good riddance. Burn in hell. pic.twitter.com/l69NB4xX8c
Źródło: PAP, X, Trybuna Polska