piątek, 19 maj 2023 14:49

Słowacja: Poszukiwania pilota zaginionego wiatrakowca

zaginiony wiatrakowiec Bielsk-Biała zaginiony wiatrakowiec Bielsk-Biała pixabay

Poszukiwany jest pilot, który leciał wiatrakowcem ze Słowacji do Polski i miał dotrzeć do Bielska-Białej, jednak stracono z nim kontakt. Podejrzewa się, że pilot jest obywatelem Słowacji. Akcja poszukiwawcza trwa od czwartku i prowadzona jest zarówno na Słowacji, jak i na terenie Polski.

 

Pilot wiatrakowca jest uznany za zaginionego

W czwartek około godziny 17:00 planowano start wiatrakowca z terytorium Słowacji. Po półtorej godzinie stracono kontakt z pilotem. Według informacji przekazanych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, utrata kontaktu miała miejsce po słowackiej stronie, w okolicach Orawskiej Leśnej. Służby kryzysowe śląskiego wojewody poinformowały, że po godzinie 22 ustalono, że maszyna najprawdopodobniej nie przekroczyła granicy polskiej. Mimo to, poszukiwania prowadzone są zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej.

Wiatrakowiec zginął z radarów

Teren, na którym trwają poszukiwania, jest górzysty, trudny i zalesiony. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, na razie nie można skorzystać z helikoptera w działaniach poszukiwawczych. Jeden z możliwych scenariuszy zakłada, że pilot ze względu na złe warunki pogodowe może przemieszczać się dolinami wzdłuż lokalnych dróg. W akcję poszukiwawczą zaangażowani są również ratownicy GOPR oraz inne służby. Wiatrakowiec jest biało-czerwonego koloru, a posiada znaki rejestracyjne OMM199.

Źródło: RMF FM, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Liban: Słowacja wysyła samolot po obywateli Liban: Słowacja wysyła samolot po obywateli

    Trwa trudna sytuacja w Libanie. Wiele państw ewakuuje swoich obywateli. Takich ruch wykonali przedstawiciele  rządu południowych sąsiadów Słowaków. Wojskowy samolot zabierze mieszkańców tego kraju. Na pokład maszyny zostaną zabrani także Polacy.

  • Słowacja: Walka z komarami po powodzi Słowacja: Walka z komarami po powodzi

    Po niedawnych intensywnych opadach deszczu, które spowodowały powodzie na zachodzie Słowacji, władze muszą zmierzyć się z nowym problemem. Masowe rozmnażanie się komarów wodnych stało się zagrożeniem. Powódź, połączona z wysokimi temperaturami, stworzyła idealne warunki do ich wylęgu. Władze Bratysławy zdecydowały się na szybkie działanie. Wysłały śmigłowiec, aby zwalczyć komary, rozpylając biologiczny środek BTI. Jest on bezpieczny dla ludzi, zwierząt domowych oraz pożytecznych owadów.

  • Słowacja: Turystka spadła w 80-metrową przepaść Słowacja: Turystka spadła w 80-metrową przepaść

    W niedzielę rano, w okolicach Doliny Małej Zimnej Wody, doszło do dramatycznego wypadku, który mógł zakończyć się tragicznie dla 47-letniej Czeszki. Kobieta spadła z progu skalnego na wysokości około 80 metrów, co zaobserwowali przypadkowi świadkowie. Sytuacja wymagała natychmiastowej interwencji ratunkowej.

  • Słowacja: Polski turysta wymagał pomocy w Tatrach Niskich Słowacja: Polski turysta wymagał pomocy w Tatrach Niskich

    W ostatnich dniach słowackie góry były świadkami wzorowej akcji ratunkowej, której bohaterem został polski turysta. 32-letni mężczyzna utknął na szlaku w Tatrach Niskich, zmagając się z nieprzyjaznymi warunkami pogodowymi. Dzięki szybkiej i sprawnie zorganizowanej akcji ratunkowej, życie turysty nie było zagrożone, a historia ta przypomina o istotności współpracy między krajowymi służbami ratowniczymi.

  • Tatry: Akcja ratunkowa po słowackiej stronie Tatry: Akcja ratunkowa po słowackiej stronie

    W samym sercu Tatr, na wysokości 2655 metrów, grupa polskich taterników stanęła w obliczu dramatycznej sytuacji. Ich próba zdobycia najwyższego szczytu, Gerlacha, przerodziła się w skomplikowaną akcję ratunkową. Podczas wspinaczki grupa utknęła na tzw. Drodze Martina, napotykając na drodze trudności, które uniemożliwiły im dalszy marsz. To w tym kluczowym momencie rozpoczęła się walka o przetrwanie w ekstremalnych warunkach.

load more hold SHIFT key to load all load all