Spis treści:
- Śmigłowiec w akcji nad Devínską Novą Ves
- Zagrożenie ze strony komarów wodnych
- Choroby przenoszone przez komary w Europie
- Stały monitoring i działania prewencyjne
Śmigłowiec w akcji nad Devínską Novą Ves
W środę śmigłowiec został wysłany nad zalane tereny w okolicach Devínskej Novej Vsi. Jego zadaniem było rozpylanie środka BTI, który niszczy larwy komarów. Akcja trwała kilka godzin. Środek BTI jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt domowych i pożytecznych owadów, takich jak pszczoły. Celem było ograniczenie populacji komarów, zanim staną się dorosłymi osobnikami.
Zagrożenie ze strony komarów wodnych
Komary wodne mogą pokonywać duże odległości. Czasem nawet kilkadziesiąt kilometrów. Są więc problemem nie tylko na terenach zalanych, ale także w okolicznych miejscowościach. W szczególności mogą przenosić pasożytnicze robaki z rodzaju Dirofilaria, które są groźne dla zwierząt domowych. Dla ludzi zagrożenie jest mniejsze, ale istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów. Komary mogą też przenosić wirusi choroby.
Choroby przenoszone przez komary w Europie
W Europie komary mogą przenosić kilka niebezpiecznych chorób:
- Wirus Zachodniego Nilu (WNV) – przenoszony przez komary z rodzaju Culex. Może prowadzić do zapalenia mózgu lub opon mózgowych. Zakażenia były zgłaszane w Grecji, Włoszech, Rumunii i Hiszpanii.
- Dirofilarioza – pasożytnicza choroba przenoszona przez komary, atakująca głównie psy. Występuje w południowej Europie, m.in. we Włoszech i Hiszpanii.
- Wirus Usutu – dotyka głównie ptaki, ale może być groźny dla ludzi z osłabionym układem odpornościowym.
- Denga i Chikungunya – sporadyczne przypadki występują na południu Europy, przenoszone przez komara tygrysiego.
- Żółta gorączka – bardzo rzadko, ale komar tygrysi może przenosić wirusa żółtej gorączki.
Stały monitoring i działania prewencyjne
Władze Bratysławy prowadzą stały monitoring zagrożonych terenów. Decyzje o stosowaniu środków owadobójczych podejmowane są na bieżąco. BTI jest stosowane tylko na terenach niechronionych i poza rezerwuarami wody pitnej. Miasto unika używania chemicznych środków, które mogą być szkodliwe. Dzięki temu chroni się zdrowie ludzi i zwierząt.
Długoterminowa strategia i szybka reakcja są kluczowe, aby zapobiec kolejnym plagom komarów.
Źródło: Słowackie media