poniedziałek, 16 październik 2023 14:52

Tatry: Akcja ratunkowa po słowackiej stronie

Słowacja akcja ratunkowa Tatr Słowacja akcja ratunkowa Tatr fot. pixabay

W samym sercu Tatr, na wysokości 2655 metrów, grupa polskich taterników stanęła w obliczu dramatycznej sytuacji. Ich próba zdobycia najwyższego szczytu, Gerlacha, przerodziła się w skomplikowaną akcję ratunkową. Podczas wspinaczki grupa utknęła na tzw. Drodze Martina, napotykając na drodze trudności, które uniemożliwiły im dalszy marsz. To w tym kluczowym momencie rozpoczęła się walka o przetrwanie w ekstremalnych warunkach.

 

Szybka reakcja słowackich ratowników

Grupa taterników niezwłocznie zadzwoniła po pomoc do ratowników górskich TOPR. Ci z kolei skontaktowali się z odpowiednimi służbami na Słowacji, rozpoczynając operację ratunkową. Po dotarciu na miejsce akcji okazało się, że z pięcioosobowej grupy pozostało tylko trzech wspinaczy - dwie kobiety i mężczyzna. Dwójka pozostałych, mimo zagrożenia, zdecydowała się na samodzielne zejście. Warunki atmosferyczne wykluczyły użycie helikoptera, wymuszając na ratownikach użycie lin w akcji sprowadzania.

Dramatyczny telefon do ratowników

Niedługo później otrzymano telefon od dwóch pozostałych członków grupy, którzy, mimo przezwyciężenia pierwszych trudności, również znaleźli się w krytycznej sytuacji. Ich wezwanie o pomoc wywołało kolejny etap dramatycznej akcji ratunkowej. Horska Zachranna Służba, informując o całonocnej akcji ratunkowej w ekstremalnych warunkach, wydała apel do wszystkich odwiedzających góry. Ratownicy podkreślają konieczność wcześniejszego planowania wycieczek, biorąc pod uwagę własne umiejętności i doświadczenie. To klucz do zapewnienia bezpieczeństwa i uniknięcia sytuacji, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu.

To wydarzenie w słowackich Tatrach pokazuje, jak ważna jest współpraca między ratownikami górskimi różnych państw. Dzięki odwadze i determinacji słowackich ratowników oraz zrozumieniu pilności sytuacji przez wspinaczy, udało się uniknąć tragedii. Jednakże, jak apelują ratownicy, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i umiejętnościach przed wyprawami w góry. To kluczowe, by móc cieszyć się pięknem tatrzańskich szlaków w pełni bezpiecznie i świadomie.

 

Źródło: Polsat News, Facebook, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Liban: Słowacja wysyła samolot po obywateli Liban: Słowacja wysyła samolot po obywateli

    Trwa trudna sytuacja w Libanie. Wiele państw ewakuuje swoich obywateli. Takich ruch wykonali przedstawiciele  rządu południowych sąsiadów Słowaków. Wojskowy samolot zabierze mieszkańców tego kraju. Na pokład maszyny zostaną zabrani także Polacy.

  • Słowacja: Walka z komarami po powodzi Słowacja: Walka z komarami po powodzi

    Po niedawnych intensywnych opadach deszczu, które spowodowały powodzie na zachodzie Słowacji, władze muszą zmierzyć się z nowym problemem. Masowe rozmnażanie się komarów wodnych stało się zagrożeniem. Powódź, połączona z wysokimi temperaturami, stworzyła idealne warunki do ich wylęgu. Władze Bratysławy zdecydowały się na szybkie działanie. Wysłały śmigłowiec, aby zwalczyć komary, rozpylając biologiczny środek BTI. Jest on bezpieczny dla ludzi, zwierząt domowych oraz pożytecznych owadów.

  • Tatry: Wypadek na Nosalu, turysta nie żyje Tatry: Wypadek na Nosalu, turysta nie żyje

    Śmiertelny wypadek w Tatrach wstrząsnął społecznością turystyczną. Pod szczytem Nosalu, jednego z popularnych celów wycieczek, znaleziono ciało około 35-letniego mężczyzny, który spadł z wysokości 40 metrów. Niepokój turystki, która zaalarmowała Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, wzbudził leżący na górze plecak.

  • Słowacja: Turystka spadła w 80-metrową przepaść Słowacja: Turystka spadła w 80-metrową przepaść

    W niedzielę rano, w okolicach Doliny Małej Zimnej Wody, doszło do dramatycznego wypadku, który mógł zakończyć się tragicznie dla 47-letniej Czeszki. Kobieta spadła z progu skalnego na wysokości około 80 metrów, co zaobserwowali przypadkowi świadkowie. Sytuacja wymagała natychmiastowej interwencji ratunkowej.

  • Tatry: Trzeci stopień zagrożenia lawinowego Tatry: Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

    Wysokie partie Tatr znajdują się obecnie pod wpływem trzeciego stopnia zagrożenia lawinowego. Ratownicy tłumaczą, że podniesienie poziomu zagrożenia związane jest z gwałtownym ociepleniem, które odczuwalne jest również na dużych wysokościach. Eksperci apelują o ostrożność w trakcie wszelkich wycieczek górskich, zwracając uwagę na zmienne warunki pogodowe.

load more hold SHIFT key to load all load all