czwartek, 14 marzec 2024 10:56

Rosja: Śmierć Witalija Robertusa - wiceprezesa Łukoilu

Śmierć Witalija Robertus Śmierć Witalija Robertus fot. pixabay

Rosyjski koncern naftowy, Łukoil, pogrążył się w żałobie w wyniku nagłej śmierci jednego ze swoich najwyższych przedstawicieli. Wiceprezes Witalij Robertus zmarł nagle w wieku 54 lat - ogłosił koncern w środę. Nie podano jednak przyczyny jego zgonu, co budzi wiele spekulacji i niepokojów.

Tajemnicze okoliczności śmierci Witalija Robertusa

Łukoil podkreślił, że Robertus związał swoją zawodową karierę wyłącznie z tą firmą, pracując w niej przez 30 lat. To jednak nie pierwsza taka tragedia w historii tego rosyjskiego giganta naftowego. Odnotowano już czwarty zgon wysokiego szczebla menadżera w ciągu zaledwie dwóch lat, co wzbudza zrozumiałe zaniepokojenie wśród obserwatorów i ekspertów.

Seria niefortunnych zdarzeń

Niezależne media zauważyły, że śmierć Robertusa to kolejna w serii tragicznych wydarzeń dotykających czołowych pracowników Łukoilu. W ostatnich dwóch latach odnotowano już trzy podobne przypadki, a wszystko to w okresie, gdy Rosja prowadziła wojnę na pełną skalę przeciwko Ukrainie. Warto wspomnieć, że jesienią 2023 roku zmarł Władimir Niekrasow, poprzedni wiceprezes Łukoilu, którego śmierć przypisano ostrym problemom sercowym. Jednakże jeszcze wcześniej, we wrześniu 2022 roku, zginął Rawil Maganow, poprzednik Niekrasowa. Istnieją doniesienia, jakoby Maganow spadł z okna szpitalnego w Moskwie. Natomiast w maju 2022 roku zmarł Aleksander Subbotin, kolejny wysoko postawiony menedżer w historii koncernu.

Cienie wojny w Ukrainie

Odnotowuje się, że wszystkie te wydarzenia miały miejsce od czasu, gdy Rosja zaangażowała się w pełnoskalową inwazję na Ukrainę. To właśnie wtedy zaczęły się pojawiać doniesienia o śmierci nie tylko przedstawicieli Łukoilu, lecz także innych wysoko postawionych rosyjskich menedżerów oraz urzędników.

Warto zauważyć, że już w marcu 2022 roku Łukoil apelował o jak najszybsze zakończenie konfliktu na Ukrainie. Koncern wyrażał zaniepokojenie tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie i popierał negocjacje mające na celu zakończenie konfliktu. To jednak nie zatrzymało lawiny tragedii, które dotknęły osoby związane z tą potężną rosyjską firmą naftową. 

Źródło: PAP, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

    W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

  • Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób

    Niezwykle intensywne topnienie śniegu spowodowało dramatyczne podniesienie się poziomu wody w rzece Ural, co doprowadziło do jednej z największych powodzi w historii Rosji i Kazachstanu. W wyniku tego zjawiska, blisko 8 tysięcy mieszkańców obwodu orenburskiego w Rosji oraz ponad 96 tysięcy osób w sąsiednim Kazachstanie musiało opuścić swoje domy.

  • Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo

    W związku z rosnącymi trudnościami w zaopatrzeniu w paliwo, wynikającymi głównie z ukraińskich ataków na infrastrukturę naftową, Rosja zwróciła się z nietypowym zapytaniem do swojego sąsiada, Kazachstanu. Reuters podaje, że rosyjskie władze poprosiły o dostarczenie 100 tys. ton metrycznych paliwa, co ma być środkiem zapobiegawczym na wypadek pogłębiających się niedoborów benzyny w kraju.

    Czego się dowiesz:

    • Czy Rosja poprosiła Kazachstan o dostarczenie 100 tys. ton paliwa w odpowiedzi na niedobory spowodowane ukraińskimi atakami na rafinerie?
    • Jaki procent rosyjskiej produkcji paliwa został zmniejszony przez ukraińskie ataki?
    • Jak Rosja utrzymuje stabilność rynku paliw pomimo uszczerbków w infrastrukturze?
    • Jakie reakcje wywołała prośba Rosji o pomoc w Kazachstanie i czy doszło do jakiegoś porozumienia?
    • Jak kryzys energetyczny w Rosji wpływa na geopolitykę i regionalne układy?
  • Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film

    Ukraińska 25 Brygada powietrznodesantowa udostępniła nagranie, na którym rosyjski czołg przewożący na swoim pancerzu co najmniej 25 żołnierzy piechoty wpada na minę. Ten niecodzienny sposób transportu wojsk pokazuje nie tylko brawurę, ale i problemy logistyczne armii rosyjskiej.

  • Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie! Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie!

    W ostatnich tygodniach Rosja doświadcza serii ataków na swoje kluczowe obiekty naftowe. Według doniesień "Ukraińskiej Prawdy", precyzyjne uderzenia dronami w rafinerię w Kujbyszewie, obwód samarski, zagrażają bezpieczeństwu paliwowemu Rosji i wpływają na jego zdolności wojenne. Pomimo sprzeciwu USA Ukraina nadal niszczy rafinerie.

load more hold SHIFT key to load all load all