poniedziałek, 23 październik 2023 17:24

Iran: Szokująca śmierć Armity Geravand!

śmierć Armity Geravand śmierć Armity Geravand fot. pixabay

Niedawno media państwowe podały, że nastoletnia Iranka, Armita Geravand, która zapadła w śpiączkę po rzekomym ataku funkcjonariuszy policji ds. moralności, doznała śmierci mózgu. To zdarzenie wydarzyło się krótko po wprowadzeniu przez Iran restrykcyjnych przepisów nakładających surowsze kary na kobiety, które nie przestrzegają obowiązujących zasad dotyczących hidżabu.

 

Armita Geravand została śmiertelnie pobita

Armita Geravand trafiła do szpitala z poważnym urazem głowy po rzekomym ataku na stacji metra w Teheranie na początku października. Aktywiści potwierdzają, że 16-latka została zaatakowana przez funkcjonariuszy policji ds. moralności po tym, jak poproszono ją o poprawienie sposobu noszenia hidżabu. To tragiczne wydarzenie rzuca światło na coraz bardziej represyjne podejście irańskich władz wobec kobiet. Władze Iranu początkowo zaprzeczyły oskarżeniom o atak na Geravand, sugerując, że trafiła do szpitala z powodu problemów z ciśnieniem krwi. Rodzina i przyjaciele nastolatki także podtrzymywali te twierdzenia, choć nie jest pewne, czy nie zostali do tego zmuszeni. W przeszłości rząd Iranu był oskarżany o wywieranie presji na rodziny ofiar, aby te zgadzały się na oficjalną narrację.

Kolejna tragedia w Iranie

W związku z doniesieniami o śmierci Geravand i innych przypadkach naruszeń praw człowieka, dwóch dziennikarzy - Niloofar Hamedi i Elaheh Mohammadi - zostało aresztowanych przez irańskie władze. Obydwoje zostali skazani na długoletnie więzienie pod zarzutem współpracy z wrogim rządem i rzekomej zbrodni przeciwko bezpieczeństwu kraju. To kolejny przykład represji wobec wolności słowa i swobody prasy w Iranie.

Sytuacja w Iranie stale pogarsza się, a represje wobec obywateli, zwłaszcza kobiet i dziennikarzy, stają się coraz bardziej rażące. Międzynarodowa społeczność musi podjąć działania, aby wesprzeć tych, którzy walczą o prawa człowieka i wolność słowa w tym kraju. Sprawa Armity Geravand to nie tylko jednostkowy dramat, lecz również symbol narastających restrykcji wobec kobiet w Iranie. W obliczu takiej sytuacji, międzynarodowa społeczność nie może milczeć. Wsparcie dla tych, którzy walczą o prawa człowieka, staje się pilniejsze niż kiedykolwiek. Dążenie do równości i wolności słowa musi być naszym wspólnym celem. Mamy nadzieję, że ten dramatyczny incydent skłoni do refleksji i działań na rzecz zmiany tej opresywnej rzeczywistości. To nie tylko sprawa Iranu, to sprawa całego świata, który walczy o szacunek dla podstawowych praw każdego człowieka.

Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska 

Artykuły powiązane

  • Iran: Śmierć prezydenta Raisiego i ministra Amirabdollahiana potwierdzona - filmy Iran: Śmierć prezydenta Raisiego i ministra Amirabdollahiana potwierdzona  - filmy

    W niedzielę 19 maja doszło do tragicznej katastrofy śmigłowca w Azerbejdżanie Wschodnim, w której zginął prezydent Iranu, Ebrahim Raisi. W helikopterze znajdowało się również kilku wysokich rangą irańskich przedstawicieli, w tym minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian. Śmigłowiec rozbił się na zalesionym terenie, a akcja poszukiwawcza trwała kilkanaście godzin.

  • Paryż: Alarm bombowy w konsulacie Iranu Paryż: Alarm bombowy w konsulacie Iranu

    W piątek, w konsulacie Iranu w Paryżu, doszło do dramatycznego incydentu, który wywołał szeroko zakrojone działania bezpieczeństwa. Mężczyzna został zatrzymany po wejściu do budynku z kamizelką, którą początkowo uznano za zawierającą granaty. Cała sytuacja okazała się fałszywym alarmem, ale wywołała poważne reperkusje w środku stolicy Francji.

  • Bliski Wschód: Atak Izraela na Iran w pobliżu Isfahan Bliski Wschód: Atak Izraela na Iran w pobliżu Isfahan

    W piątek rano izraelska armia przeprowadziła operację wojskową przeciwko Iranowi, uderzając w bazę wojskową w pobliżu miasta Isfahan – donosi "New York Times", powołując się na informacje od urzędników wojskowych. Wydarzenie to jest odpowiedzią na atak Iranu na Izrael i kolejnym rozdziałem w rosnących napięciach między oboma państwami, z eskalacją konfliktu obserwowaną przez globalne media.

  • Ropa naftowa: Spadek cen po atakach Iranu na Izrael Ropa naftowa: Spadek cen po atakach Iranu na Izrael

    W reakcji na odwetowe działania Iranu przeciwko Izraelowi w miniony weekend, na rynkach azjatyckich doszło do spadku cen ropy. Brent, kluczowy wskaźnik cen ropy na świecie, zanotował obniżkę, jednak jego wartość wciąż oscyluje wokół 90 dolarów za baryłkę.

  • Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu

    W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran zaatakował Izrael ponad 300 rakietami i dronami. 99 % z nich została strącona prze Żelazną Kopułę. W odpowiedzi na ostatnie działania militarne Izraela, Iran ostrzega przed używaniem zdecydowanej siły w przypadku jakiejkolwiek agresji ze strony Izraela. Ostrzeżenie to pojawiło się po ataku dronami i pociskami, który miał miejsce w sobotę. Sytuacja ta skomplikowała już i tak napięte stosunki międzynarodowe, zwłaszcza po komentarzach ze strony Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec dalszej eskalacji konfliktu.

load more hold SHIFT key to load all load all