Armita Geravand została śmiertelnie pobita
Armita Geravand trafiła do szpitala z poważnym urazem głowy po rzekomym ataku na stacji metra w Teheranie na początku października. Aktywiści potwierdzają, że 16-latka została zaatakowana przez funkcjonariuszy policji ds. moralności po tym, jak poproszono ją o poprawienie sposobu noszenia hidżabu. To tragiczne wydarzenie rzuca światło na coraz bardziej represyjne podejście irańskich władz wobec kobiet. Władze Iranu początkowo zaprzeczyły oskarżeniom o atak na Geravand, sugerując, że trafiła do szpitala z powodu problemów z ciśnieniem krwi. Rodzina i przyjaciele nastolatki także podtrzymywali te twierdzenia, choć nie jest pewne, czy nie zostali do tego zmuszeni. W przeszłości rząd Iranu był oskarżany o wywieranie presji na rodziny ofiar, aby te zgadzały się na oficjalną narrację.
Kolejna tragedia w Iranie
W związku z doniesieniami o śmierci Geravand i innych przypadkach naruszeń praw człowieka, dwóch dziennikarzy - Niloofar Hamedi i Elaheh Mohammadi - zostało aresztowanych przez irańskie władze. Obydwoje zostali skazani na długoletnie więzienie pod zarzutem współpracy z wrogim rządem i rzekomej zbrodni przeciwko bezpieczeństwu kraju. To kolejny przykład represji wobec wolności słowa i swobody prasy w Iranie.
Sytuacja w Iranie stale pogarsza się, a represje wobec obywateli, zwłaszcza kobiet i dziennikarzy, stają się coraz bardziej rażące. Międzynarodowa społeczność musi podjąć działania, aby wesprzeć tych, którzy walczą o prawa człowieka i wolność słowa w tym kraju. Sprawa Armity Geravand to nie tylko jednostkowy dramat, lecz również symbol narastających restrykcji wobec kobiet w Iranie. W obliczu takiej sytuacji, międzynarodowa społeczność nie może milczeć. Wsparcie dla tych, którzy walczą o prawa człowieka, staje się pilniejsze niż kiedykolwiek. Dążenie do równości i wolności słowa musi być naszym wspólnym celem. Mamy nadzieję, że ten dramatyczny incydent skłoni do refleksji i działań na rzecz zmiany tej opresywnej rzeczywistości. To nie tylko sprawa Iranu, to sprawa całego świata, który walczy o szacunek dla podstawowych praw każdego człowieka.
İran rejimi son protestolardan sonra metro istasyonlarına zorunlu başörtüsü denetimi yapmaları için "Hicabban" isminde milis unsurlar yerleştirdi. Bu Hicabbanlar Tahran metrosunda başörtüsü yüzünden Armita Geravand isimli 17 yaşındaki kızı komaya soktu, beyin ölümü gerçekleşti!!! https://t.co/4CHsWe0GQi
— Dr. Savash Porgham (@Savash_Porgham) October 23, 2023
Armita Geravand, the Iranian girl who was dragged out of a subway car unconscious shortly after entering with her hair uncovered, was pronounced brain dead, Iran’s state-owned media reported. The 16-year-old’s case evoked parallels to that of Mahsa Amini. https://t.co/wC29s5W0ks
— The New York Times (@nytimes) October 23, 2023
Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska