Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
wtorek, 20 wrzesień 2022 13:40

Mahsa Amini: Protesty po śmierci 22-latki nabierają na sile. Iran w ogniu!

Mahsa Amini zabita - protesty w Iranie Mahsa Amini zabita - protesty w Iranie fot: pixabay

Obywatele Iranu wyszli na ulice i głośno protestują. Niezadowolenie przerodziło się w starcia z policją, w których już dotychczas zginęło co najmniej pięć osób. Informacje te nie są potwierdzone, jednakże skalę starć bardzo wyraźnie widać na mediach społecznościowych. Wszystko przez tragiczną śmierć 22-letniej Iranki, która została skatowana przez policję ds. moralności, za brak nakrycia głowy. Czy w Iranie szykuje się islamska rewolucja ustrojowa?

 

Dymisja szefa policji ds. moralności - czy to wystarczy, aby powstrzymać gniew Irańczyków i Iranek?

Do tragicznych wydarzeń z udziałem 22-latki doszło w kurdyjskiej dzielnicy Iranu. To właśnie tam Mahsa Amini została zatrzymana przez policję ds. moralności. Policjanci następnie przewieźli ją na komisariat, z którego później trafiła prosto na OIOM. Lekarze stwierdzili tak duże obrażenia wskutek pobicia, że u 22-latki doszło do śmierci mózgu. Wszystko przez brak nakrycia głowy, do którego kobiety zobowiązane są przez panujące w Iranie Prawo Szariatu.

Mieszkańcy Iranu przeciwko bestialskiemu prawu szariatu

Obywatele Iranu jednogłośnie sprzeciwili się takiemu traktowaniu ich matek, żon i córek, dlatego w kolejnych miastach zaczęły wybuchać protesty. Z początku po prostu skandowano różne hasła, jednakże później zaczęła się regularna konfrontacja z policją. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w starciach tych zginęło już około 5 osób. Warto zaznaczyć, że państwowa telewizja podała, że aresztowano wielu protestujących, jednakże w mediach państwowych nie podaje się żadnych informacji o ofiarach śmiertelnych tego protestu.


Co więcej, władze rozpoczęły już postępowanie dochodzeniowe w sprawie śmierci 22-letniej kobiety. Zażądał tego premier Ebrahim Raisi. Zdymisjonowano także szefa policji ds. moralności, jednakże nastroje społeczne nadal są bardzo mocno wzburzone.

Artykuły powiązane

load more hold SHIFT key to load all load all