Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
wtorek, 20 wrzesień 2022 13:40

Mahsa Amini: Protesty po śmierci 22-latki nabierają na sile. Iran w ogniu!

Mahsa Amini zabita - protesty w Iranie Mahsa Amini zabita - protesty w Iranie fot: pixabay

Obywatele Iranu wyszli na ulice i głośno protestują. Niezadowolenie przerodziło się w starcia z policją, w których już dotychczas zginęło co najmniej pięć osób. Informacje te nie są potwierdzone, jednakże skalę starć bardzo wyraźnie widać na mediach społecznościowych. Wszystko przez tragiczną śmierć 22-letniej Iranki, która została skatowana przez policję ds. moralności, za brak nakrycia głowy. Czy w Iranie szykuje się islamska rewolucja ustrojowa?

 

Dymisja szefa policji ds. moralności - czy to wystarczy, aby powstrzymać gniew Irańczyków i Iranek?

Do tragicznych wydarzeń z udziałem 22-latki doszło w kurdyjskiej dzielnicy Iranu. To właśnie tam Mahsa Amini została zatrzymana przez policję ds. moralności. Policjanci następnie przewieźli ją na komisariat, z którego później trafiła prosto na OIOM. Lekarze stwierdzili tak duże obrażenia wskutek pobicia, że u 22-latki doszło do śmierci mózgu. Wszystko przez brak nakrycia głowy, do którego kobiety zobowiązane są przez panujące w Iranie Prawo Szariatu.

Mieszkańcy Iranu przeciwko bestialskiemu prawu szariatu

Obywatele Iranu jednogłośnie sprzeciwili się takiemu traktowaniu ich matek, żon i córek, dlatego w kolejnych miastach zaczęły wybuchać protesty. Z początku po prostu skandowano różne hasła, jednakże później zaczęła się regularna konfrontacja z policją. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w starciach tych zginęło już około 5 osób. Warto zaznaczyć, że państwowa telewizja podała, że aresztowano wielu protestujących, jednakże w mediach państwowych nie podaje się żadnych informacji o ofiarach śmiertelnych tego protestu.


Co więcej, władze rozpoczęły już postępowanie dochodzeniowe w sprawie śmierci 22-letniej kobiety. Zażądał tego premier Ebrahim Raisi. Zdymisjonowano także szefa policji ds. moralności, jednakże nastroje społeczne nadal są bardzo mocno wzburzone.

Artykuły powiązane

  • Nowa Zelandia: Ogromne powodzie, są ranni i zabici
    Nowa Zelandia: Ogromne powodzie, są ranni i zabici

    W niewielkim odstępie czasowym od ostatnich przerażających warunków atmosferycznych, które wystąpiły m.in w Kalifornii i Australii żywioł znowu atakuje.

    Napisano sobota, 28 styczeń 2023 15:07
  • Konflikt: Rosja nie podpisze traktatu pokojowego z Japonią - formalnie oba państwa nie zakończyły jeszcze między sobą II Wojny Światowej!
    Konflikt: Rosja nie podpisze traktatu pokojowego z Japonią - formalnie oba państwa nie zakończyły jeszcze między sobą II Wojny Światowej!

    Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Rosja nie ma zamiaru prowadzić z Japonią rozmów na temat podpisania traktatu pokojowego, który zakończy między państwami II Wojnę Światową. Warto podkreślić, że władze w Tokio wyraziły chęć podjęcia debaty, jednakże Rosja zdecydowanie je odrzuca.

    Napisano środa, 25 styczeń 2023 12:41
  • Kalifornia: Strzelanina - 10 ofiar śmiertelnych i 10 rannych!
    Kalifornia: Strzelanina - 10 ofiar śmiertelnych i 10 rannych!

    Do tragicznej w skutkach strzelaniny doszło w miejscowości Monterey Park w Kalifornii podczas świętowania Chińskiego Nowego Roku Księżycowego w sobotę około 22.

    Napisano poniedziałek, 23 styczeń 2023 14:15
  • USA: Próba porwania przez okienko w restauracji - zobacz film!
    USA: Próba porwania przez okienko w restauracji - zobacz film!

    Do mrożącego krew w żyłach zdarzenia doszło 16 stycznia nad ranem w okolicach Seattle. Pracownica kawiarni podając gotówkę klientowi wychyliła się przez okno drive-thru, a wtedy kierowca chwycił ją za rękę próbując wciągnąć do samochodu.

    Napisano poniedziałek, 23 styczeń 2023 11:02
  • Browary: Katastrofa lotnicza w Ukrainie, zginęło 18 osób!
    Browary: Katastrofa lotnicza w Ukrainie, zginęło 18 osób!

    18.01.2023 r. rano doszło do wypadku z udziałem śmigłowca pod Kijowem, w miejscowości Browary. Co najmniej 18 osób zginęło, a 29 zostało rannych. Wśród ofiar m.in. Denis Monastyrski - szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

    Napisano środa, 18 styczeń 2023 11:54
  • Sycylia: Jak doszło do schwytania bossa mafii - Matteo Messina Denaro?
    Sycylia: Jak doszło do schwytania bossa mafii - Matteo Messina Denaro?

    Po trzydziestu latach poszukiwań, w Palermo na Sycylii doszło do aresztowania jednego z czołowych bossów włoskiej mafii Cosa Nostra - Matteo Messina Denaro. W operacji brało udział ponad 100 członków włoskich sił specjalnych.

    Napisano wtorek, 17 styczeń 2023 15:42
  • Berlin: Samochód na polskich tablicach wjechał w Bramę Brandenburską
    Berlin: Samochód na polskich tablicach wjechał w Bramę Brandenburską

    Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło ubiegłej nocy w najbardziej charakterystycznym dla Berlina miejscu, czyli przy Bramie Brandenburskiej. W niedzielę około godziny 23:30 czarny rozpędzony mercedes jadąc z dużą prędkością od strony ulicy Unter den Linden, uderzył w jeden z filarów Bramy Brandenburskiej. Siła uderzenia była tak duża, że samochód utknął pomiędzy dwoma kolumnami i po chwili stanął w płomieniach. Niestety nie udało się uratować kierowcy, mimo szybkiej reakcji służb ratunkowych.

    Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 10:34
  • Nepal: Katastrofa samolotu ATR-72 - 72 osoby na pokładzie
    Nepal: Katastrofa samolotu ATR-72 - 72 osoby na pokładzie

    Dzisiaj 15 stycznia 2023 w Nepalu rozbił się samolot pasażerski ATR-72 z linii Yeti Airlines. Na pokładzie znajdowały się 72 osoby, a tym 4 członków załogi, z czego wstępnie zginęło ponad 40. Samolot wystartował z Katmandu. Na pokładzie znajdowali się także cudzoziemcy: Australijczyk, Francuz, Argentyńczyk, Irlandczyk i dwie osoby z Korei Południowej, pięciu Hindusów i czterech Rosjan.

    Napisano niedziela, 15 styczeń 2023 16:59
  • NASA: Istnienie egzoplanety LHS 475 b potwierdzone przez teleskop Webba - druga Ziemia?
    NASA: Istnienie egzoplanety LHS 475 b potwierdzone przez teleskop Webba - druga Ziemia?

    NASA udało się potwierdzić istnienie planety pozasłonecznej, czyli tak zwanej egzoplanety, która swoimi rozmiarami jest prawie dokładnie taka, jak Ziemia. Odkrycie to jest potwierdzeniem teorii o istnieniu planet bliźniaczo podobnych do Ziemi, na których także mogło rozwinąć się życie.

    Napisano piątek, 13 styczeń 2023 18:15
  • USA: Biden wprowadza stan wyjątkowy w Kalifornii!
    USA: Biden wprowadza stan wyjątkowy w Kalifornii!

    Ledwo uspokoiła się sytuacja po ogromnych powodziach w Australii, kiedy w wyniku silnych burz i opadów w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych zginęło nawet 14 osób, a setki gospodarstw domowych pozbawione zostały prądu.

    Napisano środa, 11 styczeń 2023 16:03
  • Paryż: Nożownik zaatakował na dworcu Gare du Nord - sześć osób rannych w ataku
    Paryż: Nożownik zaatakował na dworcu Gare du Nord - sześć osób rannych w ataku

    Sześć osób zostało rannych, z czego jedna jest w stanie ciężkim - to wynik ataku nożownika na dworcu kolejowym Gare du Nord w Paryżu. Atak nastąpił w okolicach godziny 6:40, zaś mężczyzna zaczął dźgać ludzi znajdujących się na dworcu ostrym narzędziem. Niewykluczone, że skutki ataku mogły być o wiele poważniejsze, jednakże nożownika powstrzymało dwóch policjantów, którzy wracali właśnie do domu po nocnej zmianie. 

    Napisano środa, 11 styczeń 2023 15:04
  • Australia: Ogromna powódź niszczy kraj!
    Australia: Ogromna powódź niszczy kraj!

    Tak wielkich powodzi, jakie ostatnio mają miejsce w północno - wschodniej Australii kraj nie widział od dawna. Setki ludzi muszą zostać ewakuowane ze względu na grożące im niebezpieczeństwo.

    Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 14:29
  • Anglia: Wprowadzenie zakazu jednorazowych naczyń?
    Anglia: Wprowadzenie zakazu jednorazowych naczyń?

    Rząd Anglii oficjalnie potwierdził, że zamierza wprowadzić zakaz produkcji i użytku jednorazowych tac, talerzy, kubków i sztućców ze względu na dobro planety.

    Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 14:01
  • Stany Zjednoczone: 6 latek postrzelił swoją nauczycielkę w szkole!
    Stany Zjednoczone: 6 latek postrzelił swoją nauczycielkę w szkole!

    Do przerażającego zdarzenia doszło w miejscowości Newport News w stanie Wirginia. W jednej ze szkół, w najmłodszej klasie nauczycielka została postrzelona i jest w stanie krytycznym. Jak donoszą lokalne media, za postrzelenie odpowiada 6 latek, prawdopodobnie nie był to wypadek.

    Napisano sobota, 07 styczeń 2023 17:38
  • Benedykt XVI: Papież nie żyje!
    Benedykt XVI: Papież nie żyje!

    O 9:30 31.12.2022 r. następca polskiego papieża - Karola Wojtyły zmarł z powodu podeszłego wieku, jak donosi Watykan. Dokładne przyczyny zgonu nie są na ten moment znane. 

    Napisano sobota, 31 grudzień 2022 13:29