wtorek, 20 luty 2024 13:08

Hiszpania: Odnaleziono ciało Maksima Kuzminowa

śmierć Maksima Kuzminowa śmierć Maksima Kuzminowa fot. pixabay

Rosyjski pilot, który w zeszłym roku uciekł do Ukrainy, opuszczając swoją ojczyznę na pokładzie śmigłowca Mi-8, został znaleziony martwy w podziemnym garażu w Hiszpanii. Śmierć Maksima Kuzminowa, jak sugerują doniesienia mediów, wciąż otoczona jest tajemnicą.

 

Ciało rosyjskiego żołnierza w La Vila Joiosa

Według informacji podanych przez hiszpańską agencję informacyjną EFE, ciało pilota zostało odnalezione 13 lutego w La Vila Joiosa, miejscowości położonej w prowincji Alicante na wschodzie Hiszpanii. Tożsamość została potwierdzona jako Maksim Kuzminow, który w sierpniu ubiegłego roku zdecydował się na ucieczkę z Rosji do Ukrainy.

Kuzinow uciekł do Ukrainy z Rosji

Niepokojące są okoliczności śmierci Kuzminowa. Ukraińska Prawda podaje, że ciało zostało znalezione z obrażeniami postrzałowymi, sugerując możliwość morderstwa. Istnieje sugestia, że Kuzminow mógł żyć pod fałszywą tożsamością, co jeszcze bardziej komplikuje tę sprawę. Hiszpańska gazeta "La Informacion" informuje, że śledczy poszukują dwóch podejrzanych związanych z tą sprawą. Ci ludzie uciekli pojazdem, który później został znaleziony spalony w pobliskim mieście. Śledztwo prowadzone przez hiszpańskie organy ścigania próbuje rozwikłać tę zagadkę.

Nie wiadomo kto stoi za zabójstwem Kuzimanowa

Według portalu Tercera, Maksim Kuzminow nie był łatwym lokatorem. Jego zachowanie budziło skargi ze strony hiszpańskich sąsiadów,  istnieją sugestie, że mógł mieć problemy z alkoholem i narkotykami, co mogło przyczynić się do konfliktów w otoczeniu. Od października ubiegłego roku pilota zagrażało niebezpieczeństwo. Rosyjscy obrońcy praw człowieka z organizacji Gulagu.net donosili, że oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU otrzymali rozkaz eliminacji Kuzminowa. To sugeruje, że śmierć pilota może być wynikiem akcji skierowanej przeciwko niemu.

Maksim Kuzminow uciekł do Ukrainy w sierpniu zeszłego roku, będąc w przekonaniu, że znajdzie tam bezpieczne schronienie. Jego decyzja była częścią szerszego trendu, który zyskał na znaczeniu po przyjęciu przez Ukrainę ustawy dotyczącej żołnierzy rosyjskich przechodzących na stronę sił ukraińskich. Ustawa ta zapewniała takim osobom gwarancje bezpieczeństwa i wsparcie. Śmierć Maksima Kuzminowa w Hiszpanii rzuca cień tajemnicy na całą sytuację, wzbudzając pytania dotyczące okoliczności jego ucieczki i późniejszego losu. Dla mediów i organów ścigania pozostaje wiele pytań do wyjaśnienia w tej niezwykłej historii.

Źródło: Reuters, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju? Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju?

  Setki tysięcy mężczyzn w wieku poborowym opuściło Ukrainę od wybuchu wojny, unikając służby wojskowej - donosi portal Politico. Tymczasem malejące morale społeczeństwa ukraińskiego oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony Zachodu stawiają kraj w trudnej sytuacji.

 • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

  W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

 • Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film

  W internecie pojawił się film, na którym rosyjski żołnierz relacjonuje niecodzienne zdarzenie z pola walki w Ukrainie. Opowiada o pułapce, która zaskoczyła wielu jego towarzyszy – dzwonku do drzwi przymocowanym do drzewa w lesie. Według niego, to najgłupsza pułapka, z jaką się spotkali, która skończyła się tragicznie dla wielu żołnierzy.

 • Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film

  Ukraińska 25 Brygada powietrznodesantowa udostępniła nagranie, na którym rosyjski czołg przewożący na swoim pancerzu co najmniej 25 żołnierzy piechoty wpada na minę. Ten niecodzienny sposób transportu wojsk pokazuje nie tylko brawurę, ale i problemy logistyczne armii rosyjskiej.

 • Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie! Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie!

  W ostatnich tygodniach Rosja doświadcza serii ataków na swoje kluczowe obiekty naftowe. Według doniesień "Ukraińskiej Prawdy", precyzyjne uderzenia dronami w rafinerię w Kujbyszewie, obwód samarski, zagrażają bezpieczeństwu paliwowemu Rosji i wpływają na jego zdolności wojenne. Pomimo sprzeciwu USA Ukraina nadal niszczy rafinerie.

load more hold SHIFT key to load all load all