czwartek, 16 listopad 2023 15:34

Francja: Nakaz aresztowania wobec prezydenta Syrii!

Baszszar al-Asad nakaz aresztowania Baszszar al-Asad nakaz aresztowania facebook.com/Bashar.Al.Assad.page

Francuski sąd wydał bezprecedensowy nakaz aresztowania wobec prezydenta Syrii, Bashara al-Assada oraz trzech innych wysokich rangą urzędników, oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Decyzja ta podnosi znaczące pytania dotyczące międzynarodowej sprawiedliwości i po raz pierwszy kieruje nakaz aresztowania wobec głowy państwa za takie przestępstwa. Sprawa dotyczy użycia zakazanej broni chemicznej przeciwko cywilom w Syrii, a incydent ten miał miejsce w 2013 roku.

 

Bashar al-Assad miał wydać zgodę na użycie broni chemicznej

Oczekuje się, że Interpol wystosuje czerwone zawiadomienie, co oznaczać będzie międzynarodowe poszukiwanie Assada i pozostałych oskarżonych. To kroki skierowane ku sprawiedliwości i odpowiedzialności karnej za tragiczne wydarzenia sprzed dziesięciu lat. Sprawa została zgłoszona przez Syryjskie Centrum Mediów i Wolności Słowa, Inicjatywę Sprawiedliwości Społeczeństwa Otwartego oraz Archiwum Syryjskie w marcu 2021 roku. Obejmuje ona użycie broni chemicznej w mieście Douma i dystrykcie Wschodniej Ghouty, w wyniku którego śmierć poniosło ponad tysiąc osób.

Francja wydała nakaz aresztowania

Decyzję sądu określono jako historyczny precedens sądowy. Ofiary oraz ich rodziny widzą w niej krok na drodze do sprawiedliwości i pokoju w Syrii. Francja i inne kraje podejmują kroki w celu zebrania mocnych dowodów na odpowiedzialność za zbrodnie wojenne. Rząd syryjski, choć wielokrotnie oskarżany o zbrodnie wojenne, neguje używanie broni chemicznej. Władze syryjskie twierdzą, że celem są jedynie terroryści, a zarzuty w ich kierunku to element dezinformacji. Oczekuje się, że ta decyzja sądu francuskiego będzie miała dalekosiężne skutki dla przyszłości procesów dotyczących zbrodni wojennych i zwiększy nacisk na osiągnięcie sprawiedliwości wobec tych, którzy dopuszczają się przestępstw przeciwko ludzkości.

Decyzja francuskiego sądu o wydaniu nakazu aresztowania wobec prezydenta Syrii, Bashara al-Assada, jest kamieniem milowym w dążeniu do sprawiedliwości za zbrodnie przeciwko ludzkości. Choć rząd syryjski zdecydowanie zaprzecza używaniu broni chemicznej, ta historia otwiera drzwi do ponownego zbadania i odpowiedzialności za tragiczne wydarzenia sprzed dziesięciu lat. Świat patrzy z nadzieją na rozwój sytuacji i kroki, które podejmie społeczność międzynarodowa w walce o sprawiedliwość i pokoju w Syrii.

Źródło: CNN, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty

    Kolonializm był sposobem uzależniania krajów mniej rozwiniętych przez te o wiele lepiej rozwinięte, które będą tym słabiej rozwiniętym narzucać swoją lepszą pozycję i swoje własne zdanie. Później te słabsze kraje wykorzystywane były pod kątem ekonomicznym, gospodarczym, surowcowym, ale też i ludnościowym. Dużym przeskokiem było to, co działo się w drugiej połowie wieku XIX, czyli zakaz handlu ludźmi. Skoro nie można było ludzmi handlować to w zamian wykorzystywano ich do pracy i podczas konfliktów kolonialnych.

  • Tomaszów Mazowiecki: Policja zatrzymała Turka ściganego przez Interpol Tomaszów Mazowiecki: Policja zatrzymała Turka ściganego przez Interpol

    Policjanci z Tomaszowa Mazowieckiego, dokonali aresztowania 38-letniego obywatela Turcji, który od dwóch lat był ścigany przez międzynarodowe organy ścigania. Mężczyzna, poszukiwany czerwoną notą Interpolu, został zidentyfikowany dzięki współpracy polskich i tureckich służb. Podejrzany miał dokonać podwójnego zabójstwa w Stambule, na tle finansowych rozliczeń.

  • Mike Jeffries: Były prezes Abercrombie & Fitch aresztowany za handel ludźmi Mike Jeffries: Były prezes Abercrombie & Fitch aresztowany za handel ludźmi

    Mike Jeffries, były dyrektor generalny znanej marki modowej Abercrombie & Fitch, został aresztowany we wtorek pod zarzutami handlu ludźmi i prostytucji międzystanowej. Wraz z nim aresztowano jego partnera, Matthew Smitha, oraz trzeciego podejrzanego, Jamesa Jacobsona. Śledztwo prowadzone przez FBI i prokuraturę obejmuje działalność trwającą od 2008 do 2015 roku.

  • Francja: Powstał nowy rząd! Francja: Powstał nowy rząd!

    Francja zakończyła polityczny impas, który trwał dwa miesiące, ogłaszając nowy skład rządu. Prezydent Emmanuel Macron zatwierdził propozycje premiera Michela Barniera dotyczące obsady kluczowych stanowisk ministerialnych. Nowy gabinet to kombinacja doświadczonych ministrów oraz nowych twarzy, a pierwsze posiedzenie ma się odbyć już w najbliższy poniedziałek.

  • Francja: Atak na synagogę, aresztowano podejrzanego Francja: Atak na synagogę, aresztowano podejrzanego

    W sobotę francuskie służby aresztowały mężczyznę podejrzanego o wywołanie pożarów i eksplozji w pobliżu synagogi w kurorcie La Grande-Motte na południu Francji. Minister Spraw Wewnętrznych Gérald Darmanin potwierdził, że podejrzany został zatrzymany, a policja wykazała się "wielkim profesjonalizmem".

load more hold SHIFT key to load all load all