Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
czwartek, 16 listopad 2023 15:34

Francja: Nakaz aresztowania wobec prezydenta Syrii!

Baszszar al-Asad nakaz aresztowania Baszszar al-Asad nakaz aresztowania facebook.com/Bashar.Al.Assad.page

Francuski sąd wydał bezprecedensowy nakaz aresztowania wobec prezydenta Syrii, Bashara al-Assada oraz trzech innych wysokich rangą urzędników, oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Decyzja ta podnosi znaczące pytania dotyczące międzynarodowej sprawiedliwości i po raz pierwszy kieruje nakaz aresztowania wobec głowy państwa za takie przestępstwa. Sprawa dotyczy użycia zakazanej broni chemicznej przeciwko cywilom w Syrii, a incydent ten miał miejsce w 2013 roku.

 

Bashar al-Assad miał wydać zgodę na użycie broni chemicznej

Oczekuje się, że Interpol wystosuje czerwone zawiadomienie, co oznaczać będzie międzynarodowe poszukiwanie Assada i pozostałych oskarżonych. To kroki skierowane ku sprawiedliwości i odpowiedzialności karnej za tragiczne wydarzenia sprzed dziesięciu lat. Sprawa została zgłoszona przez Syryjskie Centrum Mediów i Wolności Słowa, Inicjatywę Sprawiedliwości Społeczeństwa Otwartego oraz Archiwum Syryjskie w marcu 2021 roku. Obejmuje ona użycie broni chemicznej w mieście Douma i dystrykcie Wschodniej Ghouty, w wyniku którego śmierć poniosło ponad tysiąc osób.

Francja wydała nakaz aresztowania

Decyzję sądu określono jako historyczny precedens sądowy. Ofiary oraz ich rodziny widzą w niej krok na drodze do sprawiedliwości i pokoju w Syrii. Francja i inne kraje podejmują kroki w celu zebrania mocnych dowodów na odpowiedzialność za zbrodnie wojenne. Rząd syryjski, choć wielokrotnie oskarżany o zbrodnie wojenne, neguje używanie broni chemicznej. Władze syryjskie twierdzą, że celem są jedynie terroryści, a zarzuty w ich kierunku to element dezinformacji. Oczekuje się, że ta decyzja sądu francuskiego będzie miała dalekosiężne skutki dla przyszłości procesów dotyczących zbrodni wojennych i zwiększy nacisk na osiągnięcie sprawiedliwości wobec tych, którzy dopuszczają się przestępstw przeciwko ludzkości.

Decyzja francuskiego sądu o wydaniu nakazu aresztowania wobec prezydenta Syrii, Bashara al-Assada, jest kamieniem milowym w dążeniu do sprawiedliwości za zbrodnie przeciwko ludzkości. Choć rząd syryjski zdecydowanie zaprzecza używaniu broni chemicznej, ta historia otwiera drzwi do ponownego zbadania i odpowiedzialności za tragiczne wydarzenia sprzed dziesięciu lat. Świat patrzy z nadzieją na rozwój sytuacji i kroki, które podejmie społeczność międzynarodowa w walce o sprawiedliwość i pokoju w Syrii.

Źródło: CNN, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Francja: Wyrok sądowy po dekapitacji skoczka Nicolasa Galy'a Francja: Wyrok sądowy po dekapitacji skoczka Nicolasa Galy'a

  Lipiec 2018 roku na zawsze zapisał się w pamięci jako miesiąc tragicznego wypadku nad południową Francją. Doświadczony skoczek spadochronowy, 40-letni Nicolas Galy, stracił życie w dramatycznych okolicznościach. Wypadkowi towarzyszył cios skrzydła samolotu, który odciął mu głowę. Teraz, po długotrwałym procesie sądowym, wydano wyrok dla pilota odpowiedzialnego za tę tragedię.

 • Ukraina, Chersoń: Rosjanie zaatakowali samochód, ranne niemowlę! Ukraina, Chersoń: Rosjanie zaatakowali samochód, ranne niemowlę!

  W okolicy Chersonia, rodzina, która wracała od lekarza, padła ofiarą ostrzału rosyjskiej artylerii. Po tragicznym zdarzeniu, samochód, którym podróżowała, stanął w płomieniach, a 64-letni kierowca zginął na miejscu. 36-letnia matka i dwumiesięczna dziewczynka zostały ranne. Szef MSW Ihor Kłymenko poinformował o dramatycznym incydencie, podkreślając brutalność sytuacji, którą udokumentowano nagraniem z transportu niemowlęcia do szpitala.

 • Francja: Potężne powodzie w Pas-de-Calais Francja: Potężne powodzie w Pas-de-Calais

  Po intensywnych opadach deszczu sytuacja powodziowa we francuskim departamencie Pas-de-Calais pogorszyła się, stawiając przed miejscowymi władzami wyzwania związane z ochroną mieszkańców i infrastruktury. Od początku tygodnia, po przejściu orkanów Ciaran i Domingos, obszary te borykają się z poważnymi powodziami, które doprowadziły do zalania domów, zamknięcia dróg i tragicznej śmierci jednej osoby.

 • ONZ: Zarówno Izrael, jak i Hamas dokonały zbrodni wojennych! ONZ: Zarówno Izrael, jak i Hamas dokonały zbrodni wojennych!

  W ostatnich tygodniach napięcia między Izraelem a Hamasem, zbrojną palestyńską organizacją kontrolującą Strefę Gazy, osiągnęły szczyt. Szef praw człowieka ONZ, Volker Türk, stwierdził, że obie strony dopuściły się zbrodni wojennych. Eskalacja konfliktu spowodowała ucieczkę tysięcy Palestyńczyków na południe w obliczu izraelskiej ofensywy. Wszystko to ma miejsce w kontekście trwającej od dawna okupacji tych terytoriów, co sprawia, że obecna sytuacja jest najniebezpieczniejsza od dziesięcioleci.

 • Ukraina, Wołnowacha: Rosyjscy żołnierze brutalnie zamordowali całą rodzinę! Ukraina, Wołnowacha: Rosyjscy żołnierze brutalnie zamordowali całą rodzinę!

  W miasteczku Wołnowacha, leżącym na wschodniej Ukrainie, inwazja rosyjska pozostawiła za sobą tragiczne wydarzenie. Dziewięcioosobowa rodzina, w tym dwójka małych dzieci, została odnaleziona martwa w swoim domu. Padli oni ofiarą przemocy, która wywołała oburzenie w całym kraju.

load more hold SHIFT key to load all load all