środa, 10 styczeń 2024 15:40

Ekwador: Kryzys po ucieczce z więzienia przywódcy gangu

kryzys w Ekwadorze kryzys w Ekwadorze fot. pixabay

W kraju andyjskim Ekwadorze narasta kryzys bezpieczeństwa po ataku na studio telewizyjne. Zamaskowani bandyci włamali się do telewizji publicznej TC, grożąc personelowi podczas transmisji na żywo.. Atak ten jest jednym z wielu aktów przemocy, które nawiedziły kraj od ogłoszenia 60-dniowego stanu wyjątkowego. Prezydent Ekwadoru, Daniel Noboa, nakazał "neutralizowanie" gangów przestępczych, podkreślając istnienie "wewnętrznego konfliktu zbrojnego".

 

Kryzys w Ekwadorze

Stan wyjątkowy ogłoszono po zniknięciu z celi więziennej przywódcy gangu Choneros, Adolfa Macías Villamar, znanego jako Fito. Atak na studio telewizyjne w Guayaquil wydaje się być związany z tą ucieczką. Prezydent Noboa mobilizuje siły zbrojne do operacji wojskowych przeciwko przestępczości zorganizowanej. Stany Zjednoczone zapewniają pomoc, potępiając bezczelne ataki.

Ekwador w obliczu wzrostu przemocy

Ekwador, znany jako jeden z największych eksporterów bananów, doświadcza gwałtownego wzrostu przemocy związanej z walkami między kartelami narkotykowymi. Zainicjowany stan wyjątkowy ma na celu przywrócenie porządku w więzieniach i powstrzymanie aktów przemocy. W mieście Guayaquil doszło do zamieszek, a atak na stację telewizyjną wywołał falę szoku i chaosu w kraju.

Walka z gangami przestępczymi

Prezydent Noboa wymienia 22 gangi, w tym Choneros, w dekrecie o stanie wyjątkowym. Siły bezpieczeństwa starają się przywrócić porządek w więzieniach, gdzie wybuchły zamieszki. Kryzys bezpieczeństwa zaniepokoił również sąsiednie Peru, które zdecydowało o rozmieszczeniu sił policyjnych na granicy, by zapobiec przeniesieniu się zamieszek. Mieszkańcy Ekwadoru, zwłaszcza w Quito i Cuenca, doświadczają stanu chaosu i nerwowości. Atak na stację telewizyjną stawia kraj w trudnej sytuacji, zadając pytania o poziom bezpieczeństwa i stabilności. Prezydent Noboa apeluje o jedność i działania przeciwko przestępczości zorganizowanej, określając sytuację jako "wewnętrzny konflikt zbrojny".

W obliczu narastającego zagrożenia, Ekwador staje przed wyzwaniem przywrócenia porządku i zabezpieczenia bezpieczeństwa obywateli. W obliczu narastającego zagrożenia, Ekwador musi podjąć stanowcze kroki w celu przywrócenia porządku i bezpieczeństwa obywateli. Atak na studio telewizyjne to tylko jedno z wielu zdarzeń, które wprowadziły kraj w stan chaosu. Prezydent Noboa apeluje do jedności społeczeństwa, podkreślając konieczność zwalczania przestępczości zorganizowanej.

Źródło: BBC, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Bangladesz i Indie: Tragiczne powodzie, miliony poszkodowanych Bangladesz i Indie: Tragiczne powodzie, miliony poszkodowanych

    Po intensywnych opadach deszczu, które nawiedziły Bangladesz i północno-wschodnią część Indii, lokalne rzeki przekroczyły swoje niebezpieczne poziomy, powodując powodzie, które dotknęły miliony ludzi. Skutki żywiołu są tragiczne - tysiące domów zostało zalanych, a mieszkańcy szukają schronienia na dachach swoich domów.

  • NIK: (Nie)sprawni żołnierze, czyli smutna polska rzeczywistość. Wojsko oblało egzamin z WF-u NIK: (Nie)sprawni żołnierze, czyli smutna polska rzeczywistość. Wojsko oblało egzamin z WF-u

    Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) nie wywiązuje się z obowiązków związanych z wychowaniem fizycznym, współzawodnictwem sportowym oraz obozami kondycyjno-szkoleniowymi. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) stwierdziła, że w latach 2020–2022 w wielu jednostkach wojskowych żołnierzom nie zapewniono odpowiednich warunków do treningów fizycznych, w tym porannego rozruchu, i wymaganej liczby godzin zajęć z wychowania fizycznego. Często zajęcia prowadzili niekwalifikowani instruktorzy.

  • Wojsko: Armia może przejąć Twoje auto - zasady, rekompensata i modele Wojsko: Armia może przejąć Twoje auto - zasady, rekompensata i modele

    Ostatnio natrafiłem w X na wezwanie przeznaczenia rzeczy ruchomej na Armię Polska w razie mobilizacji wojskowej. Wię czas podsumowac temat. Przypomnijmy, że Sejm RP przyjął w ekspresowym tempie nową ustawę o obronie Ojczyzny. Dokument, który wszedł w życie już 23 kwietnia 2022, dotyczy między innymi możliwości rekwirowania prywatnych pojazdów na potrzeby wojska. Jest to temat, który w ostatnim czasie wzbudzał szczególne zainteresowanie wśród właścicieli aut terenowych i SUV-ów.

  • Haiti: Władze w kraju próbują przejąć gangi Haiti: Władze w kraju próbują przejąć gangi

    W niedzielę rząd Haiti ogłosił stan wyjątkowy po wtargnięciu uzbrojonych gangów do głównego więzienia w Port-au-Prince. Co najmniej 12 osób zginęło, a ponad 3700 więźniów uciekło z więzienia. Przywódcy gangów dążą do dymisji premiera Ariela Henry’ego, który wyjechał za granicę. Grupy gangów kontrolują już około 80% stolicy Haiti, Port-au-Prince.

  • Niemcy: Wyciekła rozmowa wojskowych o Ukrainie Niemcy: Wyciekła rozmowa wojskowych o Ukrainie

    Niemieckie władze zapowiadają dochodzenie po nagraniu rozmowy najwyższych rangą oficerów na temat strategii wojennej wobec Ukrainy, które wyciekło do opinii publicznej. Rozmowa, opublikowana przez szefową rosyjskiego kanału RT Margaritę Simonyan, wzbudziła wiele kontrowersji.

load more hold SHIFT key to load all load all