Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 22 marzec 2023 15:13

Afganistan i Pakistan: Trzęsienie ziemi, są ranni i zabici

trzęsienie ziemi Afganistan Pakistan trzęsienie ziemi Afganistan Pakistan pixabay

Jak dotąd potwierdzono co najmniej 13 ofiar śmiertelnych, gdy trzęsienie o sile 6,5 stopnia zmusiło mieszkańców do ucieczki z domów w miastach na północy Afganistanu i Pakistanu, powodując zniszczenia budynków i lawiny gruzu. Bilans ofiar silnego trzęsienia ziemi może być znacznie wyższy.

 

Afganistan i Pakistan dotknięte silnym trzęsieniem ziemi

Według doniesień United States Geological Survey epicentrum trzęsienia ziemi zarejestrowano 40 kilometrów na południowy wschód od afgańskiego miasta Jurm w górach Hindukusz. W wyniku trzęsienia ziemi zginęły co najmniej 4 osoby, a 70 innych zostało rannych, jak wynika z informacji przekazanych przez Sharafata Zamana Amara, rzecznika Ministerstwa Zdrowia Publicznego Afganistanu. Jednak liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, gdy zespoły poszukiwawczo-ratownicze dotrą do kolejnych wiosek dotkniętych katastrofą. Część dystryktów dotkniętych trzęsieniem ziemi jest bardzo odległa i nie ma tam zasięgu telefonów komórkowych.

Skutki trzęsienia ziemi w Pakistanie

W Pakistanie zginęło co najmniej dziewięć osób - w tym dwójka dzieci - w wyniku zawalenia się domów i innych budynków w prowincji Khyber Pakhtunkhwa. Dane te podaje agencja zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Co najmniej 44 osoby zostały ranne. Noor Wali, kierowca w dystrykcie Lower Dir, powiedział, że jadł w restauracji, gdy zaczęły się wstrząsy. "Jedna ze ścian restauracji runęła, uciekliśmy, by ratować życie. Ludzie krzyczeli" - powiedział. "Byłem blisko góry, czułem, że cała góra zsunie się na nas, ludzie wołali do Allaha".

Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Rosja: Ogromne trzęsienie ziemi na Kamczatce - 7 w skali Richtera! Rosja: Ogromne trzęsienie ziemi na Kamczatce - 7 w skali Richtera!

  Wschodnią Rosję nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Jego epicentrum znajdowało się u wybrzeży Kamczatki. Warto dodać, że rejon ten należy do tak zwanego Pacyficznego Pierścienia Ognia, który jest obszarem, na którym wyjątkowo często dochodzi zjawisk tego typu. Niemniej jednak, trzęsienie ziemi miało siłę prawie 7 w skali Richtera. 

 • Turcja: Kolejne mocne trzęsienie ziemi niedaleko miejscowości Antakya! Turcja: Kolejne mocne trzęsienie ziemi niedaleko miejscowości Antakya!

  Kiedy 6 lutego Turcja i Syria zostały nawiedzone przez ogromne trzęsienie ziemi, które pochłonęło tysiące ludzkich istnień, wydawało się, że kraje mogą skupić się na odbudowie i pomocy dla poszkodowanych. Niestety, 20 lutego ziemia ponownie zastrzęsła się niedaleko granicy Turcji i Syrii. Po raz kolejny doszło do zawalenia się budynków, a setki ludzi zostało rannych.

 • Turcja: 10-dniowy noworodek oraz jego mama uratowani po 92 godzinach Turcja: 10-dniowy noworodek oraz jego mama uratowani po 92 godzinach

  Poniedziałkowe trzęsienie ziemi w Turcji okazało się największą katastrofą tego typu od blisko 100 lat. Według wstępnych informacji z piątku zginęło ponad 22 tysiące ludzi z czego aż 18 tysięcy w samej Turcji. Liczba ofiar niestety stale rośnie, ponieważ każdego dnia odnajdywane są tysiące szczątków pod gruzami zawalonych budynków. Na szczęście nadal udaje się wyciągnąć spod gruzów żywe osoby, które cudem wytrzymują już prawie 5 dobę bez jedzenie, picia i w skrajnie niskich jak na Bliski Wschód temperaturach.

 • Turcja i Syria: Wielkie trzęsienie ziemi! Bardzo dużo ofiar! Turcja i Syria: Wielkie trzęsienie ziemi! Bardzo dużo ofiar!

  Epicentrum trzęsienia ziemi o sile 7,9 w skali Richtera znajdowało się 23 kilometry na wschód od prowincji Gaziantep w południowej Turcji, na głębokości 24,1 kilometrów. Skutki potężnych wstrząsów dotknęły zarówno Turcję jak i Syrię. Na ten moment wiadomo o co najmniej 2000 zabitych i ponad 10000 osób rannych, jednakże dane cały czas się zmieniają.

 • Afganistan: Czy ten kraj czeka w tym roku całkowity brak prądu? Afganistan: Czy ten kraj czeka w tym roku całkowity brak prądu?

  Przejęcie Afganistanu przez Talibów to temat, którym światowe media żyły przez ostatnie dwa miesiące, ze względu na spektakularną ewakuację wojsk amerykańskich. Co prawda Amerykanie zostawili w Afganistanie całą masę najlepszego sprzętu wojskowego, jednakże blackhawki nie rozwiążą problemów natury ekonomicznej, z którymi zaczęli mierzyć się teraz Talibowie. W ciągu najbliższych miesięcy Afganistanowi grożą duże przerwy w dostawie energii elektrycznej. Czym jest to spowodowane?

 • Marsa Alam: W Egipcie zatonęła łódź z polskimi nurkami na pokładzie!
  Marsa Alam: W Egipcie zatonęła łódź z polskimi nurkami na pokładzie!

  W środę rano na Morzu Czerwonym zatonęła łódź, na pokładzie której znajdowało się ponad 20 Polaków i egipska załoga. Szczęśliwie, wszyscy zostali ewakuowani i przeżyli. Członkowie pechowego rejsu donoszą, że chciano ich oszukać w związku z odszkodowaniem za wypadek na morzu.

  Napisano piątek, 09 czerwiec 2023 14:20
 • USA: Szczątki Madeline Kingsbury odnalezione?
  USA: Szczątki Madeline Kingsbury odnalezione?

  Zidentyfikowane w tym tygodniu szczątki ludzkie znalezione na południowo-wschodnim obszarze stanu Minnesota należą do Madeline Kingsbury, matki, która po raz ostatni była widziana żywa 31 marca, jak potwierdziła policja w czwartek. Prawdopodobnie do jej śmierci przyczynił się ojciec jej dzieci.

  Napisano piątek, 09 czerwiec 2023 14:10
 • Kanada: Ogromne pożary powodują smog m.in. w Nowym Jorku!
  Kanada: Ogromne pożary powodują smog m.in. w Nowym Jorku!

  Miliony ludzi w Ameryce Północnej zostały poinformowane o konieczności noszenia masek N95 na zewnątrz ze względu na słabą jakość powietrza spowodowaną intensywnymi pożarami w Kanadzie. Nowy Jork rozpocznie dystrybucję darmowych masek w czwartek. Kanada zaleca noszenie masek osobom, które nie mogą pozostać wewnątrz pomieszczeń.

  Napisano czwartek, 08 czerwiec 2023 13:45
 • Watykan: Papież Franciszek już po operacji!
  Watykan: Papież Franciszek już po operacji!

  Watykan  poinformował, że papież Franciszek przeszedł operację jamy brzusznej i aktualnie przebywa w szpitalu Gemelli. Lekarze poinformowali, że Franciszek będzie mógł wrócić do pełnienia swoich obowiązków po okresie rekonwalescencji, który potrwa kilkanaście dni.

  Napisano czwartek, 08 czerwiec 2023 13:37
 • Annecy: Atak nożownika we Francji!
  Annecy: Atak nożownika we Francji!

  W wyniku ataku nożownika w Annecy we francuskich Alpach, zostały ranne cztery osoby. Napastnik został zatrzymany. Policja informuje, że ucierpiała czwórka dzieci i jedna osoba dorosła. Dwie osoby mają być w stanie krytycznym. Na miejsce zdarzenia udaje się premier Francji i szef MSW.

  Napisano czwartek, 08 czerwiec 2023 12:55
 • USA, Richmond: Strzelanina podczas zakończenia roku szkolnego!
  USA, Richmond: Strzelanina podczas zakończenia roku szkolnego!

  W miejscowości Richmond w stanie Wirginia doszło do strzelaniny pod ceremonii zakończenia roku szkolnego. Setki ludzi stały przed miejscem imprezy, gdy napastnik otworzył ogień. Wybuchła panika - kilka osób, które uciekało przed strzelcem zostało rannych.

  Napisano środa, 07 czerwiec 2023 11:36
 • USA, Wirginia: Katastrofa prywatnego samolotu!
  USA, Wirginia: Katastrofa prywatnego samolotu!

  Na pokładzie Cessny Citation, która rozbiła się w silnie zalesionym obszarze koło Waynesboro w stanie Wirginia, był pilot i trzech pasażerów - poinformowała Federalna Administracja Lotnictwa w poniedziałek. Żadna z osób nie przeżyła wypadku.

  Napisano wtorek, 06 czerwiec 2023 13:45
 • Indie: Trwa śledztwo po piątkowej katastrofie kolejowej!
  Indie: Trwa śledztwo po piątkowej katastrofie kolejowej!

  Ministerstwo kolei Indii zaleciło, aby najważniejsza agencja detektywistyczna kraju zbadała tragiczny wypadek, w którym zginęło 275 osób. Decyzję tę ogłosił minister kolei Ashwini Vaishnaw, ale nie podał więcej szczegółów. O swoich traumach związanych z wypadkiem opowiadały osoby ranne i rodziny zmarłych.

  Napisano poniedziałek, 05 czerwiec 2023 15:29
 • Australia: Kathleen Folbigg uwolniona po 20 latach z więzienia!
  Australia: Kathleen Folbigg uwolniona po 20 latach z więzienia!

  Kathleen Folbigg spędziła dwadzieścia lat w więzieniu za zamordowanie swoich czworga dzieci. Hiszpańska naukowczyni odkryła jednak prawdę i przyczyniła się do odkrycia “największej niesprawiedliwości Hiszpanii”. Niesłusznie skazana kobieta po dwóch dekadach wyszła na wolność.

  Napisano poniedziałek, 05 czerwiec 2023 15:22
 • Meksyk: Odnaleziono 45 toreb z ludzkimi szczątkami!
  Meksyk: Odnaleziono 45 toreb z ludzkimi szczątkami!

  Czterdzieści pięć worków zawierających szczątki ludzkie, których cechy odpowiadają siedmiu zaginionym pracownikom call center, zostało odkrytych w wąwozie na przedmieściach Guadalajary, według prokuratury stanowej w Jalisco. Nie potwierdzono na razie kto znajduje się w workach.

  Napisano piątek, 02 czerwiec 2023 16:18
 • Włochy: Odnaleziono ciało zaginionej Giulii Tramontano
  Włochy: Odnaleziono ciało zaginionej Giulii Tramontano

  Młoda kobieta zaginęła w niedzielę 28 maja. Giulia była w 7 miesiącu ciąży. O jej zaginięciu policję zawiadomił jej chłopak. Po kilku dniach odnaleziono jej ciało, a jej partner przyznał się do zabójstwa. Prawdopodobnym motywem morderstwa miało być odkrycie przez kobietę zdrady jej partnera.

  Napisano czwartek, 01 czerwiec 2023 11:59
 • Anglia, Bournemouth: Dwie osoby zginęły w pobliżu plaży
  Anglia, Bournemouth: Dwie osoby zginęły w pobliżu plaży

  12-letnia dziewczynka i 17-letni chłopak zmarli po wyciągnięciu ich z morza przy molo w Bournemouth. Osiem innych osób zostało rannych, po incydencie, o którym służby ratownicze zostały powiadomione o godzinie 16:32 w środę. Policja nie zdradza co się wydarzyło.

  Napisano czwartek, 01 czerwiec 2023 11:30
 • NASA: Pierwsze oficjalne spotkanie w sprawie UFO
  NASA: Pierwsze oficjalne spotkanie w sprawie UFO

  NASA będzie prowadzić historyczne publiczne spotkanie na temat UFO w tym tygodniu, a całość można obejrzeć na żywo online podczas bezpłatnej transmisji internetowej. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie, w którym mogą uczestniczyć zainteresowani ludzie z całego świata.

  Napisano środa, 31 maj 2023 13:44
 • Hollywood: Strzelanina na deptaku
  Hollywood: Strzelanina na deptaku

  Dziewięć osób, w tym roczne dziecko, zostało rannych podczas starcia między dwoma gangami w poniedziałkowy wieczór w pobliżu ruchliwej plaży w Hollywood na Florydzie, jak poinformowali miejscowi urzędnicy. Wciąż nie znaleziono wszystkich sprawców.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 15:40
 • Australia: Nurek zaatakowany przez krokodyla!
  Australia: Nurek zaatakowany przez krokodyla!

  Mężczyzna z Australii został ugryziony w głowę przez krokodyla podczas snorkelingu na morzu u północno-wschodniego wybrzeża Queensland. Co niezwykłe, udało mu się uciec przed nietypowym atakiem  rozwierając własnymi rękami szczękę krokodyla.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 15:31