środa, 22 marzec 2023 15:13

Afganistan i Pakistan: Trzęsienie ziemi, są ranni i zabici

trzęsienie ziemi Afganistan Pakistan trzęsienie ziemi Afganistan Pakistan pixabay

Jak dotąd potwierdzono co najmniej 13 ofiar śmiertelnych, gdy trzęsienie o sile 6,5 stopnia zmusiło mieszkańców do ucieczki z domów w miastach na północy Afganistanu i Pakistanu, powodując zniszczenia budynków i lawiny gruzu. Bilans ofiar silnego trzęsienia ziemi może być znacznie wyższy.

 

Afganistan i Pakistan dotknięte silnym trzęsieniem ziemi

Według doniesień United States Geological Survey epicentrum trzęsienia ziemi zarejestrowano 40 kilometrów na południowy wschód od afgańskiego miasta Jurm w górach Hindukusz. W wyniku trzęsienia ziemi zginęły co najmniej 4 osoby, a 70 innych zostało rannych, jak wynika z informacji przekazanych przez Sharafata Zamana Amara, rzecznika Ministerstwa Zdrowia Publicznego Afganistanu. Jednak liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, gdy zespoły poszukiwawczo-ratownicze dotrą do kolejnych wiosek dotkniętych katastrofą. Część dystryktów dotkniętych trzęsieniem ziemi jest bardzo odległa i nie ma tam zasięgu telefonów komórkowych.

Skutki trzęsienia ziemi w Pakistanie

W Pakistanie zginęło co najmniej dziewięć osób - w tym dwójka dzieci - w wyniku zawalenia się domów i innych budynków w prowincji Khyber Pakhtunkhwa. Dane te podaje agencja zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Co najmniej 44 osoby zostały ranne. Noor Wali, kierowca w dystrykcie Lower Dir, powiedział, że jadł w restauracji, gdy zaczęły się wstrząsy. "Jedna ze ścian restauracji runęła, uciekliśmy, by ratować życie. Ludzie krzyczeli" - powiedział. "Byłem blisko góry, czułem, że cała góra zsunie się na nas, ludzie wołali do Allaha".

Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Nowy Jork: Dlaczego trzęsienie ziemi było tak mocne? Nowy Jork: Dlaczego trzęsienie ziemi było tak mocne?

  Piątkowe poranne trzęsienie ziemi było wyczuwalne od Nowego Jorku aż po Waszyngton. Winne są starożytne linie uskoków i skały macierzyste, które przenosiły wstrząs.

 • Nowy Jork: Niespotykane trzęsienie ziemi Nowy Jork: Niespotykane trzęsienie ziemi

  Nowy Jork, miasto nieustannie pulsujące życiem, zostało zaskoczone przez nietypowe zjawisko natury. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,8 w skali Richtera wywołało zaniepokojenie wśród mieszkańców i skłoniło władze do podjęcia niezbędnych środków ostrożności. Epicentrum wstrząsów zlokalizowane było w pobliżu Libanu w stanie New Jersey, lecz jego skutki odczuwalne były aż na ulicach Nowego Jorku.

 • Tajwan: Trzęsienie ziemi - relacja świadków Tajwan: Trzęsienie ziemi - relacja świadków

  Wczesnym rankiem, kiedy mieszkańcy tajwańskiego miasta Hualien wciąż spali, nagle zostali wyrwani ze snu przez drgania ziemi. Wstrząs o magnitudzie 7,4 był najsilniejszym trzęsieniem, jakie nawiedziło Tajwan od 25 lat, zabijając dziewięć osób i raniąc ponad tysiąc.

 • Pakistan: Niespodziewane śnieżyce w kraju Pakistan: Niespodziewane śnieżyce w kraju

  Tragedia na skutek marznącego deszczu i niespodziewanych opadów śniegu ogarnęła w weekend odległe rejony Pakistanu, pozostawiając za sobą co najmniej 35 ofiar śmiertelnych i dziesiątki rannych. Władze ds. zarządzania klęskami żywiołowymi potwierdziły, że wśród ofiar śmiertelnych znajduje się dwudziestu dwoje dzieci, wielu z nich zginęło pod gruzami w wyniku osunięć ziemi, które zniszczyły ich domy.

 • Filipiny: 3-letnie dziecko uratowane po 60 godzinach od zejścia osuwiska Filipiny: 3-letnie dziecko uratowane po 60 godzinach od zejścia osuwiska

  Sześćdziesiąt godzin po tragicznym osunięciu się ziemi, w którym zginęło 28 osób, pojawiło się światełko nadziei. Na południowych Filipinach, w prowincji Davao de Oro, ratownicy uratowali trzyletnią dziewczynkę z osuwiska. To wydarzenie stało się symbolem nadziei w obliczu tragedii.

load more hold SHIFT key to load all load all