wtorek, 23 styczeń 2024 11:31

Chiny: Silne trzęsienie ziemi w regionie Xinjiang

 trzęsienie ziemi Chiny trzęsienie ziemi Chiny fot. pixabay

Wtorek nad ranem przyniósł niebezpieczne wstrząsy ziemi w zachodnich Chinach, w słabo zaludnionym regionie Xinjiang. Trzęsienie o magnitudzie 7,1 st. pozostawiło po sobie zniszczone domy, rannych oraz wyzwania dla służb ratunkowych. Incydent miał miejscw w rejonie, gdzie głównie zamieszkują Ujgurzy, mniejszość etniczna, już wcześniej dotknięta brutalną polityką asymilacji.

 

Dramatyczne skutki wstrząsów w Chinach

Według wstępnych informacji chińskich władz, 120 domów legło w gruzach, a sześć osób odniosło obrażenia w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,1 st. Zespół Chińskiego Centrum ds. Trzęsień Ziemi odnotował także serię wtórnych wstrząsów, z najsilniejszym o magnitudzie 5,3 st. Epicentrum wydarzeń zlokalizowano w rejonie Uchturpan, w prefekturze Aksu. Niszczące wstrząsy spowodowały uszkodzenia linii energetycznych, jednak szybko przywrócono dostawy prądu. Kursowanie pociągów zostało na krótko wstrzymane, a akcję ratowniczo-poszukiwawczą utrudniają nie tylko zniszczenia, ale także ekstremalne mrozy dochodzące do minus 18 stopni Celsjusza. To dodatkowe wyzwanie dla służb ratunkowych, które muszą działać w skrajnych warunkach atmosferycznych.

Sejsmiczna aktywność w górach Tien Szan

Według Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS), epicentrum trzęsienia ziemi znajduje się w sejsmicznie aktywnym pasmie gór Tien Szan. To obszar, gdzie w przeszłości odnotowywano różne zdarzenia sejsmiczne, jednak obecne trzęsienie ma szczególne znaczenie, ze względu na jego magnitudę i wpływ na społeczność Xinjiang. Rejon Xinjiang, zamieszkany głównie przez Ujgurów, stanowi miejscowość, w której władze chińskie prowadzą kontrowersyjną politykę przymusowej asymilacji. Muzułmańska mniejszość etniczna w Chinach, w tym Ujgurzy, doświadcza restrykcyjnych działań, co dodatkowo komplikuje sytuację w obliczu naturalnych katastrof.

Trzęsienie ziemi w Xinjiang to kolejne wyzwanie dla społeczności już dotkniętej trudnościami. Zniszczenia, ranni i działania służb ratunkowych stawiają przed chińskimi władzami oraz lokalnymi mieszkańcami ogromne wyzwania. W cieniu polityki asymilacji, rejon Xinjiang potrzebuje nie tylko wsparcia humanitarnego, lecz także refleksji nad obecną sytuacją społeczną.

Źródło: PAP, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

load more hold SHIFT key to load all load all