wtorek, 21 marzec 2023 18:58

Francja: Protesty przybierają na sile, doszło do starcia z policją w rafinerii

Francja protesty Francja protesty pixabay

We Francji odbywają się protesty przeciwko reformie emerytalnej, które prowadzą do starć między demonstrantami a policją, używającą gazów łzawiących. Trzej policjanci zostali ciężko ranni w starciach w rafinerii Fos-sur-Mer, a demonstranci zablokowali dostęp do elektrowni atomowej Bugey.

 

Co dzieje się we Francji?

Mimo trwających już trzy tygodnie protestów, związkowcy zapowiedzieli, że nie zamierzają ich przerwać, a agencja AFP poinformowała, że prezydent Emmanuel Macron nie planuje rozwiązania parlamentu ani dokonywania zmian w rządzie. We wtorek doszło do starć z policją w rafinerii Fos-sur-Mer na południu Francji, niedaleko Marsylii. Francuskie media relacjonują, że protestujący rzucali "przedmiotami" w kierunku policjantów, jednak nie podano, jakimi dokładnie. W odpowiedzi policjanci użyli pocisków z gazem łzawiącym. Departament policji w Marsylii potwierdził, że trzech funkcjonariuszy zostało "poważnie rannych".

Jak wygląda sytuacja z protestami we Francji?

Wtorkowe protesty przeciwko reformie emerytalnej we Francji doprowadziły do blokady dostępu do elektrowni atomowej Bugey we wschodniej części kraju przez ok. 300-400 związkowców, jak informuje telewizja BFM TV. Sekretarz związku zawodowego CGT, Christophe Paul, przekazał, że protestujący przepuszczają jedynie personel dyżurny, który zajmuje się bezpieczeństwem.

Źródło:: TVN 24, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty

    Kolonializm był sposobem uzależniania krajów mniej rozwiniętych przez te o wiele lepiej rozwinięte, które będą tym słabiej rozwiniętym narzucać swoją lepszą pozycję i swoje własne zdanie. Później te słabsze kraje wykorzystywane były pod kątem ekonomicznym, gospodarczym, surowcowym, ale też i ludnościowym. Dużym przeskokiem było to, co działo się w drugiej połowie wieku XIX, czyli zakaz handlu ludźmi. Skoro nie można było ludzmi handlować to w zamian wykorzystywano ich do pracy i podczas konfliktów kolonialnych.

  • Mike Jeffries: Były prezes Abercrombie & Fitch aresztowany za handel ludźmi Mike Jeffries: Były prezes Abercrombie & Fitch aresztowany za handel ludźmi

    Mike Jeffries, były dyrektor generalny znanej marki modowej Abercrombie & Fitch, został aresztowany we wtorek pod zarzutami handlu ludźmi i prostytucji międzystanowej. Wraz z nim aresztowano jego partnera, Matthew Smitha, oraz trzeciego podejrzanego, Jamesa Jacobsona. Śledztwo prowadzone przez FBI i prokuraturę obejmuje działalność trwającą od 2008 do 2015 roku.

  • Francja: Powstał nowy rząd! Francja: Powstał nowy rząd!

    Francja zakończyła polityczny impas, który trwał dwa miesiące, ogłaszając nowy skład rządu. Prezydent Emmanuel Macron zatwierdził propozycje premiera Michela Barniera dotyczące obsady kluczowych stanowisk ministerialnych. Nowy gabinet to kombinacja doświadczonych ministrów oraz nowych twarzy, a pierwsze posiedzenie ma się odbyć już w najbliższy poniedziałek.

  • Francja: Atak na synagogę, aresztowano podejrzanego Francja: Atak na synagogę, aresztowano podejrzanego

    W sobotę francuskie służby aresztowały mężczyznę podejrzanego o wywołanie pożarów i eksplozji w pobliżu synagogi w kurorcie La Grande-Motte na południu Francji. Minister Spraw Wewnętrznych Gérald Darmanin potwierdził, że podejrzany został zatrzymany, a policja wykazała się "wielkim profesjonalizmem".

  • Rotherham: Brutalny atak na hotel, zamieszki dalej w toku Rotherham: Brutalny atak na hotel, zamieszki dalej w toku

    W niedzielę wieczorem doszło do brutalnych zamieszek w hotelu Holiday Inn Express w Manvers, Rotherham, gdzie przerażeni pracownicy barykadowali się przed napastnikami, którzy włamali się do budynku.

load more hold SHIFT key to load all load all