Włodzimierz Karpiński wstąpi do Parlamentu Europejskiego?
Łukasz Kempara, attaché prasowy Parlamentu Europejskiego, wyjaśnia, że w pierwszej kolejności marszałek Sejmu powinien poinformować PE o wyborze Karpińskiego. Następnie poseł otrzyma deklarację do wypełnienia, potwierdzającą brak przesłanek uniemożliwiających mu objęcie mandatu. Istotne jest, że areszt Karpińskiego nie stanowi przeszkody w procedurze. Decyzja Karpińskiego budzi wiele kontrowersji. Czy możliwe jest skuteczne sprawowanie mandatu przez osobę przebywającą w areszcie? Dr hab. Marcin Górski, ekspert w europejskim prawie konstytucyjnym, wskazuje na konieczność uwzględnienia decyzji polskiego sądu. Jeśli ten nie wyrazi zgody na zakończenie stosowania środka zapobiegawczego, sprawa może być skierowana do Parlamentu Europejskiego w celu uchylenia immunitetu.
Włodzimierz Karpiński otrzymał zarzuty w aferze śmieciowej
Karpiński stoi przed zarzutami dotyczącymi tzw. afery śmieciowej. Prokuratura twierdzi, że wspólnie z innymi osobami żądał korzyści majątkowej w zamian za zmiany w zamówieniach publicznych. Cała sprawa dotyczy zamówień o wartości prawie 600 mln zł. Zarzuty obejmują przyjęcie przez Karpińskiego kwoty blisko 5 mln zł. Sprawa miała miejsce w latach 2020-2022, kiedy to Karpiński był prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie. Włodzimierz Karpiński, mimo trudnej sytuacji, decyduje się na aktywne uczestnictwo w życiu politycznym, co rodzi wiele pytań i komentarzy na temat legalności i etyki takiej decyzji. Ostateczna interpretacja procedur leży w rękach polskich i europejskich instytucji.
Włodzimierz Karpiński wyraził zgodę na objęcie mandatu europosła - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. To sytuacja bez precedensu, gdy polityk przebywający w areszcie może zostać deputowanym do Europarlamentu pic.twitter.com/9NPeCe4hkC
— Fakty RMF FM (@RMF24pl) November 8, 2023
Źródło: TVN 24, Twitter, Trybuna Polska