piątek, 18 sierpień 2023 14:55

USA: Pascale Ferrier wysłała Trumpowi truciznę!

Pascale Ferrier Donald Trump rycyna Pascale Ferrier Donald Trump rycyna fot. pixabay

56 - letnia Pascale Ferrier decyzją sądu została skazana na 22 lata pozbawienia wolności. Kanadyjka wysłała listy, które zwierały w sobie truciznę - rycynę. Jednym z odbiorców tych listów miał być m.in. Donald Trump, były prezydent USA. Do incydentu doszło we wrześniu 2022 r., ale dopiero teraz sąd wydał orzeczenie w tej sprawie.

Pascale Ferrier skazana na 22 lata więzienia

We wrześniu 2022 r. służby przechwyciły list zaadresowany do Donalda Trumpa, kiedy pełnił on jeszcze stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. W liście znajdowała się rycyna, którą Pasacale Ferrier wytworzyła w domu. Sąd skazał ją na 22 lata pozbawienia wolności. Kobieta pochodząca z Kanady przyznała się do popełnienia tego przestępstwa dodając w sądzie, że żałuje, że nie udało jej się zabić Trumpa. Ferrier twierdziła, że chciała “powstrzymać” prezydenta i że nie jest terrorystką, a “aktywistką”. FBI poinformowało, że na kopercie znaleziono odciski jej palców.

Próba zabójstwa Donalda Trumpa

Sędzia Dabney Friedrich skazał Kanadyjkę na 262 miesiące (niewiele ponad 22 lata) więzienia. Kanadyjka po odbyciu kary w Stanach Zjednoczonych, zostanie deportowana i w przypadku powrotu do USA będzie miała dożywotni nadzór. Co więcej, Ferrier przyznała się do wysłania listów zawierających truciznę również do ośmiu funkcjonariuszy organów ścigania w Teksasie. Z kolei w 2019 r. spędziła 10 tygodni w areszcie za posiadanie nielegalnej broni i prowadzenie samochodu bez prawa jazdy. W 2014 r. skazano mieszkańca stanu Missisipi za podobne przestępstwo jako, że on również wysłał listy zawierające rycynę m. in. do prezydenta Baracka Obamy i innych ważnych polityków.

Źródło: BBC, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami

  W Białym Domu odbyło się pierwsze w historii wspólne spotkanie prezydentów USA Joe Bidena i Filipin Ferdinanda Marcosa jr. oraz premiera Japonii Fumio Kishidy. Liderzy zadeklarowali pogłębienie współpracy obronnej i wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Chin w regionie.

 • USA: Bogaci inwestują w drugie paszporty z obawy przed wojną USA: Bogaci inwestują w drugie paszporty z obawy przed wojną

  W obliczu globalnej niestabilności, zamożni Amerykanie coraz częściej zdobywają drugie, a nawet trzecie lub czwarte obywatelstwa jako formę zabezpieczenia finansowego i osobistego. Firma prawnicza Henley & Partners, specjalizująca się w obywatelstwach dla osób o wysokich dochodach, zauważa, że Amerykanie przodują w liczbie zabezpieczeń alternatywnych rezydencji czy dodatkowych obywatelstw.

 • USA: Boom na kształcenie zawodowe USA: Boom na kształcenie zawodowe

  Amerykański rynek pracy przeżywa prawdziwą rewolucję. Wiekowi specjaliści odchodzą na emerytury, pozostawiając po sobie luki, które trudno zapełnić. Na przeciwko wyzwaniom staje jednak pokolenie Z, dla którego tradycyjne, "brudne" profesje stają się coraz bardziej atrakcyjne. Ta zmiana nastawienia, wspomagana dodatkowo przez niedawne doświadczenia pandemiczne, przyczynia się do boomu na kształcenie zawodowe w Stanach Zjednoczonych.

 • Ameryka Północna: Całkowite zaćmienie Słońca Ameryka Północna: Całkowite zaćmienie Słońca

  W poniedziałek miliony ludzi w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spojrzały w niebo, obserwując z zachwytem, jak dzień zamienia się w noc podczas całkowitego zaćmienia Słońca. To niezwykłe zjawisko, podczas którego Księżyc przesuwa się między Ziemię a Słońce, zasłaniając jego światło, było widoczne na ścieżce o szerokości 155 mil, ale rozciągającej się na ponad 4000 mil. Ścieżka całkowitości rozpoczęła się nad meksykańskim kurortem Mazatlán, by zakończyć się na brzegach Nowej Fundlandii w Kanadzie, pozostawiając za sobą uczucie zadziwienia i przypomnienie o miejscu naszej planety we wszechświecie.

 • Nowy Jork: Dlaczego trzęsienie ziemi było tak mocne? Nowy Jork: Dlaczego trzęsienie ziemi było tak mocne?

  Piątkowe poranne trzęsienie ziemi było wyczuwalne od Nowego Jorku aż po Waszyngton. Winne są starożytne linie uskoków i skały macierzyste, które przenosiły wstrząs.

 • Gruzja: Bójka w gruzińskim parlamencie
  Gruzja: Bójka w gruzińskim parlamencie

  W gruzińskim parlamencie doszło do rękoczynów, które wybuchły w trakcie debaty nad nową, kontrowersyjną ustawą "o przejrzystości wpływów zagranicznych". Ustawa, przedstawiona przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, wywołała emocje nie tylko wśród posłów, ale i w społeczeństwie.

  Napisano poniedziałek, 15 kwiecień 2024 21:02
 • Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu
  Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu

  W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran zaatakował Izrael ponad 300 rakietami i dronami. 99 % z nich została strącona prze Żelazną Kopułę. W odpowiedzi na ostatnie działania militarne Izraela, Iran ostrzega przed używaniem zdecydowanej siły w przypadku jakiejkolwiek agresji ze strony Izraela. Ostrzeżenie to pojawiło się po ataku dronami i pociskami, który miał miejsce w sobotę. Sytuacja ta skomplikowała już i tak napięte stosunki międzynarodowe, zwłaszcza po komentarzach ze strony Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec dalszej eskalacji konfliktu.

  Napisano niedziela, 14 kwiecień 2024 12:06
 • Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami
  Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami

  W Białym Domu odbyło się pierwsze w historii wspólne spotkanie prezydentów USA Joe Bidena i Filipin Ferdinanda Marcosa jr. oraz premiera Japonii Fumio Kishidy. Liderzy zadeklarowali pogłębienie współpracy obronnej i wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Chin w regionie.

  Napisano piątek, 12 kwiecień 2024 09:03
 • Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza
  Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza

  W areszcie śledczym w Brześciu, tuż przy granicy z Polską, zmarł więzień polityczny Alaksandr Kulinicz, były podpułkownik rezerwy armii białoruskiej i więzień polityczny. 52-letni Kulinicz, zatrzymany 29 lutego br., oskarżony był o "obrazę" Alaksandra Łukaszenki oraz działania przeciwko zaangażowaniu Białorusi w inwazję na Ukrainę. Oficjalnie przyczyną śmierci mężczyzny miała być choroba niedokrwienna serca.

  Napisano piątek, 12 kwiecień 2024 08:37
 • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film
  Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

  W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

  Napisano czwartek, 11 kwiecień 2024 10:29
 • Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film
  Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film

  W internecie pojawił się film, na którym rosyjski żołnierz relacjonuje niecodzienne zdarzenie z pola walki w Ukrainie. Opowiada o pułapce, która zaskoczyła wielu jego towarzyszy – dzwonku do drzwi przymocowanym do drzewa w lesie. Według niego, to najgłupsza pułapka, z jaką się spotkali, która skończyła się tragicznie dla wielu żołnierzy.

  Napisano czwartek, 11 kwiecień 2024 10:25
 • United Survey: Sondaż prezydencki kwiecień 2024
  United Survey: Sondaż prezydencki kwiecień 2024

  Najnowszy sondaż prezydencki przeprowadzony przez United Survey na zlecenie wp.pl rysuje nowy obraz preferencji politycznych Polaków w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Z analizy wynika, że szanse na zajęcie najwyższego urzędu w kraju dla marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, znacząco spadły. Tymczasem, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zdobywa najwięcej głosów wśród potencjalnych kandydatów.

  Napisano środa, 10 kwiecień 2024 08:58
 • Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo
  Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo

  W związku z rosnącymi trudnościami w zaopatrzeniu w paliwo, wynikającymi głównie z ukraińskich ataków na infrastrukturę naftową, Rosja zwróciła się z nietypowym zapytaniem do swojego sąsiada, Kazachstanu. Reuters podaje, że rosyjskie władze poprosiły o dostarczenie 100 tys. ton metrycznych paliwa, co ma być środkiem zapobiegawczym na wypadek pogłębiających się niedoborów benzyny w kraju.

  Czego się dowiesz:

  • Czy Rosja poprosiła Kazachstan o dostarczenie 100 tys. ton paliwa w odpowiedzi na niedobory spowodowane ukraińskimi atakami na rafinerie?
  • Jaki procent rosyjskiej produkcji paliwa został zmniejszony przez ukraińskie ataki?
  • Jak Rosja utrzymuje stabilność rynku paliw pomimo uszczerbków w infrastrukturze?
  • Jakie reakcje wywołała prośba Rosji o pomoc w Kazachstanie i czy doszło do jakiegoś porozumienia?
  • Jak kryzys energetyczny w Rosji wpływa na geopolitykę i regionalne układy?
  Napisano wtorek, 09 kwiecień 2024 09:04
 • Sergio De Caprio: "Ostatni Kapitan" kandydatem do Parlamentu Europejskiego
  Sergio De Caprio: "Ostatni Kapitan" kandydatem do Parlamentu Europejskiego

  Po trzech dekadach ukrywania swojej twarzy pod kominiarką, Sergio De Caprio, znany również jako "Ostatni Kapitan", postanowił stanąć do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jego decyzja o odsłonięciu twarzy jest symbolicznym gestem gotowości do służby narodowi włoskiemu na nowej arenie politycznej.

  Napisano poniedziałek, 08 kwiecień 2024 11:24
 • Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film
  Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film

  Ukraińska 25 Brygada powietrznodesantowa udostępniła nagranie, na którym rosyjski czołg przewożący na swoim pancerzu co najmniej 25 żołnierzy piechoty wpada na minę. Ten niecodzienny sposób transportu wojsk pokazuje nie tylko brawurę, ale i problemy logistyczne armii rosyjskiej.

  Napisano poniedziałek, 08 kwiecień 2024 09:57
 • Wybory samorządowe 2024: Kto na kogo głosował
  Wybory samorządowe 2024: Kto na kogo głosował

  W najnowszych wyborach samorządowych, które odbyły się 7 kwietnia, Polacy wybrali swoich przedstawicieli do lokalnych organów władzy. Badanie exit poll przeprowadzone przez Ipsos ukazało, jak na poszczególne partie polityczne głosowały różne grupy zawodowe i społeczne w Polsce.

  Napisano poniedziałek, 08 kwiecień 2024 08:31
 • Wybory samorządowe 2024: Sondażowe wyniki i opinie
  Wybory samorządowe 2024: Sondażowe wyniki i opinie

  W najnowszych wyborach samorządowych, według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla telewizji Polsat, TVN i TVP, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uzyskało 33,7 procent głosów, a Koalicja Obywatelska (KO) 31,9 procent. Mimo tego, to KO wygrała w 10 województwach. Eksperci podzielili się swoimi przemyśleniami na temat wyników, wskazując na utrzymanie się na poziomie wyników z października 2023 roku przez PiS jako delikatny sukces, podczas gdy największym rozczarowaniem okazała się Lewica.

  Napisano poniedziałek, 08 kwiecień 2024 08:12
 • IOM: Dramat migracji w liczbach
  IOM: Dramat migracji w liczbach

  Ostatnia dekada ujawniła tragiczne oblicze globalnej migracji. Według danych opublikowanych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), ponad 63 000 osób straciło życie lub zaginęło, próbując przekroczyć granice w poszukiwaniu bezpieczeństwa, wolności i lepszego jutra. Wiele z tych tragedii miało miejsce na morzu, gdzie migranci stawiali czoła nie tylko naturalnym siłom, ale i często niedostatecznemu wyposażeniu oraz brakowi bezpiecznych i legalnych ścieżek migracji.

  Napisano wtorek, 26 marzec 2024 18:45
 • Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie!
  Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie!

  W ostatnich tygodniach Rosja doświadcza serii ataków na swoje kluczowe obiekty naftowe. Według doniesień "Ukraińskiej Prawdy", precyzyjne uderzenia dronami w rafinerię w Kujbyszewie, obwód samarski, zagrażają bezpieczeństwu paliwowemu Rosji i wpływają na jego zdolności wojenne. Pomimo sprzeciwu USA Ukraina nadal niszczy rafinerie.

  Napisano sobota, 23 marzec 2024 08:33
 • Wielka Brytania: Współpraca Ministerstwa Obrony z McLaren
  Wielka Brytania: Współpraca Ministerstwa Obrony z McLaren

  Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ogłosiło ambitną współpracę z McLaren Racing, znanym zespołem Formuły 1, by wspólnie pracować nad elektryfikacją pojazdów wojskowych. Partnerstwo to sygnalizuje przełom w dążeniu do zwiększenia zrównoważenia i efektywności operacyjnej brytyjskich sił zbrojnych, łącząc wiedzę techniczną jednych z najlepszych inżynierów wyścigowych świata z potrzebami nowoczesnego pola bitwy.

  Napisano piątek, 22 marzec 2024 20:38
 • Lotnictwo: Samoloty NATO aktywowane dziś w nocy - 22.03.2024
  Lotnictwo: Samoloty NATO aktywowane dziś w nocy - 22.03.2024

  W reakcji na wzmożoną aktywność wojskową Federacji Rosyjskiej, Polska podjęła zdecydowane kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i wsparcia dla Ukrainy. Wśród odpowiedzi na te wydarzenia kluczową rolę odegrały działania Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych (DORSZ), które uruchomiło procedury obronne w odpowiedzi na nocne ataki rakietowe na Ukrainę.

  Napisano piątek, 22 marzec 2024 08:37
 • Waszyngton kontra Kijów: Dyplomatyczny spór o ataki na rosyjskie rafinerie
  Waszyngton kontra Kijów: Dyplomatyczny spór o ataki na rosyjskie rafinerie

  W ostatnich tygodniach Ukraina przeprowadziła serię ataków dronami na rosyjskie obiekty naftowe, co zdaniem Kijowa ma osłabiać potencjał wojenny Rosji. Jednakże, jak podaje "Financial Times", te działania nie spotykają się z aprobatą ze strony Stanów Zjednoczonych. Waszyngton obawia się, że ataki te mogą prowadzić do wzrostu cen ropy na światowym rynku i prowokować odwet, co komplikuje już i tak napiętą sytuację międzynarodową.

  Napisano piątek, 22 marzec 2024 08:32
 • Strefa Gazy: Ostrzał cywili w miejscu oczekiwania na pomoc humanitarną
  Strefa Gazy: Ostrzał cywili w miejscu oczekiwania na pomoc humanitarną

  Wstrząsające doniesienia dochodzą z Gazy, gdzie Ministerstwo Zdrowia podaje, że co najmniej 20 osób straciło życie, a 155 zostało rannych w wyniku izraelskiego ostrzału na punkcie dystrybucji pomocy. Incydent ten ma miejsce w kontekście dramatycznych warunków życia, gdzie coraz więcej Palestyńczyków cierpi z powodu głodu i braku podstawowych artykułów spożywczych.

  Napisano piątek, 15 marzec 2024 12:24
 • Ukraina: Atak rosyjskich dronów
  Ukraina: Atak rosyjskich dronów

  W nocy z czwartku na piątek Ukraina stała się areną kolejnego ataku ze strony wojsk rosyjskich. Siły rosyjskie przeprowadziły atak na obwody charkowski i doniecki, wykorzystując siedem rakiet kierowanych S-300 i S-400 oraz pocisk Ch-59. Dodatkowo, na inne regiony kraju skierowano 27 dronów szturmowych irańskiej produkcji Shahed, wykorzystywanych przez armię rosyjską - donoszą ukraińskie siły powietrzne.

  Napisano piątek, 15 marzec 2024 12:02
 • Zbigniew Ziobro: Usunięcie części przełyku i żołądka!
  Zbigniew Ziobro: Usunięcie części przełyku i żołądka!

  Zbigniew Ziobro, znany polityk i minister sprawiedliwości, podziękował publicznie za wsparcie i modlitwy po przejściu skomplikowanej operacji usunięcia nowotworu przełyku. Jego wzruszające słowa, opublikowane na platformie społecznościowej, poruszyły serca wielu osób, zyskując szerokie uznanie i wsparcie społeczne.

  Napisano wtorek, 12 marzec 2024 10:53