wtorek, 09 luty 2021 17:28

Rząd zwaloryzował emerytury i renty - seniorzy dostaną więcej. Ile?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Waloryzacja emerytur 2021 Waloryzacja emerytur 2021

Dziś na Radzie Ministrów przyjęliśmy nowy wskaźnik minimalnej waloryzacji emerytury o co najmniej 50 zł oraz wskaźnik waloryzacji rent i emerytur na rok 2021 - 104,24 proc. To wyższy wskaźnik niż zakładaliśmy jeszcze parę miesięcy temu. Dodatkowy koszt dla budżetu państwa polskiego to miliard złotych" - powiedział szef rządu na konferencji prasowej.

 

Założenia rządu dotyczące waloryzacji emerytur i rent nie sprawdziły się i to z korzyścią dla samych zainteresowanych! Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji od 1 marca. Według założeń rządu tegoroczna marcowa waloryzacja miała wynosić 3,84 procent. Każde 1000 zł świadczeń miało być podnoszone o 38 złotych i 40 groszy, jednak dzięki poprawiającej się sytuacji w krajowej gospodarce wartość podniesienia będzie wynosić 50 złotych.

Jak odbywa się waloryzacja emerytur i rent?

Pomnożenie kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji da nam wynik waloryzacji. Waloryzacji natomiast podlega kwota świadczenia i podstawy jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym dana waloryzacja jest przeprowadzana.

Świadczenia dodatkowe dla seniorów

Emeryci dostaną również trzynastkę i czternastkę. W marcu wypłacana będzie trzynastka, czternastka natomiast w listopadzie. Niemniej jednak nie każdy emeryt i rencista może pobierać czternastą emeryturę, jest to uzależnione od jego dochodów. Tylko seniorzy, których świadczenia nie przekraczają 2,9 tys. zł. brutto mają ten przywilej.