Kardynał Stefan Wyszyński błogosławiony
Uroczystości poprowadzone zostały przez prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Homilia w języku polskim została odczytana przez bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki.
Uroczystość jest wielkim wydarzeniem dla Polski i polaków. Jest też ewenementem, ponieważ rzadko zdarza się, żeby podwójna beatyfikacja dotyczyła osób tej samej narodowości. Ważną kwestią jest, że kardynał Stefan Wyszyński i Matka Czacka znali się prywatnie i współpracowali ze sobą w kwestiach wiary i pomocy bliźniemu.
Posłanka Klaudia Jachira niepochlebnie o kardynale
Uroczystości nie ucieszyły wszystkich polaków. Posłanka KO Klaudia Jachira zamieściła post na Twitterze, który wprost wskazywał, że kardynał Stefan Wyszyński był antysemitą i faszystą. Post nie został przyjęty pozytywnie. Od chwili jego opublikowania w stronę posłanki posypała się fala hejtu. Swoje spostrzeżenia publikowali nie tylko osoby prywatne, ale także inni politycy.
Faszysta i antysemita (ot, błędy młodości) wynoszony na ołtarze przez obrońców pedofili (kto nie ma pokus?) podczas stanu wyjątkowego - do obejrzenia na wszystkich kanałach.
— Klaudia Jachira (@JachiraKlaudia) September 15, 2021
Najbardziej dosadnie odniósł się do postu Roman Giertych, pisząc
"Stefan Wyszyński najpierw czynnie walczył z faszystowskim nazizmem (pod gradem kul), potem więzieniem zapłacił za walkę z sowieckim komunizmem m.in. po to, aby pani poseł mogła powiedzieć każdą bzdurę, jaką się jej podoba. Gratuluję kolejnego prezentu dla PiS".
Z kolei Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, stwierdził że post jest po prostu prymitywny i głupi. Zwrócił jednak uwagę na fakt, że warto zwracać uwagę na takie zachowania u osób będących przedstawicielami narodu.
Zmanipulowane cytaty powodem skandalu
Posłanka chcąc wyjaśnić powód swoich poglądów, powołuje się na wpis Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych z 2020 r. zatytułowanego "Prymas Wyszyński wydawał pismo wspierające Hitlera". OMZRiK opublikował fragmenty pochodzące z czasopisma "Ateneum Kapłańskie", którego redaktorem naczelnym w latach 1932-1939 był Wyszyński. We wpisie, można znaleźć informacje, jakoby kardynał popierał segregację rasową:
"Polski kościół rzymsko-katolicki i jego hierarchowie w tym sam Wyszyński pochwalali segregację rasową, antysemityzm i popierali dojście nazistów do władzy”
Okazuje się jednak, że źródła te zostały zmanipulowane. W roku 2019 pisała o tym w "Polonia Sacra" dr Ewa K. Czaczkowska, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, badaczka zajmująca się osobą Prymasa Tysiąclecia. Badaczka ukazała, że pewne cytaty zostały wyrwane z kontekstu i przedstawione tak, aby stawiać kardynała w negatywnym świetle.