Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
piątek, 15 styczeń 2021 19:15

Jak wygląda Wigilia na Ukrainie, Łotwie, Litwie, Węgrzech, we Włoszech, Francji oraz w Gruzji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Portugalii, Ameryce Łacińskiej i Afryce?

Wigilia na Ukrainie, Łotwie, Litwie, Węgrzech i innych krajach Wigilia na Ukrainie, Łotwie, Litwie, Węgrzech i innych krajach fot: Sylwester Niedzielski

Wigilia, to jeden z najbardziej ekscytujących dni, na który się czeka praktycznie cały rok. Jak nigdy wtedy smakują postne potrawy i kompot z suszonych owoców. Wigilia jest starochrześcijańską tradycją wspólnego spożywania posiłku. W słowniku kościelnym każdy dzień poprzedzający duże święto również jest wigilią tego święta. Czyli czasem oczekiwania na niego. Lecz nie jest tak uroczyste, jak czas oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa w betlejemskiej stajence. W tym dniu wigilia w Polsce i na całym świecie jest pod pewnymi względami podobna do siebie. Lecz są też duże różnice na przykład w potrawach wigilijnych.

 

Wigilia w Polsce

W Polsce pierwszymi podawanymi potrawami na wigilii są ryby i śledzie. A po nich w większości regionów w Polsce serwuje się wyłącznie postne potrawy, jak barszcz z uszkami, zupę grzybową lub zupę rybną, pierogi z grzybami i kapustą, kapustę z grzybami i grochem, kluski z makiem i jeszcze inne potrawy postne.

Wigilia na Ukrainie

Lecz całkiem niedaleko od naszego kraju, bo na Ukrainie jako pierwsza podawana jest słodka kutia. Lecz ogólnie można powiedzieć, że na Ukrainie dania wigilijne nie odbiegają zbyt od dań polskich. Może tylko różnicę stanowi barszcz podawany z fasolą, a nie z uszkami.

Wigilia na Ukrainie

Wigilia na Litwie

Wierni mieszkający na Litwie na wigilii jedzą słodkie i pyszne drożdżowe ptysie podawane z mlekiem makowym, miodem i migdałami.

Wigilia na Litwie

Wigilia na Łotwie

A na Łotwie podczas Świąt je się głowiznę wieprzowa, którą gotuje się z jęczmieniem. A także kiełbasę z jęczmieniem, bekonem i groszkiem.

Wigilia w Gruzji

W Gruzji rządzi kurczak w sosie orzechowym, pieczone mięso wieprzowe, rolady z bakłażana nadziewane orzechowym nadzieniem.

Wigilia w Norwegii

W wielu krajach odchodzi się częściowo lub nawet całkowicie od postnych dań i podczas wigilii spożywa się dania mięsne. Jak jest na przykład w Norwegii, gdzie na stole królują wieprzowe żeberka i gotowana baranina. Lecz są również gotowane lub grillowane ryby. Na stole wigilijnym nie może też zabraknąć ziemniaków, kwaśnej kapusty. Wigilię rozpoczyna się od gęstej mlecznej zupy z cynamonem i suszoną wędliną.

Wigilia na Węgrzech

Na Węgrzech na wigilii królują różnego rodzaju mięsa. Lecz jest również zupa rybna, makowiec, oraz gulasz z dziczyzny i kapusty.

Wigilia na Węgrzech

Wigilia w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii tego dnia spożywa się owsiankę z miodem lub owsiankę z whisky. Jak również calennig, którym jest jabłko pełne migdałów i innych przypraw, jak np. goździki. Je się też faszerowanego indyka, mięso nadziewane kasztanami, pieczone ziemniaki, szynkę, pudding na gorąco, torty.

Wigilia w Szwecji

Natomiast wigilia w Szwecji składa się z wieprzowej galarety, suszonej ryby, oraz chleba.

Wigilia w Szwecji

Wigilia w Danii

W Danii spożywa się pieczoną gęś z jabłkami i słodki ryż z cynamonem.

Wigilia w Danii

Wigilia we Włoszech

A we Włoszech ciasto drożdżowe z korzeniami i ravioli z mięsnym farszem. Revioli to małe pierożki. Mogą być nadziewane mięsem, szpinakiem, serem, warzywami. Je się także spaghetti z pieczoną rybą. A na deser pieczone ciasto z bakaliami i cukrem pudrem, oraz drożdżowe babki.

Wigilia we Francji

We Francji na stole goszczą owoce morza, wędzony łosoś, pieczony indyk, pasztet z kaczych lub gęsich wątróbek. Jak również okrągłe ciastka z bakaliami, czekoladki i rolada z kremem.

Wigilia w Portugalii

W Portugalii na wigilii jest dorsz, ziemniaki, kapusta, oraz inne warzywa. A także grzanki cynamonowe z mlekiem, ciasteczka z marmoladą, oraz królewskie ciasto.

Wigilia w Portugalii

Wigilia w Hiszpanii

Na wigilię w Hiszpanii przygotowuje się dania mięsne. Jest suszona szynka, owoce morza, pasztety, rosół, oraz ryby.

Wigilia w Hiszpanii

Wigilia w Grecji

W greckim w wigilijnym menu są dania mięsne i rybne. Jest pieczony indyk, potrawka z jagnięciny, mięsa faszerowane kasztanami, orzechami i rodzynkami. A na deser ciastka maślane.

Wigilia w Japonii

Inne zwyczaje panują w egzotycznej Japonii. Japonia, to kraj posiadający tylko około 1% Chrześcijan. Najczęściej Japończycy nie organizują w domu wigilii, lecz wychodzą do restauracji, gdzie zamawiają np. pieczonego kurczaka.

Wigilia w Ameryce Łacińskiej

W Ameryce Łacińskiej na wigilii pije się kakao na mleku, oraz je się specjalny chleb, który przypomina babkę z rodzynkami.
A w dalekim Peru jada się świnki morskie, które to mięso jest alternatywą dla naszej wieprzowiny.

Wigilia w Afryce

W Afryce dużo mieszkańców to Katolicy. Podczas Świąt jada się tzw. tamales. Jest to mięso mielone i połączone z mąką kukurydzianą. Zawinięte jest wszystko w liść kukurydzy. Do tego podaje się sos. Je się także kaszę z wody i mąki kukurydzianej, kurczaka i sałatkę z pikantnych warzyw i przypraw, zupę z masła orzechowego i cebuli, oraz ryżowymi kiełkami.

Wigilia w Afryce

 Zobacz jak wygląda Boże Narodzenie w Rosji, Niemczech, Czechach, na Białorusi oraz na Ukrainie

 • Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze
  Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

  Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

  Napisano sobota, 09 kwiecień 2022 12:01
 • Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie
  Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie

  Wielu polityków, jak i zwykłych obywateli są przychylni muzułmanom, jak i pojawianiu się ludzi wyznających Allaha. Prześledźmy zagadnienia aspektów tej religii jak dżihad oraz wolność słowa, w oparciu o historię, jak i święte księgi muzułmanów. Dżihad to wojna przeciwko kafirom, która ma służyć wprowadzeniu prawa szariatu. Koran o dżihadzie mówi tak:

  Napisano niedziela, 30 styczeń 2022 19:36
 • Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?
  Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?

  W Internecie i różnych niezależnych telewizjach możesz oglądnąć wiele programów i wywiadów, często z osobami podobno duchownymi mającymi kontakt z istotami wyższymi, które objaśniają nam działanie naszego świata. Jak do takich rewelacji podchodzić? Na co zwracać uwagę oglądając takie treści?

  Napisano piątek, 28 styczeń 2022 13:12
 • V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU
  V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

  Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

  Napisano niedziela, 21 listopad 2021 18:44
 • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film
  Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

  Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

  Napisano niedziela, 25 kwiecień 2021 15:29
 • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
  Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

  Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

  Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
 • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
  Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

  Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

  Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
 • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu
  Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu

  Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

  Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
 • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
  Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

  Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

  Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26
 • Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.
  Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.

  W ostatnich czasach coraz więcej słyszy się o zwiększeniu przestępczości. Coraz więcej osób wychodzi z domu i nigdy nie wraca. Mimo pomocy służb nie zostaje odnaleziona. Takie przypadki namnażają się. Nawet, jeżeli dana osoba zostanie schwytana nie ma stu procentowej pewności, że osoba porwana żyje bądź porywacz wie, gdzie się znajduję z racji tego, że są to przestępstwa handlu dziećmi w celach między innymi nielegalnej adopcji.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 15:12
 • Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy
  Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy

  Już podczas rozmów z ludźmi z najbliższego otoczenia można od razu stwierdzić nasze skrajnie różne podejścia do afrykańskiego ubóstwa. Jedni opowiadają się za budowaniem nowych zakładów pracy, drudzy zdobywają bogatych sponsorów, jeszcze inni podejmują wolontariat. Łączy ich chęć dawania ludziom wędek. Cóż z tego, że zanim nauczą się ich używać, zginie wielu niewinnych? Czy warto poświęcić miliony dla dobra miliardów? Na pytania te odpowiada Szymon Hołownia w kolejnej już książce „Jak robić dobrze”.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 14:44
 • Kochaj Boga w każdym i we wszystkim co istnieje
  Kochaj Boga w każdym i we wszystkim co istnieje

  Pan Bóg istnieje wszędzie. Kościół nazywany jest Domem Bożym, bo tam w Tabernakulum znajduje się Najświętszy Sakrament. Spotykając się na Nabożeństwach Świętych mamy możliwość wielbienia Pana Boga grupowo, czyli we wspólnocie i tworzenie Kościoła Bożego. Bo Kościół, to przecież ludzie zgromadzeni wokół Pana Jezusa. Pierwsze Kościoły istniały pod gołym niebem, a potem w katakumbach.

  Napisano niedziela, 21 luty 2021 10:49
 • Droga Krzyżowa: Zobacz jak był męczony i jakie rany zadano Jezusowi Chrystusowi - wersja hardcorowa
  Droga Krzyżowa: Zobacz jak był męczony i jakie rany zadano Jezusowi Chrystusowi - wersja hardcorowa

  Na mękę Pana Jezusa najczęściej mówimy Droga Krzyżowa. Lecz męka Pana naszego Jezusa Chrystusa rozpoczęła się od pojmania w Ogrójcu. I trwała poprzez nieludzkie przesłuchania, biczowanie, cierniem ukoronowanie, niesienie krzyża, obdarcie z szat, aż do bestialskiego ukrzyżowania i śmierci krzyżowej. Od chwili pojmania w Ogrójcu Pan Jezus nieustannie był bity, znieważany i opluwany.

  Napisano środa, 17 luty 2021 18:12
 • Łaska odejścia z Panem Bogiem
  Łaska odejścia z Panem Bogiem

  Każdego dnia z tego świata odchodzi wielu ludzi. Ludzie umierają w wyniku ciężkich chorób i ci ludzie zazwyczaj pogodzeni są z Panem Bogiem i odchodzą spokojni do Bożej wieczności i szczęśliwości. Lecz nawet w tym przypadku nie zawsze tak jest, gdyż zło nie śpi. A trzeba wiedzieć, że zło nie śpi nigdy. Szatan wprost cierpi na bezsenność i atakuje każdego człowieka, o każdej porze dnia i nocy. Im bliżej jesteś Pana Boga, tym ataki są częstsze i mocniejsze.

  Napisano niedziela, 14 luty 2021 11:15
 • Dary małe i duże otrzymane od Pana Boga
  Dary małe i duże otrzymane od Pana Boga

  Każdy człowiek rodzi się obdarzony darami. U jednych osób dary te są duże i zauważalne. Gdyż ludzie ci od najmłodszych lat odznaczają się rzadko spotykanymi zdolnościami manualnymi, matematycznymi, zdolnościami odkrywczymi, jak i wieloma innymi. U innych osób zdolności te są mniejsze, lecz również widoczne. A

  Napisano niedziela, 07 luty 2021 10:41
 • Ile wiernych i duchownych ma Kościół w Polsce? Uczestnictwo we Mszy Świętej
  Ile wiernych i duchownych ma Kościół w Polsce? Uczestnictwo we Mszy Świętej

  Kościół rzymskokatolicki w Polsce liczy 32 miliony 90 tysięcy 865 wiernych. Liczba duchownych wynosi około 30 tysięcy 807 księży pracujących w 10 tysięcy 263 parafiach. Dane statystyczne dotyczą Kościoła katolickiego, prawosławnego i protestanckiego. Każdej niedzieli odprawianych jest w naszym kraju około 48 tysięcy Mszy Świętych. Wierni najchętniej uczestniczą w Nabożeństwach w godzinach od 8 do 11 rano.

  Napisano niedziela, 31 styczeń 2021 11:37
 • Słynny "Paździoch" czyli Ryszard Kotys nie żyje
  Słynny

  Dzisiaj w wieku 88 lat zmarł znany nam z różnych ról filmowych i teatralnych Ryszard Kotys. Szerszej publiczności szczególnie znany jest z roli Mariana Paździocha z serialu "Świat według Kiepskich". W ciągu 65 lat swojej pracy twórczej zagrał w ponad 200 produkcjach filmowych.

  Napisano czwartek, 28 styczeń 2021 12:00
 • Hot news! Jerzy Brzęczek zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji. Powody?
  Hot news! Jerzy Brzęczek zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji. Powody?

  Dzisiaj gruchnęła jak grom z jasnego nieba wiadomość o zwolnieniu z funkcji trenera reprezentacji Polski Jerzego Brzęczka. Decyzję Prezesa Zbigniewa Bońka ogłosił Polski Związek Piłki Nożnej. Brzęczek został o tym poinformowany przez Bońka na kurtuazyjnej kawce. Formalnie rozwiąże on umowę w czwartek 21 stycznia.

  Napisano poniedziałek, 18 styczeń 2021 14:52
 • Gdzie przebywają zmarli i dusza po śmierci, oto jest pytanie?
  Gdzie przebywają zmarli i dusza po śmierci, oto jest pytanie?

  Gdzie mają swoje miejsce dusze zmarłe? Jest to pytanie zadawane sobie każdego dnia przez miliony ludzi na świecie. Człowiek, gdy żyje, to posiada ciało i niewidzialną duszę. Jednak w chwili śmierci wszystko się zmienia. Nie widzimy uchodzącej z ciała duszy, lecz widzimy skutki jej odejścia. Bo ciało pozostaje martwe i bezużyteczne, gdy opuści go dusza.

  Napisano sobota, 16 styczeń 2021 21:58
 • Boże Narodzenie u naszych sąsiadów - tradycje świąteczne w Rosji, Niemczech, Czechach, na Białorusi oraz na Ukrainie
  Boże Narodzenie u naszych sąsiadów - tradycje świąteczne w Rosji, Niemczech, Czechach, na Białorusi oraz na Ukrainie

  Koniec grudnia to czas pełen magii, radości i nadziei. Na bajkowe Święta czekają niemal wszyscy mieszkańcy ziemi. Jednak - czy wszystkim dzieciom to właśnie Mikołaj pozostawia prezenty pod choinką? Którzy spośród naszych sąsiadów w świąteczny wieczór przeszukują gałązki choinki w poszukiwaniu… ogórka?

  Napisano piątek, 15 styczeń 2021 19:15