Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
piątek, 15 styczeń 2021 19:15

Boże Narodzenie u naszych sąsiadów - tradycje świąteczne w Rosji, Niemczech, Czechach, na Białorusi oraz na Ukrainie

Boże Narodzenie w Rosji, Niemczech, Czechach, Na Ukrainie i na Białorusi Boże Narodzenie w Rosji, Niemczech, Czechach, Na Ukrainie i na Białorusi

Koniec grudnia to czas pełen magii, radości i nadziei. Na bajkowe Święta czekają niemal wszyscy mieszkańcy ziemi. Jednak - czy wszystkim dzieciom to właśnie Mikołaj pozostawia prezenty pod choinką? Którzy spośród naszych sąsiadów w świąteczny wieczór przeszukują gałązki choinki w poszukiwaniu… ogórka?

Którzy z nich wypiekają setki malutkich ciasteczek i rzucają butami przez próg, a prezentami wymieniają się dopiero w Noc Sylwestrową? Zapraszamy do zapoznania się ze świątecznymi tradycjami, zwyczajami naszych zagranicznych przyjaciół.

Boże Narodzenie w Rosji – tradycje świąteczne

W tym olbrzymim kraju, święta obchodzone są 2 tygodnie później niż w Polsce. Wynika to z kalendarza prawosławnego, który obowiązuje jego mieszkańców. Świątki - bo taką nazwą posługują się najczęściej Rosjanie – zaczynają się więc 6 stycznia. Kolacja rozpoczyna się od podzielenia prosforą, czyli odpowiednikiem polskiego opłatka. To puchate pieczywo, najczęściej ozdobione wzorem pieczęci z krzyżem, przyrządzane jest z mąki, wody i soli – Rosjanie dzielą się nim przy stole, popijając łykiem święconej wody przyniesionej z cerkwi.

Boże Narodzenie w Rosji

Później rozpoczyna się Soczelnik, czyli prawosławna Wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Na rosyjskich stołach, podobnie jak na rodzimych, znajduje się najczęściej 12 potraw - głównym daniem jest kutia, nazywana soczywem. Soczywo ma kojarzyć się z narodzinami i słodkim jak miód życiem wiecznym.
W niektórych domach niezjedzone resztki pozostawia się duchom zmarłych, które ochoczo, co roku przybywają na wieczerzę, by się posilić. Na rosyjskich stołach królują bliny – drożdżowe naleśniki, pierogi oraz faszerowane kaczki
i gęsi. Znajdzie się również miejsce, na znany - z polskiej tradycji – kompot z suszu, czyli szczułok.

Rosyjskie dzieci ubierają choinkę tak samo jak polskie, chociaż jej historia w tym kraju przechodziła liczne zawirowania. Zwyczaj ubierania choinki pojawiał się i znikał od czasów cara Piotra I, by w końcu pojawić się na stałe w drugiej połowie lat 30 XX wieku. Obecnie choinki ozdabiane są tak samo, jak w Polsce - ozdobami wykonanymi własnoręcznie lub bombkami. Obowiązkowo, jak na całym świecie, choinka musi zostać podświetlona lampkami.

Prezenty pod choinkę przynosi Dziadek Mróz ze swoją wnuczką – Śnieżynką. Tutaj Rosja zdecydowanie wyróżnia się na tle innych krajów. Tradycja świąteczną jest to że rezenty znajduje się pod choinką w Nowy Rok, a tradycyjny Dziadek Mróz ubrany jest podobnie do Mikołaja, z jedną różnicą – jego strój najczęściej ma kolor niebieski.

Tradycje świąteczne czyli Boże Narodzenie w Niemczech

Wigilijną kolację nasi zachodni sąsiedzi, rozpoczynają zazwyczaj po powrocie z popołudniowej mszy. Niemcy nie dzielą się opłatkiem, a na każdym stole świątecznym obowiązkowo pojawia się sałatka zrobiona z ziemniaków, gęś lub kaczka oraz grzaniec, tak dobrze znany z przyjmujących się i w Polsce – tradycyjnych świątecznych niemieckich jarmarków świątecznych.
W niektórych landach na świątecznym stole dostrzec można pieczone kiełbaski z kapustą. U naszych sąsiadów nie ma natomiast tradycji podawania ryby do kolacji. Pod talerzem każdego gościa umieszcza się złotą monetę, mającą symbolizować dostatek w nadchodzącym roku. Niemcy zajadają się ciastami oraz owocami, a niemal w każdym domu na stole stoi talerz pełen orzechów. Tradycją, podobnie jak w Polsce, jest wypiekanie przed Świętami, pierników.

Boże Narodzenie w Niemczech

Zwyczaj ubierania choinki pochodzi właśnie z Niemiec, zapoczątkował go i rozwinął wśród niemieckich protestantów Marcin Luter, a mieszkańcy do dzisiaj najchętniej przyozdabiają drzewka piernikami, łańcuchami, orzechami zawijanymi w sreberko oraz rumianymi, małymi jabłuszkami. Ciekawym zwyczajem jest szukanie na choince bombki o kształcie ogórka – tzw. Weichnachtgurke – kto spośród domowników znajdzie ją pierwszy dostaje dodatkowy prezent.

Niemcom ze wschodu kraju prezenty przynosi Świąteczny Gość – wyglądający jak polski Święty Mikołaj, natomiast mieszkańcom zachodnich landów – Dzieciątko Jezus. Prezenty zazwyczaj znajduje się na stole, kładzenie ich pod drzewkiem świątecznym nie jest w Niemczech tak rozpowszechnione jak w tradycji świątecznej w Polsce.

Jak obchodzimy Boże Narodzenie w Czechach?

Czeskie Święta Bożego Narodzenia to Vanoce – tuż przed nimi, wraz z początkiem grudnia Czesi zrywają gałązki czereśni i wstawiają je do wazonów. Gałązka tradycyjnie powinna zakwitnąć do czasu świątecznej kolacji.
Wigilia to dzień szczególny zwany przez południowych sąsiadów – Szczodrym Dniem. Trwają wtedy, podobnie jak
w Polsce, przygotowania do wieczornej uroczystości.
Na świątecznym, czeskim stole próżno szukać 12 potraw, za to z pewnością znajdziemy na nim, swojskiego karpia. Można przyrządzać go na słodko – kwaśno lub smażonego, podawanego z sałatką ziemniaczaną. Z głów karpia Czesi przyrządzają przepyszną zupę rybną, bez której również nie obejdzie się w Święta żadne tradycyjne domostwo. Łuski karpia trafiają do czeskich portfeli, mając przynosić ich właścicielom pomyślność w nowym, nadchodzącym roku. Zamiast pierników na stołach królują malutkie ciasteczka, zwane cukewerkami, o różnych kształtach, smakach i kolorach.

Boże Narodzenie w Czechach

Czesi dekorują choinki, podobnie jak Polacy – niegdyś nazywali je Drzewkami Chrystusa. Czeskie dzieci natomiast wyczekują prezentów od niewidzialnego Dzieciątka, które dzwoni dzwoneczkiem, gdy tylko dostarczy podarunki. Czesi tłumnie przygotowują w domach szopki i odwiedzają kościoły, uczestnicząc w pasterkach.

Z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia wiąże się w Czechach niecodzienna tradycja różnorakich wróżb na przyszły rok – rozkrojenie jabłka i ujrzenie w środku nasion ułożonych w kształt gwiazdy, symbolizować ma zdrowie,
a odpowiednio daleki rzut butem w kierunku progu – szybkie zamążpójście. Te oryginalne, świąteczne tradycje naszych południowych sąsiadów mogą przypominać niektórym polskie Andrzejki. Ciekawa jest to tradycja świąteczna.

Informacje o Bożym Narodzeniu na Białorusi

Święta na Białorusi rozpoczynają się 7 stycznia lub 25 grudnia, podobnie jak na Ukrainie.
Podczas wieczerzy, w większości domów odczytuje się Ewangelię oraz dzieli się prosforą. Na stole znajdują się jedynie potrawy postne - 7 lub 12 dań. W każdym domu obowiązkową potrawą jest kutia, a Białorusini tłumnie uczestniczą w pasterkach. Pod obrus na stole świątecznym kładzione jest siano, symbolizujące narodzenie Jezusa w stajence.

Boże Narodzenie na Białorusi


Ten zwyczaj znany jest również w niektórych rejonach Polski. Prezenty białoruskie dzieci znajdują pod wcześniej ozdobioną choinką, dopiero 1 stycznia, natomiast dorośli wręczają sobie podarunki o północy w Sylwestra.
Warto wiedzieć, że oficjalna siedziba Dziadka Mroza znajduje się właśnie na terenie Białorusi, tuż za polską granicą – w Kamieniukach i co roku jest odwiedzana przez tysiące turystów. Tradycją świąteczna jest odwiedzenie tego ciekawego miejsca.

Jak to jest na Ukrainie? Boże Narodzenie i tradycje świąteczne

Na Ukrainie Święta rozpoczynają się 7 stycznia, podobnie jak w Rosji oraz dodatkowo 25 grudnia.
Podwójne święta ustanowiono niedawno - w 2017 roku by mieszkańcy mogli, w zależności od przynależności kościelnej, cieszyć się dniami wolnymi. Na świątecznym, ukraińskim stole powinno znaleźć się 12 potraw, w tym pierogi, potrawy z grzybów, ryby, kutia i kompot z suszonych owoców. Na rogach stołu gospodarze układają ząbki czosnku, by przegonić z domu złe duchy.

Boże Narodzenie na Ukrainie

Ukraińcy nie znają tradycji dzielenia się opłatkiem, za to, podobnie jak Polacy, rodzinnie śpiewają kolędy.
Wraz z początkiem wieczerzy dzielą się prosforą, czyli puszystym chlebkiem upieczonym specjalnie na potrzeby tego jednego wieczoru – ten zwyczaj jest wspólny dla wszystkich państw, prawosławnych oraz wschodnio - katolickich. Ukraińcy nie wystawiają w cerkwiach szopek, a modlitwy świąteczne wznoszą do ikony przedstawiającej postać nowonarodzonego Jezusa.

Ukraińskie dzieci nie dostają także prezentów w Święta Bożego Narodzenia. Otrzymują je dopiero wraz z Nowym Rokiem. Podobnie jak w Rosji podarunki przynosi im przeważnie Dziadek Mróz z wnuczką Śnieżynką.
Od niedawna w niektórych domach ukraińskich zaczął pojawiać się Mikołaj w szatach biskupa, wieszcząc powolne odcinanie się Ukrainy od tradycji ściśle rosyjskich. Ciekawe te wszystkie tradycje świąteczne! Wesołych Świąt!

 • Wielkanoc - zmartwychwstanie
  Wielkanoc - zmartwychwstanie

  Data Wielkanocy, kiedy miało nastąpić zmartwychwstanie Jezusa, zmienia się z roku na rok. Powodem tej zmiany jest to, że Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 15:08
 • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
  Horror:

  "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
 • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
  Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

  Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

  Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
 • Disney Plus: Najlepsze filmy
  Disney Plus: Najlepsze filmy

  Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03
 • Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa
  Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa

  Miniserial dostępny na HBO Max jest prawdziwym arcydziełem. Chociaż reżyser ani aktorzy nie mieli łatwego zadania, to stworzyli wspaniałą produkcję, którą każdy powinien obejrzeć. Co się wydarzyło feralnej nocy w 2001 roku?

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 20:35
 • Obrazy świętych: Jak je dobierać?
  Obrazy świętych: Jak je dobierać?

  Obrazy święte mają ogromne znaczenie w wielu polskich domach. Traktujemy je nie tylko jako symbol, ale także wyjątkową ozdobę. Obrazki religijne mogą także zostać podarowane na prezent nie tylko komunijny, ale także na inne chrześcijańskie obrzędy.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 20:51
 • Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 
  Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 

  Zdjęcia dzieci leżących na kanapie z pustymi kieliszkami dookoła, misie w ubrankach do BDSM, zabawki erotyczne… a to wszystko w kampanii reklamowej hiszpańskiej luksusowej marki Balenciaga. Czy dom mody naraził się na kryzys wizerunkowy?

  Napisano czwartek, 24 listopad 2022 16:04
 • 1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?
  1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?

  17 listopada 2022 r. odbyła się premiera nowego serialu twórców Dark. 1899 wzbudza duże emocje na całym świecie, obsada jest iście gwiazdorska, a oczekiwania widzów wobec serialu spore. Czy im sprosta?

  Napisano czwartek, 17 listopad 2022 19:49
 • Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl
  Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl

  W środę 21 września Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił mobilizację rosyjskich wojsk. Fundacja Pomagam.pl ruszyła z oficjalną zbiórką, z której środki zostaną przeznaczone na doposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt szczególnie niezbędny zimą oraz na pomoc mieszkańcom dotkniętego wojną kraju.

  Napisano środa, 21 wrzesień 2022 17:47
 • Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze
  Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

  Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

  Napisano sobota, 09 kwiecień 2022 12:01
 • Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie
  Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie

  Wielu polityków, jak i zwykłych obywateli są przychylni muzułmanom, jak i pojawianiu się ludzi wyznających Allaha. Prześledźmy zagadnienia aspektów tej religii jak dżihad oraz wolność słowa, w oparciu o historię, jak i święte księgi muzułmanów. Dżihad to wojna przeciwko kafirom, która ma służyć wprowadzeniu prawa szariatu. Koran o dżihadzie mówi tak:

  Napisano niedziela, 30 styczeń 2022 19:36
 • Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?
  Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?

  W Internecie i różnych niezależnych telewizjach możesz oglądnąć wiele programów i wywiadów, często z osobami podobno duchownymi mającymi kontakt z istotami wyższymi, które objaśniają nam działanie naszego świata. Jak do takich rewelacji podchodzić? Na co zwracać uwagę oglądając takie treści?

  Napisano piątek, 28 styczeń 2022 13:12
 • V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU
  V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

  Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

  Napisano niedziela, 21 listopad 2021 18:44
 • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film
  Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

  Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

  Napisano niedziela, 25 kwiecień 2021 15:29
 • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
  Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

  Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

  Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
 • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
  Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

  Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

  Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
 • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu
  Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu

  Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

  Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
 • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
  Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

  Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

  Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26
 • Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.
  Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.

  W ostatnich czasach coraz więcej słyszy się o zwiększeniu przestępczości. Coraz więcej osób wychodzi z domu i nigdy nie wraca. Mimo pomocy służb nie zostaje odnaleziona. Takie przypadki namnażają się. Nawet, jeżeli dana osoba zostanie schwytana nie ma stu procentowej pewności, że osoba porwana żyje bądź porywacz wie, gdzie się znajduję z racji tego, że są to przestępstwa handlu dziećmi w celach między innymi nielegalnej adopcji.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 15:12
 • Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy
  Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy

  Już podczas rozmów z ludźmi z najbliższego otoczenia można od razu stwierdzić nasze skrajnie różne podejścia do afrykańskiego ubóstwa. Jedni opowiadają się za budowaniem nowych zakładów pracy, drudzy zdobywają bogatych sponsorów, jeszcze inni podejmują wolontariat. Łączy ich chęć dawania ludziom wędek. Cóż z tego, że zanim nauczą się ich używać, zginie wielu niewinnych? Czy warto poświęcić miliony dla dobra miliardów? Na pytania te odpowiada Szymon Hołownia w kolejnej już książce „Jak robić dobrze”.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 14:44