środa, 07 czerwiec 2023 11:15

Turów: Sąd wydał wyrok o zamknięciu kopalni!

Wyrok o zamknięciu kopalni Turów Wyrok o zamknięciu kopalni Turów fot: pixabay

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podjął decyzję o wstrzymaniu pracy w kopalni Turów ze względu na potencjalne szkody dla środowiska. Decyzja ta skierowana jest przeciwko Ministerstwu Klimatu i Środowiska, które przedłużyło koncesję na wydobycie węgla w lutym 2023 roku.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie kopalni Turów

Sąd uznał, że istnieje poważne ryzyko wyrządzenia znacznej szkody środowiskowej przez kopalnię Turów. Decyzja środowiskowa dla kopalni została wstrzymana do czasu merytorycznego rozpatrzenia sprawy. Agnieszka Stupkiewicz, radczyni prawna z Fundacji Frank Bold, wyjaśnia, że sąd podkreślił możliwość wadliwości decyzji środowiskowej dla kopalni w przyszłości.

Kto złożył skargę?

Skargę na decyzję środowiskową złożyły organizacje takie jak Fundacja Frank Bold, Greenpeace i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Z kolei Polska Grupa Energetyczna, będąca właścicielem kopalni i elektrowni, sprzeciwiła się tej decyzji, argumentując rażące naruszenie przepisów prawa przez sąd. Spółka twierdzi, że sąd nie dokonał odpowiedniej oceny stanowiska wnioskodawców i oparł się wyłącznie na ich twierdzeniach, nie przeprowadzając analizy i weryfikacji podstaw do wstrzymania wykonalności decyzji.

PGE nie wstrzyma pracy kopalni Turów

Polska Grupa Energetyczna podkreśla, że działalność kopalni Turów jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, a dalsze prowadzenie wydobycia jest niezagrożone. Kopalnia obecnie działa na podstawie koncesji wydanej w 1994 roku, która została zmieniona w 2020 roku w zakresie wydłużenia terminu obowiązywania do 2026 roku.

Anna Moskwa reaguje

Minister resortu, Anna Moskwa, podkreśla znaczenie kompleksu w Turowie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu na najbliższe lata. Minister wyraziła stanowcze przekonanie, że polski rząd nie zgodzi się na wstrzymanie wydobycia i nie pozwoli na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu. Zapowiedziała, że wydobycie w kopalni będzie kontynuowane tak długo, jak to będzie możliwe i potrzebne.

Jacek Sasin i Premier Morawiecki z wizytą w Turowie

Wicepremier Jacek Sasin, który nadzoruje Polską Grupę Energetyczną, również broni kopalni węgla brunatnego w Turowie. Sugeruje on, że decyzja sądu jest wynikiem nacisków ze strony organizacji spoza Polski, takich jak czeski i niemiecki oddział Greenpeace. Sasin podkreśla, że nie pozwolą na zamknięcie kopalni i będą bronić miejsc pracy 60 000 mieszkańców regionu. Jacek Sasin i Premier Morawiecki są obecnie z wizytą w kopalni Turów.

"Chcę, by cała Polska usłyszała, że to nie jest wyrok na kopalnię. To jest wyrok na 60 tys. ludzi, którzy pracują w kopalni i wokół niej. To wyrok na ich rodziny i bezpieczeństwo energetyczne milionów polskich rodzin." - Mateusz Morawiecki

"Nie damy zamknąć Turowa. Zrobimy wszystko, aby do 2044 roku kopalnia funkcjonowała! Żaden sąd z Brukseli nie będzie nam mówić, co to bezpieczeństwo energetyczne! Tu jest wspaniała społeczność, pracownicy kopalni Turów i ich rodziny, których ja, wicepremier Jacek Sasin i cały rząd Prawo i Sprawiedliwość będą bronić! Po drugiej stronie granicy - w Czechach i w Niemczech, też są kopalnie. Gdzie są tamtejsze organizacje ekologiczne? Gdzie są ich sądy i politycy? Ta decyzja to nie jest przejaw troski o środowisko! To jest jawne uderzenie w polski interes narodowy i nasze bezpieczeństwo energetyczne przez niemieckich lobbystów. Nie pozwolimy na to!" - Mateusz Morawiecki

Czy decyzja sądu jest ostateczna?

Decyzja sądu jest jednak jedynie tymczasowa i nie ostateczna. Ministerstwo Środowiska i Klimatu oraz Polska Grupa Energetyczna mają możliwość wniesienia zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego w celu odwołania się od tej decyzji. Ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie losów kopalni Turów będzie zależało od dalszych postępowań prawnych.

Rola kopalni Turów

Kopalnia Turów odgrywa istotną rolę w sektorze energetycznym Polski. Obecnie zapewnia około 4-7% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju. Zwolennicy kontynuacji pracy kopalni argumentują, że zamknięcie jej działalności wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i spowodowałoby utratę tysięcy miejsc pracy.

Szkodliwe działanie kopalni

Jednak przeciwnicy kopalni węgla brunatnego wskazują na jej negatywny wpływ na środowisko. Wydobycie węgla brunatnego jest związane z emisją gazów cieplarnianych, zanieczyszczeniem powietrza i degradacją terenów naturalnych. Organizacje ekologiczne i społeczności lokalne, które są narażone na negatywne skutki działalności kopalni, domagają się ograniczenia lub całkowitego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego.

Jak rozwiązać problem?

Sprawa kopalni Turów ma duże znaczenie zarówno dla ochrony środowiska, jak i dla sektora energetycznego. Konieczne jest znalezienie zrównoważonego rozwiązania, które uwzględni zarówno aspekty ekologiczne, jak i społeczno-gospodarcze. Wymaga to szerokiej dyskusji i uwzględnienia różnych interesów, zarówno lokalnych, jak i globalnych. Premier Morawiecki oznajmił w Turowie, że rząd PiS sprzeciwia sie decyzji sądu i nie zamknie kopalni.

Artykuły powiązane

  • Otwock: Policja zlikwidowała kolejne laboratorium narkotykowe Otwock: Policja zlikwidowała kolejne laboratorium narkotykowe

    Policjanci z Otwocka po raz trzeci w tym roku, ujawnili i zlikwidowali laboratorium produkujące narkotyki syntetyczne. Tym razem, odkrycia dokonano na jednej z posesji w Otwocku. 48-letni mężczyzna, zatrzymany w związku z tą sprawą, usłyszał zarzuty posiadania i wytwarzania znacznych ilości substancji odurzających oraz prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków.

  • Demokratyczna Republika Konga: Osunięcie się ziemi odsłania złoża miedzi - film Demokratyczna Republika Konga: Osunięcie się ziemi odsłania złoża miedzi - film

    W Demokratycznej Republice Konga miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W wyniku osunięcia ziemi w regionie Katanga odsłonięto ogromne pokłady miedzi. Zjawisko to zostało uchwycone na nagraniu przez mieszkańców i wzbudziło szerokie zainteresowanie zarówno lokalnej społeczności, jak i międzynarodowej branży wydobywczej.

  • Young Thug: Raper przyznaje się do winy! Young Thug: Raper przyznaje się do winy!

    Jeffery Williams, znany jako raper Young Thug, przyznał się do zarzutów gangsterskich, narkotykowych i dotyczących broni. Decyzja ta kończy trwający dwa lata proces i oznacza, że artysta zostanie zwolniony warunkowo, pod ścisłym nadzorem sądowym.

  • Lublin: Ruszył proces 46-latka oskarżonego o zabicie kolegi Lublin: Ruszył proces 46-latka oskarżonego o zabicie kolegi

    W Lublinie, rozpoczął się proces dotyczący śmierci 67-letniego mężczyzny, do której doszło 28 maja w pobliżu stadionu miejskiego. Na ławie oskarżonych zasiadł Andrzej U., oskarżony o zabójstwo znajomego oraz naruszenie nietykalności cielesnej pozostałych uczestników zajścia. Prokuratura żąda dla mężczyzny najwyższej kary - dożywocia.

  • Warszawa: Zapadł wyrok dla zabójców biznesmena z Wawra Warszawa: Zapadł wyrok dla zabójców biznesmena z Wawra

    W piątek, zapadł wyrok w sprawie śmierci 78-letniego przedsiębiorcy, Tadeusza K. z warszawskiej dzielnicy Wawer. Pięciu młodych ludzi oskarżonych o brutalne przestępstwo, zostało uznanych za winnych, a Sąd Okręgowy Warszawa-Praga nałożył na nich wyroki od 4,5 roku do 25 lat więzienia. Sędzia Tomasz Kosiński podkreślił podczas odczytywania wyroku, że sprawcy działali wspólnie i z pełną świadomością możliwych konsekwencji.

  • USA: Sprzedaż Chrome i nowe zasady gry na rynku
    USA: Sprzedaż Chrome i nowe zasady gry na rynku

    Amerykański Departament Sprawiedliwości wytacza ciężkie działa przeciwko Google. Propozycje regulacji mają na celu przywrócenie równowagi na rynku cyfrowym, ograniczając monopolistyczne praktyki giganta technologicznego. Kluczową propozycją jest sprzedaż przeglądarki Chrome, a także wprowadzenie zakazów na faworyzowanie usług własnych i zawieranie ekskluzywnych umów z producentami sprzętu.

    Napisano czwartek, 21 listopad 2024 08:38
  • Firma: Jaka składka zdrowotna w latach 2025-2026?
    Firma: Jaka składka zdrowotna w latach 2025-2026?

    Nowe przepisy dotyczące składek zdrowotnych w Polsce przynoszą znaczące zmiany, które będą obowiązywać od 2025 roku. Mają one przynieść ulgę części przedsiębiorców, jednak nie wszyscy odczują korzyści. Czy obniżka składek rzeczywiście zmniejszy koszty działalności? Przyjrzyjmy się szczegółom nowych regulacji.

    Napisano środa, 20 listopad 2024 10:34
  • Emerytura: Kto dostanie dwie wpłaty w grudniu?
    Emerytura: Kto dostanie dwie wpłaty w grudniu?

    W grudniu niektórzy emeryci mogą spodziewać się dwóch przelewów na swoje konta. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyspieszy wypłaty dla osób, których terminy świadczeń przypadają na dni wolne od pracy. Środki za styczeń zostaną wypłacone jeszcze w grudniu, co oznacza przesunięcie harmonogramu, a nie dodatkowe pieniądze. Wyjaśniamy, dla kogo są te zmiany i jakie są terminy.

    Napisano sobota, 16 listopad 2024 17:29
  • USA: Dlaczego ceny produktów i usług gwałtownie wzrosły?
    USA: Dlaczego ceny produktów i usług gwałtownie wzrosły?

    W ostatnich latach mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zmagają się z rosnącymi kosztami utrzymania, szczególnie jeśli chodzi o podstawowe produkty spożywcze, energię i mieszkalnictwo. Skala podwyżek jest znaczna i obejmuje wiele kategorii, które mają duży wpływ na codzienne życie.

    Napisano wtorek, 12 listopad 2024 17:43
  • ZUS: Wakacje składkowe dla mikroprzedsiębiorców od listopada
    ZUS: Wakacje składkowe dla mikroprzedsiębiorców od listopada

    Od 1 listopada, mikroprzedsiębiorcy w Polsce, mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, przez jeden wybrany miesiąc w roku, tzw. "wakacje składkowe". Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT), z tej formy wsparcia, może skorzystać nawet 1,7 mln mikroprzedsiębiorców. Inicjatywa ta, jest częścią działań mających na celu wsparcie najmniejszych firm i zmniejszenie obciążeń finansowych.

    Napisano piątek, 01 listopad 2024 11:41
  • Sejm: Wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe
    Sejm: Wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe

    W piątek Sejm przegłosował ustawę, która zmienia zasady opodatkowania akcyzą wyrobów tytoniowych, nowatorskich w latach 2025-2027 i płynów do e-papierosów. Nowe regulacje mają na celu podniesienie stawek akcyzy, co może wpłynąć na ograniczenie konsumpcji tych produktów, szczególnie wśród młodzieży. Ustawa trafi teraz do Senatu.

    Napisano piątek, 18 październik 2024 11:17
  • Ministerstwo Rolnictwa: Nowe przepisy dotyczące opakowań alkoholu do 200ml
    Ministerstwo Rolnictwa: Nowe przepisy dotyczące opakowań alkoholu do 200ml

    W związku z rosnącym niepokojem społecznym, wywołanym obecnością alkoholu w małych, łatwo dostępnych opakowaniach, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało o wprowadzeniu nowych przepisów regulujących sprzedaż takich produktów. Projekt rozporządzenia, opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ma na celu ochronę konsumentów, przed nieświadomym zakupem alkoholu, który był oferowany ostatnio w opakowaniach przypominających popularne produkty spożywcze dla dzieci.

    Napisano piątek, 04 październik 2024 12:12
  • Ministerstwo Rolnictwa: Pilne kontrole saszetek z alkoholem
    Ministerstwo Rolnictwa: Pilne kontrole saszetek z alkoholem

    W odpowiedzi na rosnące obawy, związane z pojawieniem się na rynku alkoholu w saszetkach przypominających produkty dla dzieci, rząd wprowadza nowe środki mające na celu zwalczanie tego zjawiska. Minister rolnictwa Czesław Siekierski wraz z przedstawicielami Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) oraz dyrektorami z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiadają pilne kontrole od środy.

    Napisano wtorek, 01 październik 2024 21:30
  • Emerytura: Zmiany od października 2024
    Emerytura: Zmiany od października 2024

    W październiku 2024 roku w systemie wypłat emerytur nastąpią istotne zmiany, które będą miały wpływ na termin otrzymania świadczeń przez wielu emerytów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostosował harmonogram wypłat do dni wolnych, co oznacza, że niektórzy otrzymają swoje świadczenia wcześniej, a inni mogą spodziewać się dwóch przelewów w jednym miesiącu. Dodatkowo, wiele osób zadaje pytania dotyczące nowych przepisów, wieku emerytalnego i dodatkowych świadczeń, które również zostaną omówione.

    Napisano niedziela, 29 wrzesień 2024 08:25
  • E-commerce: Blisko co 4 polska firma z tej branży jest zarejestrowana w województwach dotkniętych powodzią
    E-commerce: Blisko co 4 polska firma z tej branży jest zarejestrowana w województwach dotkniętych powodzią

    Polska stała się jednym z kluczowych rynków e-commerce w Europie. W szybkim tempie rośnie liczba firm z tej branży, a zarejestrowanych podmiotów w KRS zbliża się już do 70 tysięcy. Blisko 24 procent tych firm znajduje się w regionach najbardziej dotkniętych powodzią – dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim. Mimo trudnych warunków te województwa nadal odgrywają ważną rolę w rozwoju polskiego handlu online.

    Napisano sobota, 28 wrzesień 2024 15:06
  • Bon energetyczny: Do kiedy składać wnioski?
    Bon energetyczny: Do kiedy składać wnioski?

    Do poniedziałku 30 września można składać wnioski o bon energetyczny, który ma stanowić jednorazowe wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych o niższych dochodach. Program ten został wprowadzony, aby pomóc rodzinom radzić sobie z rosnącymi kosztami energii. Warto skorzystać z tej okazji, ponieważ wsparcie może wynieść nawet 1200 zł, w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym i źródła ogrzewania. Zachęcamy do szybkiego działania, aby nie przegapić tej okazji. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje, które pomogą w złożeniu wniosku oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące cen prądu od stycznia 2024 roku.

    Napisano sobota, 28 wrzesień 2024 09:47
  • Powódź: Przedsiębiorcy muszą zapłacić podatek od odszkodowań
    Powódź: Przedsiębiorcy muszą zapłacić podatek od odszkodowań

    Przedsiębiorcy, których majątek został zniszczony w wyniku powodzi, muszą zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem. Otrzymane odszkodowania za utracone towary i surowce będą opodatkowane. Rząd nie przewiduje na razie żadnych ulg podatkowych dla firm, które ucierpiały w wyniku żywiołu. Dla wielu przedsiębiorców to dodatkowy cios w trudnej sytuacji gospodarczej.

    Napisano piątek, 27 wrzesień 2024 08:47
  • InPost: 250 mln zł podatku!
    InPost: 250 mln zł podatku!

    Właściciel firmy InPost, Rafał Brzoska, poinformował, że jego firma w 2023 roku zapłaciła 250 mln zł podatku dochodowego CIT. To ponad dwa razy więcej niż cała konkurencja InPostu łącznie. Sprawa stała się przedmiotem dyskusji na temat nierówności w systemie podatkowym między polskimi a zagranicznymi firmami.

    Napisano poniedziałek, 23 wrzesień 2024 19:52
  • Japonia: 4 dniowy tydzień pracy!
    Japonia: 4 dniowy tydzień pracy!

    Japonia, znana z pracoholizmu, podejmuje kroki mające na celu wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Mimo wprowadzenia przez rząd reform mających na celu poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, kultura długich godzin pracy wciąż dominuje w wielu firmach.

    Napisano poniedziałek, 23 wrzesień 2024 14:09
  • Świadectwo energetyczne online - jak uzyskać?
    Świadectwo energetyczne online - jak uzyskać?

    Świadectwo energetyczne to dokument, który określa efektywność energetyczną budynku lub mieszkania. Jest wymagany przy sprzedaży, wynajmie oraz w przypadku niektórych modernizacji nieruchomości. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszy się uzyskiwanie świadectwa energetycznego online. Proces ten jest wygodny, szybki i dostępny bez wychodzenia z domu. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest świadectwo energetyczne, kto musi je posiadać oraz jak uzyskać je online.

    Napisano sobota, 14 wrzesień 2024 15:24
  • Karpacz: Redukcja emisji CO2 kluczem do konkurencyjności polskiego przemysłu
    Karpacz: Redukcja emisji CO2 kluczem do konkurencyjności polskiego przemysłu

    Podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, eksperci rozmawiali o wyzwaniach związanych z dekarbonizacją i nowymi technologiami. Przemysł cementowy, który boryka się z problemem emisji dwutlenku węgla, szuka rozwiązań w technologii wychwytywania i magazynowania CO2 (CCS).

    Napisano piątek, 06 wrzesień 2024 11:15
  • Karpacz: Planowane zmiany w akcyzie a umowa społeczna
    Karpacz: Planowane zmiany w akcyzie a umowa społeczna

    Podczas debaty zorganizowanej przez Business Center Club w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu, doradcy podatkowi wyrazili zaniepokojenie planowanymi przez rząd zmianami w mapie akcyzowej. Eksperci zgodnie uznali, że nowe regulacje naruszają umowę społeczną zawartą z przedsiębiorcami trzy lata temu.

    Napisano piątek, 06 wrzesień 2024 11:05
  • MFiPR: Polska nową Doliną Krzemową?
    MFiPR: Polska nową Doliną Krzemową?

    Podczas XXXIII Forum Gospodarczego w Karpaczu omawiano różne aspekty rozwoju gospodarczego Polski, w tym potencjał kraju jako europejskiej Doliny Krzemowej. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Konrad Wojnarowski, wziął udział w panelach dyskusyjnych dotyczących zrównoważonego rozwoju, smart cities i porozumień terytorialnych, podkreślając znaczenie innowacji i współpracy dla rozwoju kraju.

    Napisano czwartek, 05 wrzesień 2024 16:06
  • Niemcy: Możliwe zamknięcie fabryk Volkswagena!
    Niemcy: Możliwe zamknięcie fabryk Volkswagena!

    Niemiecki gigant motoryzacyjny Volkswagen stoi przed trudnym wyzwaniem. Firma nie wyklucza zamknięcia fabryk na terenie Niemiec, co miałoby miejsce po raz pierwszy w niemal 90-letniej historii koncernu. Planowane spotkanie z około 18 000 pracowników w Wolfsburgu ma na celu omówienie dalszych działań w obliczu tej trudnej decyzji.

    Napisano wtorek, 03 wrzesień 2024 14:04
  • Pokolenie Z: Kłopoty dla pracodawcy
    Pokolenie Z: Kłopoty dla pracodawcy

    Pokolenie Z, obejmujące osoby urodzone po 1995 roku, zaczyna dominować na rynku pracy. Różnią się oni znacząco od wcześniejszych generacji, co stawia przed pracodawcami nowe wyzwania. Artykuł ten przybliży charakterystykę pokolenia Z oraz prognozy dotyczące ich funkcjonowania w środowisku zawodowym. Przedstawiciele pokolenia Z wyróżniają się odmiennym podejściem do technologii, stylu życia i pracy. Urodzeni w erze cyfrowej, są nieźli w posługiwaniu się nowymi technologiami, co wpływa na ich zachowanie i oczekiwania zawodowe.

    Napisano niedziela, 30 czerwiec 2024 12:15