Nowe wymogi dla producentów i dystrybutorów
Rozporządzenie określa, że alkohol w opakowaniach jednostkowych do 200 ml może być wprowadzany do obrotu, tylko w butelkach lub puszkach. Celem jest zminimalizowanie ryzyka, że opakowania mogą być pomylone z produktami spożywczymi przeznaczonymi dla dzieci, jak to miało miejsce w przypadku alkoholu sprzedawanego w miękkich saszetkach przypominających musy owocowe.
Skutki społeczne łatwej dostępności alkoholu
Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, łatwa dostępność napojów spirytusowych w małych opakowaniach, przyczynia się do wzrostu spożycia alkoholu. Pojawienie się w ostatnim czasie napojów alkoholowych w opakowaniach przypominających produkty spożywcze dla dzieci, wywołało szeroką dyskusję na temat odpowiedzialności producentów i dystrybutorów. To skłoniło władze do reakcji i zaproponowania bardziej rygorystycznych zasad.
Reakcja władz i zmiany w przepisach
O potrzebie nowych regulacji, mówił premier Donald Tusk, zapowiadając, że rząd zablokuje proceder sprzedaży alkoholu w saszetkach. W odpowiedzi na te wydarzenia, Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski, zapowiedział kontrole w zakładach produkujących oraz sklepach sprzedających alkohol w nowych opakowaniach. Również Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zobowiązał organy Inspekcji do sprawdzenia, czy produkty te są właściwie oznakowane i czy nie wprowadzają konsumentów w błąd.
Okres przejściowy i wdrożenie regulacji
Rozporządzenie, przewiduje okres przejściowy trwający 30 dni, który ma zapobiec ewentualnym szkodom gospodarczym, mogącym wyniknąć z nagłej zmiany przepisów. Regulacja ma wejść w życie, z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia, co umożliwi szybką adaptację rynku do nowych wymogów. Spółka OLV, która jest producentem alkoholu w saszetkach, poinformowała we wtorek, że wycofuje ze sprzedaży całą partię produktów obecnych na rynku oraz że ich produkcja jest wstrzymana. Projekt rozporządzenia, stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie społeczeństwa na klarowne i bezpieczne zasady obrotu alkoholem w niewielkich opakowaniach.
Źródło: PAP