Reakcja rządu na niebezpieczne produkty
Minister Czesław Siekierski, zobowiązał się do szybkiego rozwiązania problemu związanego z saszetkami alkoholowymi, które mogą być mylone z produktami spożywczymi przeznaczonymi dla dzieci. Media obiegły informacje o opakowaniach przypominających musy owocowe, co wzbudziło obawy o bezpieczeństwo najmłodszych. We wtorek do tej kwestii odniósł się także premier Donald Tusk. Podkreślił, że sprawa dotyczy bezpieczeństwa i zdrowia dzieci.
"Skupimy się na tym, aby znaleźć skuteczną metodę, aby zablokować ten proceder związany z alkoholowymi saszetkami. Dzisiaj będziemy mieli pewność, jakie konsekwencje personalne będą wobec osób, które nie wykazały się odpowiednią czujnością w ostatnich dniach "– poinformował Donald Tusk.
Zaplanowane działania inspekcyjne
IJHARS ma przeprowadzić kontrole, które skupią się głównie na prawidłowym oznakowaniu produktów. Sprawdzone zostanie, czy etykiety dokładnie informują o zawartości oraz czy produkt spełnia wymogi dotyczące opodatkowania akcyzowego. Kontrole, które mają ruszyć od najbliższej środy, będą obejmować również ocenę warunków przechowywania i transportu, oględziny produktów, a także pobranie próbek do badań laboratoryjnych.
Współpraca międzyresortowa
Oprócz ścisłej współpracy z IJHARS, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje również zaangażowanie resortów finansów i zdrowia, aby wspólnie stworzyć i wdrożyć nowe regulacje prawne. Potrzebne jest znalezienie prawnych rozwiązań, ale także przeprowadzenie kontroli przez IJHARS, współpraca z resortem zdrowia i finansów będzie niezbędna.
IJHARS to instytucja, która kontroluje jakość artykułów rolno-spożywczych zarówno produkowanych, jak i sprzedawanych na rynku krajowym oraz eksportowanych za granicę. Zajmuje się ona również monitorowaniem jakości produktów importowanych. Przez jakość handlową rozumie się różne aspekty produktów, takie jak ich właściwości sensoryczne, fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne, które są związane z metodami produkcji, wagą, a także z wymogami dotyczącymi opakowania, prezentacji i etykietowania, niezależnie od norm sanitarnych czy weterynaryjnych.
Proces oceny jakości handlowej obejmuje sprawdzenie dokumentacji identyfikującej produkt, certyfikatów jakości, wyników badań laboratoryjnych oraz innych dokumentów potwierdzających jego jakość. Kontrolerzy sprawdzają także warunki przechowywania i transportu produktów, dokonują oględzin, pobierają próbki do analizy laboratoryjnej.
Kontrole wykonuje pracownik IJHARS, który przedstawia swoją legitymację i upoważnienie do kontroli. Inspekcje są zazwyczaj niezapowiedziane. Od listopada 2022 roku pracownicy mogą również anonimowo kupować produkty w celu sprawdzenia ich jakości. Jakość handlowa produktów rolnych i spożywczych pozostaje podstawowym obszarem działań inspekcyjnych, a bezpieczeństwo konsumentów jest priorytetem .
Źródło: PAP