środa, 12 czerwiec 2024 11:36

Zimbabwe: Matka oskarżona o próbę otrucia uczniów

Paidamoyo Makayi Zimbabwe Paidamoyo Makayi Zimbabwe ft: pixabay

W zeszłym tygodniu Paidamoyo Makayi, mieszkanka wioski Murombedzi w Prowincji Zachodniej w Zimbabwe, została oskarżona o próbę otrucia szkolnych kolegów swojej córki. Sześcioro uczniów ze szkoły podstawowej w Matoranhimbe trafiło do szpitala z poważnymi objawami zatrucia po zjedzeniu ryżu przygotowanego przez 37-letnią kobietę. Paidamoyo Makayi pod koniec minionego tygodnia przygotowała ryż z domieszką trucizny, który następnie zapakowała do pudełek na lunch. Ryż miała przekazać swojej córce z instrukcjami, aby podzieliła się nim z rówieśnikami w szkole. Po zjedzeniu tego posiłku sześcioro uczniów doznało silnych dolegliwości żołądkowych i zostało przetransportowanych do lokalnego szpitala.

 • Kto został oskarżony o próbę otrucia uczniów w Murombedzi?
 • Jakie objawy miały dzieci po zjedzeniu zatrutego ryżu?
 • Jakie kroki podjęła szkoła w odpowiedzi na incydent?
 • Jakie były motywy działania Paidamoyo Makayi?
 • Jakie działania planuje policja w celu zapobiegania podobnym incydentom w przyszłości?
 • Jakie reakcje wywołała ta sprawa w społeczności lokalnej?

Dramat w szkole podstawowej w Matoranhimbe

W wyniku spożycia zatrutego ryżu, dzieci zaczęły wymiotować i skarżyć się na bóle brzucha. Rzecznik krajowej policji, komisarz Paul Nyathi, potwierdził, że uczniowie trafili do szpitala w stanie ciężkim, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Szkoła natychmiast podjęła działania, aby zapewnić bezpieczeństwo pozostałym uczniom oraz wezwała odpowiednie służby. Paidamoyo Makayi została aresztowana i postawiona przed sądem. Kobieta usłyszała zarzuty sześciokrotnego usiłowania popełnienia morderstwa. Policja podejrzewa, że motywem działania kobiety mogła być chęć zemsty za wcześniejsze skargi jej córki, która twierdziła, że jest zastraszana przez rówieśników.

„Dzieci wymiotowały i skarżyły się na bóle brzucha” - Paul Nyathi, rzecznik krajowej policji.

„Szkoła natychmiast podjęła działania, aby zapewnić bezpieczeństwo pozostałym uczniom oraz wezwała odpowiednie służby” - lokalna szkoła w Matoranhimbe.

Śledztwo i działania policji

Policja kontynuuje śledztwo w tej sprawie, starając się dokładnie ustalić, jak doszło do tak drastycznej sytuacji. Komisarz Nyathi wyraził głębokie zaniepokojenie tym incydentem i zapewnił, że odpowiednie kroki zostaną podjęte, aby zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości. Szkoła w Matoranhimbe wprowadziła dodatkowe środki bezpieczeństwa oraz wsparcie psychologiczne dla uczniów.

„Komisarz Nyathi wyraził głębokie zaniepokojenie tym incydentem i zapewnił, że odpowiednie kroki zostaną podjęte, aby zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości” - Paul Nyathi, rzecznik krajowej policji.

Paidamoyo Makayi czeka na proces sądowy, który ma wyjaśnić, jakie dokładnie motywy kierowały kobietą oraz jakie będą konsekwencje prawne jej działań. Sprawa ta wstrząsnęła lokalną społecznością i wywołała szeroką debatę na temat bezpieczeństwa w szkołach oraz odpowiedzialności rodziców za działania swoich dzieci.

Źródło: PAP

Artykuły powiązane

 • Bangkok: Tajemnicza śmierć sześciu osób w luksusowym hotelu Bangkok: Tajemnicza śmierć sześciu osób w luksusowym hotelu

  W jednym z apartamentów luksusowego hotelu w Bangkoku znaleziono ciała trzech kobiet i trzech mężczyzn. Obywatelstwo Wietnamu miały wszystkie ofiary, a część z nich posiadała również obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Śledczy ustalili, że przyczyną zgonu było otrucie cyjankiem. Nie stwierdzono żadnych śladów walki na ciałach ofiar.

 • Aleksiej Nawalny: Ciało polityka nie zostanie wydane rodzinie Aleksiej Nawalny: Ciało polityka nie zostanie wydane rodzinie

  Według informacji przekazanych rodzinie Aleksieja Nawalnego, ciało zmarłego nie będzie wydane przez dwa tygodnie, a przyczyny tej decyzji nie są jasne. W poniedziałek poinformowano, że Nawalny zmarł w rosyjskim więzieniu, a władze odmówiły ujawnienia miejsca jego ciała. Julia Nawalna, wdowa po zmarłym, domaga się godnego pochówku dla swojego męża.

 • Zimbabwe: Niemiecki turysta odnaleziony po 3 dniach z dzikimi zwierzętami! Zimbabwe: Niemiecki turysta odnaleziony po 3 dniach z dzikimi zwierzętami!

  Andreas Hoberg, niemiecki turysta, w dramatyczny sposób przeżył trzy dni w parku narodowym w Zimbabwe. Po raz ostatni widziany był w sobotę około godziny 15:30, tuż przed wyprawą na safari w parku Matusadona, położonym w północnej części tego afrykańskiego kraju. Gdy nie powrócił do wyznaczonego czasu, rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania.

load more hold SHIFT key to load all load all