środa, 06 marzec 2024 15:42

Wietnam: Proces w sprawie skandalu korupcyjnego

Skandal korupcyjny w Wietnamie Skandal korupcyjny w Wietnamie fot. pixabay

We wtorek rozpoczął się największy proces korupcyjny w historii Wietnamu. Dotyczy on oszustwa finansowego, w którym miało wziąć udział ponad 90 osób. Oskarżyciel wycenił, że skradziono 12,5 miliarda dolarów. Niektórym oskarżonym grozi kara śmierci. Główną oskarżoną jest Truong My Lan, potentatka nieruchomości, szefowa zarządu firmy deweloperskiej Van Tchin Fat Holdings Group (VTP). W procesie wezmą udział tysiące świadków i dwustu prawników - podają lokalne media.

 

Rozległe oszustwo finansowe

Lan jest oskarżona o defraudację 12,5 miliarda dolarów, które uzyskała poprzez przejęcie w latach 2018-2022 - za pomocą firm słupów - faktycznej kontroli nad Saigon Joint Stock Commercial Bank (SCB), jednym z największych banków kraju pod względem wartości aktywów. To - jak komentuje Reuters - największy skandal korupcyjny w Azji i bezprecedensowy proces.

Obrona oskarżonej

W czasie pierwszego posiedzenia sądu 66-letnia Lan mówiła, że "nie chciała złamać prawa i wyrządzić szkód państwu i klientom banku" - przekazał jej prawnik Giang Hong Tchan. Proces jest częścią szeroko zakrojonej kampanii antykorupcyjnej rozpoczętej przez sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Tronga. W jej wyniku wiele wysoko postawionych osób zostało aresztowanych bądź zrezygnowało ze stanowisk. Wśród nich były prezydent Vo Van Thuong.

Jak relacjonuje Reuters, publicznie dostępne dokumenty pokazują, że zachodnie firmy konsultingowe nie ujawniły podejrzeń w czasie audytów banku - zaznacza agencja Reutera. Jak dodaje, firmy te nie odpowiedziały na pytania dotyczące sprawy. kandal korupcyjny w Wietnamie rzuca światło na potrzebę walki z korupcją i zapewnienia przejrzystości w systemie finansowym. Proces sądowy, który rozpoczął się we wtorek, to przełomowy moment w historii kraju, wymierzając sprawiedliwość wobec osób zaangażowanych w defraudację miliardów dolarów. Oczekuje się, że kampania antykorupcyjna Komunistycznej Partii Wietnamu przyniesie dalsze efekty i wzmocni zaufanie społeczne do instytucji państwowych.

Źródło: Reuters, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Albania: Protesty w Tiranie Albania: Protesty w Tiranie

    Wtorek stał się dniem wzmożonych napięć w Tiranie, stolicy Albanii, gdy tłumy protestujących zgromadziły się przed siedzibą rządu, obwiniając urzędników o korupcję. Incydent ten, który miał miejsce w kontekście aresztowania opozycyjnego lidera, został szeroko relacjonowany przez agencję Reutera.

  • Chiny: Egzekucja pary, która wypchnęła z okna dwójkę dzieci Chiny: Egzekucja pary, która wypchnęła z okna dwójkę dzieci

    Chiny obiegają szokujące wieści o egzekucji pary, Zhang Bo i Ye Chengchen, skazanych na karę śmierci za bestialskie zabójstwo dwójki małych dzieci. Sprawa wstrząsnęła krajem, gdy ujawniono, że para zinscenizowała tragiczny upadek swoich dzieci z wysokości wieżowca, aby móc zacząć nowe życie. Motywy określone przez sąd jako "wyjątkowo nikczemne" i "szczególnie okrutne" wywołały oburzenie w społeczeństwie.

  • USA: Dokonano egzekucji więźnia nową metodą USA: Dokonano egzekucji więźnia nową metodą

    W ostatnich dniach w więzieniu Atmore w stanie Alabama doszło do egzekucji Kennetha Smitha, skazanego na karę śmierci za morderstwo. Co jednak sprawia, że ta egzekucja wyróżnia się spośród innych? Otóż, władze stanowe zdecydowały się na zastosowanie nowej metody - uduszenia azotem. Nazywają ją "najbardziej bezbolesną i humanitarną procedurą egzekucji". Niemniej jednak, ta innowacyjna metoda budzi kontrowersje i wywołuje pytania dotyczące etyki oraz bezpieczeństwa.

  • Japonia: Wyrok śmierci za podpalenie Kyoto Animation Japonia: Wyrok śmierci za podpalenie Kyoto Animation

    Wstrząsająca tragedia w 2019 roku, kiedy studio Kyoto Animation zostało podpalone, odnalazła swoje zakończenie w czwartek, kiedy japoński sąd ogłosił wyrok śmierci dla 45-letniego Shinji Aoby. To wydarzenie, które zdeterminuje losy sprawcy, przypomina światu o najgorszym masowym zabójstwie w Japonii od prawie dwóch dekad.

  • Agent Tomek: Polityk chce zostać świadkiem koronnym? Agent Tomek: Polityk chce zostać świadkiem koronnym?

    Wojciech Czuchnowski przeprowadził rozmowę z Tomaszem Kaczmarkiem, znanym jako Agent Tomek, który rzuca światło na mechanizmy przekazywania materiałów z Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) prawicowym dziennikarzom. Według Kaczmarka, politycy z PiS wykorzystywali dziennikarzy do "osiągania własnych celów politycznych", a sami dziennikarze czerpali korzyści z tej współpracy, uzyskując dostęp do tajnych informacji.

load more hold SHIFT key to load all load all