poniedziałek, 07 czerwiec 2021 10:04

Sri Lanka: Tonie kontenerowiec z chemikaliami

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kontenerowiec z chemikaliami Sri Lanka - pożar Kontenerowiec z chemikaliami Sri Lanka - pożar fot: youtube.com

Niepokojące wieści dochodzą ze Sri Lanki. To tu, w porcie zapalił się kontenerowiec z chemikaliami. Obecnie ów kontenerowiec zanurza się pod wodę, co może oznaczać wydostanie się niebezpiecznych chemikaliów na wybrzeżu

 

Jak doszło do pożaru kontenerowca?

Do pożaru doszło w dniu 20 maja 2021 roku. Statek transportujący 1486 kontenerów z chemikaliami, nagle zapalił się. Stało się to w odległości 18 km od Kolombo, gdzie oczekiwał na wpłynięcie do portu. Statek pod banderą Singapuru posiadał na swoim pokładzie 25 ton kwasu azotowego oraz inne niebezpieczne chemikalia, załadowane w porcie Hazira w Indiach. To właśnie one spowodowały pożar, który strawił większość ładunku i zanieczyściły pobliskie plaże oraz okoliczne wody wybrzeżne.

Statek tonie blisko Sri Lanki!

Następnego dnia po ugaszeniu pożaru, fotograf AFP w Sarakkuwie poinformował, że statek tonie, a dokładniej jego rufa znajduje się pod wodą. Eksperci zajmujący się ratownictwem morskim podjęli decyzję o niezwłocznym odholowaniu kontenerowca w głąb morza. Obecne położenie statku i jego zatonięcie w tej pozycji może stanowić ogromne niebezpieczeństwo i poważne zanieczyszczenie.

Kto winny zatonięcia kontenerowca?

Lankijska policja nadal prowadzi dochodzenie w sprawie pożaru. Wiadomo już, że sąd zakazał opuszczania kraju trzem osobom - kapitanowi, inżynierowi oraz asystentowi inżyniera. Cała załoga została ewakuowana. Liczba osób znajdujących się na pokładzie wynosiła 25 osób- są to obywatele Chin, Indii, Rosji oraz Filipin.