czwartek, 22 kwiecień 2021 16:08

Indonezja: Zaginięcie łodzi podwodnej! Załodze pozostały 72 godziny tlenu. EDIT: Odnaleziono szczątki okrętu.

Zaginięcie łodzi podwodnej w Indonezji Zaginięcie łodzi podwodnej w Indonezji Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Według marynarki Indonezji pozostało około 72 godzin na uratowanie 53 członków załogi zaginionego okrętu podwodnego marynarki wojennej. Uważa się, że statek KRI Nanggala-402 zniknął około 60 mil (100 km) od wybrzeża Bali, wcześnie w środę rano. Sześć okrętów wojennych, helikopter i 400 osób bierze udział w poszukiwaniach. Singapur i Malezja wysłały statki, a Stany Zjednoczone, Australia, Francja i Niemcy zaoferowały pomoc.

 

Jak doszło do zaginięcia łodzi podwodnej KRI Nanggala-402?

Okręt podwodny przeprowadzał ćwiczenia, ale nie zdawał raportu i kontakt został utracony, poinformowała media marynarka wojenna. „Znamy ten obszar, ale jest dość głęboki” - powiedział agencji prasowej pierwszy admirał Julius Widjojono. Niektóre raporty mówiły, że kontakt z łodzią podwodną został utracony po uzyskaniu pozwolenia na nurkowanie w głębszych wodach. W międzyczasie wyciek ropy znaleziony w pobliżu miejsca nurkowania łodzi podwodnej może wskazywać na uszkodzenie zbiornika paliwa lub może być również sygnałem od załogi, stwierdziła marynarka wojenna. Zaginiony statek jest jedną z pięciu łodzi podwodnych obsługiwanych przez Indonezję. Został wyprodukowany pod koniec lat 70. i przeszedł dwuletni remont w Korei Południowej, który został ukończony w 2012 roku.

Zaginięcie nigdy wcześniej nie miało miejsca w Indonezji

Rzecznik marynarki wojennej powiedział, że incydent był pierwszym przypadkiem, gdy Indonezja straciła jeden ze swoich okrętów podwodnych. Niemniej jednak podobne incydenty zdarzały się gdzie indziej. W 2017 roku na południowym Atlantyku zatonął argentyński wojskowy okręt podwodny z 44 załogą na pokładzie. Jego wrak odnaleziono rok później, a urzędnicy powiedzieli, że łódź podwodna implodowała.

 

AKTUALIZACJA * 24.04.2021

  • W sobote 24 kwietnia indonezyjska armia poinformowała o znalezieniu szczątków łodzi
  • Jednostkę KRI Nanggala 402 znaleziono na głębokosci 850 metrów
  • Okręt taki może zejśc do 500 metrów

 

Artykuły powiązane

  • Indonezja: Wybuch wulkanu na wyspie Ruang Indonezja: Wybuch wulkanu na wyspie Ruang

    W ostatnich dniach mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Ruang, położonej w prowincji Celebes, stanęli w obliczu bezpośredniego zagrożenia w wyniku serii erupcji wulkanu, który dzieli nazwę z wyspą. Nagłe wybuchy wulkanu Ruang, które rozpoczęły się we wtorek, skłoniły lokalne władze do podjęcia decyzji o ewakuacji ponad 800 osób na pobliską wyspę Tagulandang, w obawie przed dalszymi erupcjami i możliwymi skutkami dla ludności i infrastruktury.

  • Bali - raj turystyczny zalany przez śmieci Bali - raj turystyczny zalany przez śmieci

    Wizja Bali jako idyllicznego miejsca z białymi plażami, palmami i turkusowym morzem coraz bardziej odchodzi w przeszłość. Wyspa, znana jako turystyczny raj, zmaga się z poważnym problemem zanieczyszczenia. Plaża Kedonganan, niegdyś słynąca z pięknego białego piasku, obecnie tonie w plastikowych odpadach. To zjawisko, zwłaszcza w okresie monsunowym, nie jest nowością dla mieszkańców i turystów odwiedzających Bali, jednak skala zanieczyszczenia w tym roku przekracza wszelkie dotychczasowe doświadczenia.

  • Bali: Morderstwo Sheili von Wiese-Mac Bali: Morderstwo Sheili von Wiese-Mac

    Historia Heather Mack wkracza w kolejny rozdział, gdy sędzia orzekł nową karę więzienia za udział w szokującym morderstwie jej matki na słonecznym Bali. Makabryczne wydarzenia z 2014 roku wracają na światło dzienne, przynosząc nowe oblicze sprawy. W 2015 roku Heather Mack została skazana na 10 lat więzienia w Indonezji za udział w spisku mającym na celu zabicie jej matki, Sheili von Wiese-Mack.

  • Indonezja: Eksplozja w fabryce niklu Indonezja: Eksplozja w fabryce niklu

    W niedzielę doszło do tragicznego wybuchu w fabryce niklu na wyspie Sulawesi w Indonezji, należącej do chińskiego giganta ze stali i niklu Tsingshan. Władze informują o śmierci co najmniej 13 pracowników, a 38 zostało rannych. Incydent ten rzuca światło na ryzyka związane z ekspansją przemysłu wydobycia niklu w kraju, który jest największym na świecie eksporterem tego surowca.

  • Indonezja: Aresztowania w związku z zatruciem syropem na kaszel! Indonezja: Aresztowania w związku z zatruciem syropem na kaszel!

    Szef i trzej inni pracownicy indonezyjskiej firmy Afi Farma, której syrop na kaszel został powiązany ze śmiercią ponad 200 dzieci, zostali skazani na karę więzienia. Oskarżono ich o produkcję syropów zawierających nadmierne ilości substancji toksycznych. Skazano ich na dwa lata więzienia i nałożono grzywnę w wysokości 1 miliarda rupii indonezyjskich.

load more hold SHIFT key to load all load all