piątek, 29 marzec 2024 11:36

Nowa Zelandia: Król Maorysów apeluje o przyznanie wielorybom praw ludzkich

Prawa ludzkie dla wielorybów Prawa ludzkie dla wielorybów fot: pixabay

W Nowej Zelandii, król Maorysów, Tuheitia Pootatau Te Wherowhero VII, wydał oświadczenie postulujące przyznanie wielorybom praw porównywalnych do praw ludzi. Ta inicjatywa ma na celu ochronę tych majestatycznych stworzeń i ich naturalnego środowiska.

Maorysi

Maorysi są rdzennymi mieszkańcami Nowej Zelandii, znani jako tangata whenua, co oznacza „ludzie ziemi”. Ich przodkowie byli polinezyjskimi odkrywcami, którzy osiedlili się na wyspach Nowej Zelandii około 1300 roku naszej ery, podróżując przez ogromne odległości oceaniczne w wielkich kanałach waka. Kultura maoryska jest głęboko zakorzeniona w mitologii, sztuce, języku i tradycjach społecznych, z silnym naciskiem na rodzinną i plemienną przynależność, znaną jako whānau i iwi.

Prawa dla wielorybów jako odpowiedź na kryzys ekologiczny

Król Tuheitia Pootatau Te Wherowhero VII w swoim oświadczeniu podkreślił, że wieloryby powinny mieć zagwarantowane prawo do życia w zdrowym środowisku. Zwrócił uwagę na konieczność odbudowy ich naturalnych siedlisk jako kluczowego elementu ochrony tych zwierząt. Apel króla nawiązuje do precedensu z 2017 roku, kiedy to Nowa Zelandia nadała osobowość prawną górze Taranaki i rzece Whanganui, co miało ogromne znaczenie dla Maorysów i ich dziedzictwa duchowego.

Znaczenie wielorybów dla ekosystemu

W oświadczeniu, podpisanym także przez przywódcę plemiennego z Wysp Cooka, Travel Tou Ariki, wzywa się do integracji wiedzy ludów autochtonicznych z nauką współczesną w celu lepszej ochrony wielorybów. Zaznaczono, że spadek populacji tych zwierząt niekorzystnie wpływa na cały ekosystem oceaniczny, zaburzając jego delikatną równowagę. Wskazano na kluczową rolę wielorybów w utrzymaniu zdrowia oceanów.

Apel o globalną świadomość

Inicjatywa króla Maorysów spotkała się z międzynarodowym zainteresowaniem i otwiera drogę do nowego, bardziej holistycznego podejścia do ochrony przyrody. Podkreślając znaczenie wielorybów dla ekosystemu oceanicznego, apeluje o globalną świadomość i działania na rzecz ochrony tych wspaniałych stworzeń. W tym kontekście, Nowa Zelandia ponownie staje na czele globalnych inicjatyw ekologicznych, proponując śmiałe i innowacyjne rozwiązania na rzecz ochrony środowiska.

Źródło: PAP

Artykuły powiązane

 • Nowa Zelandia: Nagłe zdarzenie podczas lotu - 50 osób zostało rannych! Nowa Zelandia: Nagłe zdarzenie podczas lotu - 50 osób zostało rannych!

  Dziesiątki osób zostało rannych po tym, jak podczas lotu z Australii do Nowej Zelandii doszło do „awarii technicznej”, w wyniku której – według operatora lotu – samolot gwałtownie stracił na wysokości, a świadkowie mówią lokalnym mediom, że pasażerowie zostali nagle rzuceni po kabinie. Około 50 osób zostało opatrzonych po przybyciu do Auckland z powodu obrażeń, w tym jedna osoba, która była w poważnym stanie – poinformowała CNN firma świadcząca usługi ratownictwa medycznego Hato Hone St John Ambulance.12 pacjentów zostało wysłanych do szpitala.

 • Australia: Przeprosiny dla ofiar Talidomidu! Australia: Przeprosiny dla ofiar Talidomidu!

  Pół wieku po tragedii talidomidu, Australia przyjmuje moralną odpowiedzialność i składa przeprosiny osobom dotkniętym skutkami tego kontrowersyjnego leku przeciwbólowego i przeciwwymiotnego.  Premier Australii, Anthony Albanese, ogłosił, że przeprosiny, które zostaną wygłoszone 29 listopada w parlamencie, stanowią narodowe potwierdzenie tragedii, która dotknęła wiele rodzin.

 • Nowa Zelandia, Auckland: Strzelanina przed mistrzostwami świata w piłce nożnej kobiet Nowa Zelandia, Auckland: Strzelanina przed mistrzostwami świata w piłce nożnej kobiet

  W Nowej Zelandii zapanowała żałoba. W Auckland doszło do strzelaniny, w której zginęły dwie osoby, a sześć innych zostało rannych. Zginał również napastnik. Do incydentu doszło o 7:22 rano na placu budowy w centralnej dzielnicy biznesowej. Premier kraju, Chris Hipkins, oświadczył, że nie był to akt terroryzmu.

 • Nowa Zelandia, Wellington: Śledztwo w sprawie spowodowania pożaru, w którym zginęło wiele osób! Nowa Zelandia, Wellington: Śledztwo w sprawie spowodowania pożaru, w którym zginęło wiele osób!

  W hostelu dla osób potrzebujących pomocy w Wellington,  doszło do pożaru, w którym zginęło co najmniej 6 osób. Urzędnicy poinformowali, że 20 osób jest nadal uznanych za zaginionych, a pożar najprawdopodobniej został wzniecony przez kogoś celowo.

 • Nowa Zelandia: Poszukiwania ucznia, który utknął w jaskini Nowa Zelandia: Poszukiwania ucznia, który utknął w jaskini

  Policja w Northland poinformowała, że otrzymała zgłoszenia około godziny 10:35 we wtorek, że grupa uczniów szkoły średniej ma problemy z wydostaniem się z systemu jaskiń Abbey Caves w Whangārei, około 180 kilometrów na północ od Auckland.

load more hold SHIFT key to load all load all